Projekty wnętrz: ile kosztuje porada architekta wnętrz

 Usługa projekt wnętrz

Na spotkanie z architektem wnętrz dobrze przyjść przygotowanym. Warto wiedzieć czego oczekujemy i jaki podoba się nam styl mieszkania.

Coraz więcej osób chce mieć projekt wnętrza wykonany przez architekta. Najprostszą i najtańszą formą usługi jest porada. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale czasami możemy ją uzyskać za darmo.

Czy warto zlecić wykonanie projektu wnętrz? Pierwsza rozmowa z architektem wnętrz jest wstępnym rozpoznaniem, jednak to architekt powinien być tu stroną aktywną: wtedy pokazuje swoje realizacje i możliwości. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa jest ostatnią, po prostu architekt nie przypadł nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekci nie będą oczekiwać zapłaty, czasami jednak musimy zapłacić - jak za poradę. Jeśli decydujemy się na dalszą współpracę, pamiętajmy, że w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi i spisanie stosownej umowy. Są architekci, którzy porad udzielają bezpłatnie, traktując je jako promocję swojej firmy i licząc, że porada może stać się początkiem dalszych usług.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3936

Plan mieszkania przed przebudową

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3936

Projekt przebudowy

Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz przedstawia nam projekt koncepcyjny wnętrza (około 30% ceny całego projektu), do którego przygotowania niezbędna jest inwentaryzacja. Polega ona na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien i sporządzeniu odręcznego szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie gniazdka, grzejniki itp.

Projekt wnętrz: ile kosztuje

Projekt koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów.

Zobacz: jak podpisać umowę z architektem wnętrz >>>

Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy projektanta: u początkującego może to być na przykład 50 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wykonanego przez projektanta pracującego na przykład w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli.

Architekt wnętrz: projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolorystyka ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu.
Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Nadzór może mieć różny zakres. Niektórzy ograniczają swój udział do kilku wizyt na budowie – aby sprawdzić zgodność projektu z realizacją, inni podejmują się udziału w zakupach i ścisłej współpracy z wykonawcami.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Hanna Jankowska

POLECANE ARTYKUŁY