Piec grzewczy wolnostojący, zwany popularnie kozą grzewczą, nie wymaga specjalnego fundamentu ani obudowy. Nawet w urządzonym już pokoju wykwalifikowany majster zainstaluje go bez uciążliwych prac budowlanych w ciągu dwóch godzin! Koza grzewcza to doskonałe dodtakowe źródła ciepła, ekologiczne i proste w montażu. Koza zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny kominek z wkładem. Kozę ustawisz w salonie jak kolejny mebel, bez potrzeby prowadzenia uciążliwych prac budowlanych. Podłączenie jej do przewodu kominowego, jeśli ten spełnia wymogi, nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny. Przy przeprowadzce możesz ją zabrać ze sobą. Podsumowując koza grzewcza to gotowe urządzenie, które stawiasz i masz. Może być zrobiona z żeliwa lub stali. Na żeliwnych odlewach można formować dekoracyjne wzory, które nadają kozie stylowy wygląd, pasujący do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie. Kozy żeliwne mają przeważnie nieco lepsze walory grzewcze niż stalowe. Nie tylko z tego powodu, że ich ścianki są z założenia grubsze, ale także dlatego, że żeliwo ma większą niż stal zdolność akumulowania ciepła. Stalowe kozy o prostej bryle wybierane są często do nowoczesnych wnętrz. Metalowy korpus można także wyłożyć barwną ceramiką lub emalią. Taka kolorowa koza z pewnością będzie efektowną ozdobą salonu. Kozy o skromniejszej formie w aranżacji salonu może być wyeksponowana przez ciekawe wykończeniem ściany: kolorem lub niepalną okładziną.

Uwaga:
Pod kozą i 60 cm przed piecykiem podłoga powinna być wykonana z materiałów niepalnych, np. płytek, cegły, kamienia lub blachy. Piecyk grzewczy nie może stać bezpośrednio przy ścianie, a łatwopalne przedmioty: meble, sprzęt RTV czy firanki, powinny się znajdować nie bliżej niż 80 cm od niego.

Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz kozę grzewczą?

Zanim kupisz kozę grzewczą koniecznie zwróć uwagę na:

•    moc kominka (1 kW mocy pieca wystarcza do ogrzania 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wys. 2,5 m);
•    czas palenia (nie mniej niż 8 godzin);
•    wydajność pieca – w dobrym, z szybrem i dwuwarstwowym korpusem, powinna wynosić minimum 70%.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując kozę grzewczą?  Wybierz kozę z szybą samoczyszczącą. Jest ona pokryta przezroczystą powłoką tlenków chromu, dzięki której cząsteczki sadzy nie przyklejają się, lecz odpadają i spalają się w palenisku. Pamiętaj, że przy usuwaniu popiołu posadzka wokół kominka zawsze się brudzi. By tego uniknąć, znajdź kozę z popielnikiem w postaci szuflady ulokowanej pod paleniskiem. Niektóre kozy mają nawet pokrywy zapobiegające wysypaniu popiołu podczas wynoszenia.

Czytaj też: miejsce do przechowywania drewna

Kozy grzewcze: zalety

  • kozę grzewczą można podłączyć w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że istnieje podłączenie do przewodu kominowego
  • jest lżejsza niż kominek, a więc nie wymaga wzmocnienia stropu
  • koza zajmuje mniej miejsca niż kominek
  • koza jest tańsza niż tradycyjny kominek - nie wymaga kosztownej obudowy
  • możesz ja zabrać przy przeprowadzce lub przestawić w inne miejsce
  • ma zamkniętą komorę spalania
  • może mieć tradycyjny lub nowoczesny kształt
  • oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, łącznie z rurą odprowadzającą spaliny
  • koza grzewcza może być opalana drewnem lub brykietem drzewnym

Czy koza grzewcza ma wady?

Tak naprawdę jedyną wadą wolnostojącego piecyka grzewczego jest to, że jest w stanie ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Nie nadaje sie więc jako jedyne źródło ciepła w domu. Z mniejszymi wymiarami kozy niż wkładu kominkowego wiąże sie też to, że można do niej wkładać mniejsze kawałki drewna - zazwyczaj ok. 30 cm. Pojawia się uciążliwość częstego dokładania drewna, bez możliwości wrzucenia dużego kawałka, który będzie się palił przez całą noc.