Plakat jako dekoracja wnętrza sprawdza się idealnie. Jest równorzędną dekoracją obok obrazów czy fotografii. Dobry plakat podkreśli charakter wnętrza, a co najważniejsze opowie o naszych zainteresowaniach i pasjach. Może być znakomitym pretekstem do tzw. „small talk” z naszymi gośćmi. Pamiętajmy, że plakat w Polsce nie jest odkryciem ostatnich lat. W latach 60-tych XX wieku polskie miasta były właściwie galerią afiszy filmowych i teatralnych. Powstała wtedy Polska Szkoła Plakatu, a prace spod tej bandery do dzisiaj znajdują się w muzeach na całym świecie. Dodatkowo plakat jest idealnym sposobem na dopełnienie wnętrza. Poprzez swoje barwy może ożywić spokojny salon lub wyciszyć wnętrze pełne kolorów i innych dekoracji. Miłośnicy sztuki plakatu wiedzą, że dobrych plakatów najlepiej szukać w internetowych galeriach ze sztuką młodych artystów (artvolver.com), w specjalistycznych sklepach oferujących reprodukcje (allposters.pl, plakaty.pl). Również dobrym miejscem do zakupu plakatów są portale aukcyjne, gdzie czasem można trafić na prawdziwe perły.

Czy plakat ma temat?

Temat plakatu powinien mówić o naszych zainteresowaniach. Tak byśmy mogli swobodnie odpowiedzieć na pytanie gościa skąd pomysł na ten czy inny plakat, albo dlaczego akurat w tym miejscu? Wieszając tego rodzaju sztukę na ścianie, bo jest to rodzaj sztuki, przekazujemy emocje, które nami kierowały przy wyborze dzieła. Wieszając plakaty na ścianach możemy pokazać czy lubimy kino polskie, francuskie czy amerykańskie? A może naszą pasją jest teatr lub opera? Czasem po prostu podoba nam się stylistyka plakatu, na przykład retro, z czasów PRLu, które znakomicie sprawdzą się we wnętrzach z meblami odziedziczonymi po dziadkach.

Czy można kolekcjonować plakaty?

Często zdarza się, że ładny plakat z naszej ulubionej sztuki lub filmu staje się początkiem innej pasji – pasji kolekcjonerskiej. Dzieje się tak dlatego, że plakat to nie tylko odzwierciedlenie naszych emocji czy gustu, ale dobry plakat potrafi stać się obiektem artystycznym, który z czasem zyskuje na wartości. Warto śledzić targi  sztuki czy designu, gdzie znajdziemy prace początkujących artystów.

Personalizacja plakatu. Co to takiego?

Jeśli mamy pomysł na plakat naszego autorstwa, to jego ekspozycja jest również możliwa. Wiele firm w sieci (posterville.pl, minimalliving.pl), które specjalizują się w drukowaniu plakatów z wybranym przez nas tekstem, krojem pisma lub obrazkiem. Dodatkowo doradzą nam co będzie pasowało do aranżacji naszego mieszkania.

Typografia…

Typografia jest bardzo popularna, od kilku lat nie tylko w wersji drukowanej. Zanim jednak zdecydujemy się na ozdobienie ściany plakatem typograficznym  zastanówmy się, czy pasuje do nas i do stylu naszego mieszkania. Obok treści ważna jest także forma. Ozdobne, dekoracyjne litery będą pasowały do stylu prowansalskiego czy shabby chic, proste fonty zaś do stylu nowoczesnego i vintage (na przykład helvetica).