Oświetlenie: wybieramy lampę na biurko. Na co zwrócić uwagę? INSPIRACJE!

Właściwe oświetlenie biurka zapewni komfort oczom i wyrobi właściwe nawyki podczas pracy. Jaką lampę na biurko wybrać? Które źródła światła będzie najlepsze? Miejsce ustawienia lampy na biurku także nie powinno być przypadkowe. Zobaczcie nasze propozycje właściwego oświetlenia biurka.

Kinkiet jako oświetlenie biurka
Lampa na biurko na giętkim ramieniu
Lampa podłogowa jako lampa na biurko
Sufitowe oświetlenie biurka
Giętka lampa na biurko

Co powinno znaleźć się na  biurku oprócz zeszytów, książek i komputera? Oczywiście właściwe oświetlenie biurka. Jest to najważniejszy element w miejscu pracy ponieważ przy biurku w domu uczniowie spędzają czas zazwyczaj po południu i wieczorem. Dobre oświetlenie biurka zapewni komfort oczom, które szybko się męczą. Jak więc oświetlić strefę do nauki i pracy? Jaką lampkę wybrać, jakie źródło światła i gdzie ją ustawić?

Oświetlenie biurka: wybieramy funkcjonalną lampkę na biurko

Wybierając oświetlenie biurka, szczególnie dla dziecka, powinniśmy skupić się na wygodzie i funkcjonalności. Najlepsza będzie lampka na ruchomym ramieniu, której źródło światła można ustawić w najbardziej odpowiednim miejscu w danej chwili. Ruchome ramię lampy na biurku pozwala także  przybliżać i oddalać źródło światła. Ruchome ramię lampki może być giętkie lub przegubowe, jak w klasycznych lampkach kreślarskich.

Więcej: jak oświetlić strefę do nauki?

Oświetlenie biurka: jaką wybrać żarówkę do lampki na biurko?

Najlepszym rozwiązaniem w oświetleniu biurka jest żarówka emitująca światło o barwie podobnej do światła dziennego. Wtedy oczy najmniej się męczą. Takie światło emitują żarówki halogenowe i LED. Światło o białej, ciepłej barwie – nie niebieskawej - sprawdzi się idealnie, pomagając także w koncentracji. Światło o barwie zbliżonej do światła naturalnego nie przekłamuje także kolorów i utrzymuje dłużej poziom naszej energii. Jedyną wadą żarówek halogenowych w oświetleniu biurka jest emisja ciepła. Żarówki typu LED  emitują światło o barwie trochę chłodniejszej i nie nagrzewają się. Są wieę lepsze dla oczu naszych dzieci, pamiętajmy jednak by wybierać żarówki emitujące światło LED jak najcieplejsze.

Oświetlenie biurka: jak ustawić lampę na biurku?

Osoby praworęczne powinny mieć ustawione źródło światła na biurku z lewej strony – nie rzucają wtedy cienia pisząc. Osoby leworęczne oczywiście odwrotnie. Czasem, tak jak w biurach, montujemy lampę nad biurkiem, w formie podłużnej oprawy zwisającej. Wtedy powinniśmy dopilnować żeby lampa wisiała przed nami – nie nad głową i żeby emitowane światło było w miarę rozproszone.

Zobacz: gdzie montować oświetlenie LED w mieszkaniu?

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe, Jarosław Chabros, Małgorzata Góra, Konrad Kalbarczyk, Materiały prasowe Gubi, Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY