Rośliny do salonu: 10 najmodniejszych roślin doniczkowych do salonu!

Rośliny do salonu, które modnie jest mieć? Moda na rozświetlone dziennym światłem aranżacje salonów przyniosła ze sobą powrót trendu na spektakularną zieleń w mieszkaniu. Sprawdź 10 najmodniejszych roślin do salonu i przestrzeni dziennej, które pasują do stylu skandynawskiego, loft i nowoczesnego!

Wyspa kuchenna w aranżacji kuchni z salonem
Aranżacja salonu w stylu ekektycznym
Fikus liriolistny (Ficus lyrata)
Salon z kuchnią w kamienicy w stylu eklektycznym
Fikus sprężysty (Ficus elastica)

Współczesne aranżacje wnętrz bardzo często inspirują się rozwiązaniami przeniesionymi wprost ze szlachetnych projektów eleganckiej i czystej estetyki lat ’60. Duże przeszklenia (okienne i wewnętrzne), drewniane okładziny, ażurowe meble, kolory ziemi i naturalne materiały w tekstyliach i dodatkach to główne punkty, które przeżywają swój renesans w aranżacji współczesnych salonów i przestrzeni dziennych. Jasne wnętrza, przepełnione dziennym światłem, domagają się silnego akcentu. Pożądana oszczędność dekoracji zaowocowała powrotem do trendu na wysoką roślinność o przeskalowanych gabarytach. Popularne niegdyś w przestrzeniach oranżerii czy salonach reprezentacyjnych wysokie i rozłożyste rośliny wracają do naszych wnętrz, wypierając z impetem drobne doniczki. Poznajcie 10 najmodniejszych roślin doniczkowych do wnętrz w stylu skandynawskim i loft, które swoimi gabarytami spektakularnie dominują w aranżacji salonu i pokoju dziennego. Sprawdź, które z nich warto mieć w swoim wnętrzu!

Modne rośliny do salonu: Palma królewska

Palma królewska (Phoenix canariensis) to jedna z bardziej spektakularnych roślin do salonu czy jadalni. W zestawieniu z drewnianymi, szerokimi żaluzjami przywołuje skojarzenia gorącej Kuby w czasach prosperity. Doskonale wygląda zarówno w połyskujących białą ceramiką donicach jak i w drewnianych osłonkach spiętych metalową klamrą. Mogą występować we wnętrzu pojedynczo lub w grupie, wraz z innymi odmianami palem.

Modne rośliny do salonu: Pieniążek

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides). Prawdziwy hit we wnętrzach w stylu skandynawskim oraz w aranżacjach inspirowanych surowym stylem flamandzkim. Sukulent nazywany potocznie „pieniążkiem”, charakteryzuje się okrągłymi i dość grubymi listkami na długich, sterczących łodyżkach. Całość robi dość futurystyczne wrażenie. Najmodniejszy gatunek pileii i jednocześnie jedyny nadający się do hodowli domowej, pochodzi z Wietnamu. Nie straszne mu delikatne przesuszenia, stąd staje się dość łatwy w pielęgnacji jako roślina do salonu. Pilea doskonale prezentuje się w terakotowych donicach na jasnych, białych parapetach wysokich okien kamienic. Jeśli mamy cierpliwość do roślin doniczkowych, możemy spróbować ukształtować ten sukulent na wzór małego drzewka – dodając prostą podpórkę i wykorzystując naturalną tendencję pilei do „podgalania” dolnych pędów, z czasem wyhodujemy ciekawą formę modnego drzewka.

Modne rośliny do salonu: Fikus lirolistny

Fikus lirolistny (Ficus lyrata). Szalenie modna roślina do salonu w aranżacji w stylu skandynawskim. Niezastąpiona przy dużych przeszkleniach wnętrz nowoczesnych oraz w towarzystwie wysokich okien przedwojennych kamienic. Doskonale prezentuje się w typowo skandynawskiej stylistyce, eksponowany w przeskalowanych koszach z trawy morskiej, donicach z aluminium, miedzi lub z elastycznych włókien naturalnych. Warto ustawić go w bliskim sąsiedztwie okien lub w przeszklonym narożniku. Bardzo szybko rośnie, stąd co sezon inaczej wpływa na nasze wnętrze.

