Odpowiednio dobrane oświetlenie wnętrz może zdziałać cuda. Za pomocą lamp wykreujemy charakter salonu, panujący w nim nastrój oraz wydzielimy poszczególne strefy. Lampy do salonu wybieramy w zależności od wystroju wnętrza oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wybór jest ogromny, począwszy od tradycjnych żyrandoli, poprzez pełne kolorów klosze, kończąc na nowoczesnym, niebanalnym wzornictwie. Oferta lamp dostępnych na rynku jest tak bogata, że można się pogubić, planując oświetlenie wnętrz. Podpowiadamy, czym się kierować podczas wyboru lampy do salonu, by stworzyć optymalne oraz nastrojowe oświetlenie salonu.

Oświetlenie salonu: zmieniamy proporcje wnętrza

Lampy nie tylko kreują nastrój wnętrza salonu, mają również "architektoniczne możliwości". Jeśli chcemy podwyższyć optycznie salon, najlepiej sprawdzi się oświetlenie salonu zamontowane wysoko pod sufitem (światło skierowane ku górze) oraz linie „budowane” światłem. Do takiego oświetlenia salonu sprawdzą się rząd reflektorków lub podświetlone LED-ami wnęki, ścianki regałów, filary. Aby wnętrze salonu wydawało się bardziej przestronne, „rozsuńmy” ściany świetlnymi liniami poziomymi – oświetlenie półek, dolnych i górnych krawędzi szafek czy witryn. W mały salonie dużo lepsze od centralnie umieszczonego żyrandola jest zamocowanie wielu róznych lampek rozproszonych po całym salonie.

Oświetlenie wnętrz: tworzymy nastrój w salonie

  • Jeśli we wnętrzu poszukujesz uspokojenia – kup do salonu lampy z tej samej kolekcji lub wyglądające bardzo podobnie (np. kinkiet z beżowym kloszem zestaw z żyrandolem w tej samej tonacji, ale np. w roślinny motyw). Punktem wspólnym mogą też być mosiężne lub tak modne ostatnio szklane elementy.
  • Najprostszy przepis na harmonijne wnętrze salonu – bazujący na temperaturze kolorów: ciepłe tonacje zestawiaj z ciepłymi, zimne zaś z zimnymi. Przykład? Mosiężny żyrandol z abażurami w odcieniu miodowym będzie się „gryzł” z lampą na białej podstawie.
  • Abażur z ciemnej tkaniny nie rozjaśni dobrze wnętrza salonu – bo przepuszcza mało światła. Nie powinien więc być  jego jedynym zródłem w pomieszczeniu. Za pomocą takiej lampy stworzysz za to relaksujący nastrój.