Pokój dzienny to przede wszystkim rodzinna przestrzeń, która powinna sprzyjać odprężeniu i zregenerowaniu sił. Dlatego tak ważna jest przemyślana aranżacja strefy wypoczynkowej. Ta, jak wiadomo składa się przede wszystkim z mebli wypoczynkowych, których wybór przysparza nam niemało problemów. Jak zaaranżować strefę wokół kanapy w salonie? Co postawić przy sofie? Postawić na standardowy zestaw 2+1 (fotele plus kanapa), czy może wprowadzić małą rewolucję?

Pokój dzienny: wybieramy fotel do kanapy

Meble wypoczynkowe w konfiguracji 2+1 już dawno odeszły do lamusa. Aktualnie, mało kto zdecyduje się na zakup standardowego zestawu mebli do salonu, czyli kanapy z dwoma fotelami. Nadeszła era pozornego niedopasowania, gdzie przy wygodnym wypoczynku królują fotele z innej bajki, finezyjne stoliki kawowe i efektowne oświetlenie w postaci lamp podłogowych. Wszystko w dowolnym stylu! Najprostszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór gładkiej i prostej kanapy do pokoju dziennego. Proste, kubiczne bryły z łatwością dostosują się do otoczenia, pozostawiając nam swobodę w kształtowaniu ostatecznej stylistyki salonu. Decydując się na klasyczną formę kanapy, możemy nieco zaszaleć z doborem do niej oryginalnego fotela, który nada jej niepowtarzalnego charakteru. Do wyboru mamy fotele utrzymane w stylu klasycznym, bądź nieco bardziej awangardowe. Możemy zdecydować się na obłe, miękkie kształty lub też wybrać fotel w wersji bardziej geometrycznej. Modele dopełnione funkcjonalnym podnóżkiem, pozwolą naszym nogom odpocząć po ciężkim dniu, a takie z miękkimi zagłówkami okażą się nieocenioną wygodą w przypadku bólu karku.

Stolik kawowy, czyli MUST HAVE w pokoju dziennym

Dla wielu z nas absolutnym niezbędnikiem w wyposażeniu salonu będzie stolik kawowy. Ten pozornie drobny element całości będzie nie tylko dekoracją naszego wnętrza, ale przede wszystkim meblem niezwykle praktycznym. Jak sama nazwa wskazuje, stolik ten posłuży nam głównie do odstawienia filiżanki kawy czy kubka z herbatą, jednak w rzeczywistości wybór stolika kawowego podyktowany jest chęcią wzbogacenia aranżacji i wyposażenia salonu w piękny element dekoracyjny. Szeroka gama asortymentu dostępnego na rynku gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybierając stolik kawowy warto pamiętać, aby dopasować go do pozostałych mebli w salonie tak, by tworzył z nimi spójną całość. Czy w praktyce oznacza to jednak, że meble te musi charakteryzować identyczna linia stylistyczna? Absolutnie nie. Do subtelnych aranżacji pokoju dziennego możemy wybrać meble transparentne, które pozostając niezauważone będą idealnie pełniły swoją funkcję, nie wysuwając się jednak we wnętrzu na prowadzenie. Jeśli należymy do osób odważniejszych aranżacyjnie, możemy postawić na nieco oryginalny design, który dopełniając aranżację, nada jej niepowtarzalnego charakteru.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym

Oświetlenie salonu to postawa aranżacji. Planując je nie warto jednak poprzestawać na zaplanowaniu ogólnego źródła światła oświetlającego całość. Kolosalną rolę w projekcie pokoju dziennego ma także idealne doświetlenie strefy wypoczynkowej, czyli otoczenia wokół jej bohatera – kanapy. Lampy powinny pasować do wnętrza i jego stylistyki. Pamiętajmy, że pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekorują wnętrze i tworzą w nim wyjątkową atmosferę. W roli oświetlenia strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym najlepiej sprawdzą się lampy pokaźnych rozmiarów, które będą dawały delikatne, rozproszone światło. Możemy także zdecydować się na wariant z dwoma lampami ustawionymi po obu stronach wypoczynku. Wówczas najlepiej zaprezentują się dwa identyczne modele bądź takie, które będą miały ze sobą jakiś element wspólny, np. kolor czy materiał, z jakiego wykonany jest abażur.