Modne rośliny do salonu: Fikus sprężysty

Fikus sprężysty (Ficus elastica) to roślina bardzo spektakularna, choć nie tak okazała jak odmiana lirolistna. Może z powodzeniem zdobić szeroki parapet bądź stanowić samodzielną dekorację na stylowym, metalowym kwietniku. Fikus sprężysty ma piękne, szerokie i błyszczące liście, które najlepiej prezentują się w aranżacji pozbawionej bezpośredniego sąsiedztwa innych roślin.

Modne rośliny do salonu: Monstera dziurawa

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to roślina do salonu niezwykle charakterystyczna, rozłożysta, odporna na trudne warunki. Niektórym może się kojarzyć z przestrzeniami szkół lub urzędów, ale w odpowiedniej aranżacji stanowić może niezwykle modną, samodzielną i wystarczającą aranżację nowoczesnego salonu. W przeszklonych wnętrzach da delikatny półcień, a w zestawieniu z palmą stworzy wrażenie oranżerii. Pojedyncze liście monstery to także atrakcyjna dekoracja do wazonu, którą ozdobić możemy ekran kominka czy konsolkę w przedpokoju.

Modne rośliny do salonu: Palma koralowa

Palma koralowa (Chamedorea elegans) jest niezwykle ekspresyjna i bujna. Wspaniale prezentuje się w pojedynkę, np. w przestrzeni sypialni bądź łazienki. Gwiazda sama w sobie wymaga jedynie atrakcyjnej donicy – cynowej, terakotowej bądź z elastycznej trawy morskiej. Wyeksponowana na metalowym bądź drewnianym kwietniku podniesie rangę aranżowanego wnętrza.

Modne rośliny do salonu: Paproć złocista

Paproć złocista (Phlebodium aureum) to szczególna odmiana paprotki – nie tak oklepana i bardziej szlachetna w formie liści i koloru (ciemna zieleń). Wyeksponowana w terakotowej donicy uatrakcyjni przestrzeń parapetu bądź biblioteczki. W koleżeńskim zestawieniu z np. pileą ciekawie rozegra aranżację salonu na regale w modnej formie drabiny.

Modne rośliny do salonu: Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to bardzo popularna roślina w naszych wnętrzach. W białej bądź terakotowej osłonce sprawdzi się zarówno w klasycznej ekspozycji parapetowej, jak i podłogowej czy jako element aranżacji regału. Ciekawie wygląda w kompozycji razem z palmą i fikusem w najjaśniejszym narożniku pokoju dziennego.

Modne rośliny do salonu: Chryzalidokarpus

Chryzalidokarpus (Chrysalidocarpus) to kolejna roślina z rodziny palmowatych. Wyjątkowo rozłożysta, idealna do południowej ekspozycji w salonie. Świetnie też sprawdzi się na kwietniku w łazience lub w jasnym przedpokoju.

Modne rośliny do salonu: Sagowiec odwinięty

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) ma niezwykle egzotyczny wyraz. Doskonale komponować się będzie w aranżacji salonu w zestawieniu z innymi gatunkami palm, nad którymi jednak sagowiec powinien dominować (podwyższona ekspozycja na kwietniku). Pamiętajmy o dobrze skomponowanych osłonkach na doniczki przy tak jednoznacznie egzotycznej roślinności – naturalne materiały sprawdzą się najlepiej, choć wersje z połyskującą, miedzianą bądź srebrną osłonką tudzież taką w formie papieru pakowego mogą stanowić ciekawą hybrydę w eklektycznej aranżacji salonu.

 Modne rośliny w aranżacji salonu

Fot. Thinkstockphotos.com

NIE PRZEGAP

Komoda do salonu
camera

Jej szerokość KOMODA

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Maria Muszalska, Materiały prasowe Gubi, Materiały prasowe IKEA, materiały prasowe, Michał Przeździk, Marcin Czechowicz, Thinkstockphotos.com, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY