Mały salon jeśli będzie dobrze urządzony, wyda się większy niż jest w rzeczywistości. Goście będą was pytać: ile tu metrów, i nie uwierzą, że pokój jest tak mały. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój, pamiętaj, że znaczenie mają meble, dodatki, kolory i oświetlenie. Jeśli nie wiesz, jak powiększyć salon, przeczytaj nasz poradnik. O czym pamiętać, powiększając mały salon? Przede wszystkim postaw na wydobycie maksimum przestrzeni z małego pokoju. Istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą być stosowane, ale nie zawsze wszystkie i nie zawsze naraz. Urządzając mały salon zacznij od generalnych posunięć, tj. uporządkuj przestrzeń przez usunięcie niepotrzebnych przedmiotów. System schowków (we wnękach ściennych, pod łóżkiem czy pod oknami) ułatwia to zadanie. Na widoku w małym salonie trzymamy tylko przedmioty niezbędne. Dekoracje powinny być w jednym stylu i stosowane z umiarem. Aby mały salon wydał się wyższy, sufit warto pomalować na biało, odcinając go kilkucentymetrowym paskiem od nieco ciemniejszych ścian. Wyższe cokoły (listwy przypodłogowe) w kolorze białym również mogą dać efekt strzelistości ścian w małym pokoju.

Jak urządzić mały salon: podstawowa zasada

Podstawowa zasada kiedy urządzasz mały salon to: im niższe meble, tym wyższe wydaje się wnętrze. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Wysoki i szeroki regał postaw przy krótszej ścianie - dzięki temu mały pokój będzie miał lepsze proporcje. Albo stwórz „ramę” z mebli: wyższe ustaw po bokach, niższe pośrodku. Dobrze, by zabudowa nie znajdowała się na wprost wejścia do salonu (to przytłacza wnętrze). Urządzając mały pokój wykorzystaj narożniki. Tak zestaw dwa regały lub sofy, by zmieściła się między nimi np. skrzynia na pościel. Jeśli masz mały salon wybierz meble wielofunkcyjne i składane. Pufy ze schowkiem, stoliki z szufladami, krzesła, które po wizycie gości można wsunąć np. za szafę. Zaoszczędzisz dużo miejsca.

Jak urządzić mały pokój: wybieramy meble do salonu

Meble nie powinny przytłaczać wnętrza małego salonu. Najlepiej, żeby lekko przepuszczały lub odbijały światło, były wielofunkcyjne i proste, nie blokowały przejścia, nie przesłaniały widoków. Jeśli masz mały pokój postaw na meble z przeszklonymi frontami. Pamiętaj tylko, że przezroczyste szkło wymaga utrzymywania porządku w szafkach. Alternatywą dla niego będzie szkło mleczne, kolorowe, fronty z połyskującego laminatu lub pokryte pleksi. Szukasz miejsca w salonie na wysoką szafę? Wybierz narożnik pomieszczenia. Jeśli stworzysz szafę we wnęce salonu, osłonisz ją z przodu taflą dekoracyjnego szkła, to mebel będzie imitował drzwi do drugiego pokoju. W małym pokoju nie sprawdzają się masywne, bogato zdobione meble, bo zajmują miejsce, pochłaniają światło. Lepiej prezentują się meble ażurowe lub przezroczyste krzesła, stoliki i półki czy fotele na cienkich nóżkach. Pełne, cięższe meble staną się mniej widoczne, jeśli będą miały odcień zbliżony do podłogi w salonie. Sięgająca sufitu zabudowa meblowa nie musi dominować we wnętrzu salonu. Może wtapiać się w tło, czyli w ścianę. Warunek? Zarówno ściana, jak i meble muszą mieć jasny świetlisty odcień, a fronty szafek być gładkie, pozbawione dekoracyjnych uchwytów.

Jak urządzić mały salon: drzwi i podłogi

Jeśli masz mały salon drzwi i podłogi mają stanowić tło we wnętrzu, nie powinny zbytnio przyciągać uwagi. Najlepsze są gładkie, bez dekorów. Mile widziane są drzwi lakierowane, szklane lub z naklejonym lustrem. Do małego pokoju podłogi wybieramy jasne, jednobarwne, odbijające światło.

Jak powiększyć pokój

Zamiast pełnych pojedynczych drzwi zamontuj podwójne - np. z przeszklonymi skrzydłami otwieranymi na oścież albo w systemie przesuwnym. Decydując się na drugie rozwiązanie, możesz poprowadzić skrzydła wzdłuż ściany lub schować je w specjalnie zbudowanej kasecie. Postaw na wysokie białe listwy przypodłogowe. Dzięki nim optycznie przesuniesz granice podłogi. Gdy zestawisz je z ciemniejszą, np. szarą ścianą, stworzysz efektowny kontrast i złudzenie głębi na ścianie. Decydując się na posadzkę z gresu czy ceramiki, wybierz płytki wielkoformatowe (60x60cm, 90x30 cm) i rektyfikowane. Im mniej widocznych łączeń, tym gładsza, większa będzie się wydawała podłoga. Dobrze, by panele i drewniane deszczułki również tworzyły jednolitą taflę (bez słojów, różnic kolorystycznych itp.).

Mały pokój: jak powiększyć pokój kolorem ścian

Jeśli malujesz mały pokój najodpowiedniejsze są oczywiście ściany jasne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jedna z nich miała mocniejszy odcień. Podstawowa zasada to zachowanie kolorystycznej spójności w aranżacji małego salonu. Używając bieli jako koloru podstawowego, stworzysz tło dla innych barw, pozwolisz wyeksponować meble i dodatki, rozświetlisz mały pokój. Jeśli śnieżna biel wydaje ci się zbyt nudna, „złam” ją pastelami lub szarością. Żonglując 2–3 odcieniami z tej samej palety, uzyskasz złudzenie przestronności w mały salonie. Chciałabyś jedną ścianę pomalować ciemniejszą lub żywszą barwą? Świetny pomysł! Czerwień podniesie temperaturę wnętrza, szary uspokoi, brąz ociepli atmosferę. Którą płaszczyznę wybrać? Proponujemy postawić na szerszą ścianę małym pokoju. Pomalowana na bardziej nasycony kolor, „odsunie” się od nas, stworzy wrażenie głębi, sprawi, że mały salon będzie miał lepsze proporcje.