Oświetlenie w pokoju dziennym nie tylko pełni funkcję praktyczną. Może być także fantastyczną dekoracją, a nawet głównym elementem ozdobnym w salonie. Jednak bez względu na to, na jakie klosze czy abażury się zdecydujemy starajmy się, by oświetlenie w salonie tworzyło jak najbardziej przytulny i ciepły nastrój.

Oświetlenie w pokoju dziennym: zmiana proporcji wnętrza dzięki oświetleniu

Dobrze dobrane oświetlenie w pokoju dziennym nie tylko da nam wspaniałą dekorację, ale też dzięki niemu możemy uzyskać na przykład efekt iluzorycznie powiększonej przestrzeni. By to osiągnąć należy wykorzystać oświetlenie liniowe, które może podświetlać półki, witryny, czy filary. Możemy też poprowadzić oświetlenie wzdłuż ścian pod sufitem. W niewielkich wnętrzach najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zamiast jednego, centralnie umieszczonego żyrandola wielu lampek stojących w różnych miejscach. Zbyt duży żyrandol może bardzo przytłoczyć i optycznie pomniejszyć wnętrze jeszcze bardziej. Właściwe oświetlenie w pokoju dziennym może też sprawić, że niskie pomieszczenie wyda się wyższe – wystarczy skierować strumień światła na sufit.

Oświetlenie w pokoju dziennym: delikatny blask detali

By oświetlenie w salonie dobrze się prezentowało warto zwrócić uwagę na ciekawe barwy i formy kloszy. Uważajmy jednak z kolorowymi abażurami – mogą one zmieniać odcień światła i przez to męczyć wzrok, oraz nadawać wnętrzu całkiem inny charakter niż chcieliśmy. Z formą lamp też nie powinniśmy przesadzać, zwłaszcza na małych powierzchniach. Oczywiście wszystko zależy od aranżacji, ale bardzo zdobne lub nietypowe w formie lampy najlepiej prezentują się w uporządkowanych, minimalistycznych i przestronnych wnętrzach. Minimalizm bardzo lubi kontrasty, więc nawet najbardziej niezwykła czy zdobna lampa może okazać się świetnym uzupełnieniem aranżacji. Oświetlenie w pokoju dziennym urządzonym w bardziej klasycznym stylu powinno mieć prostsze i delikatniejsze formy. Chcąc nadać wnętrzu przytulności dobrze jest wybierać abażury materiałowe, drewniane lub po prostu w ciepłych kolorach. By dodatkowo zharmonizować wnętrze powinniśmy wybierać lampy z tej samej serii, lub chociaż w podobnych kolorach. Ujednolici to aranżację i uporządkuje ją. Jeśli lubimy we wnętrzach eklektyzm i fantazję możemy wybrać różne formy lamp, chociaż z jednym motywem przewodnim (np. kolor bądź okrągła podstawa). Najważniejsze jest by salon był optymalnie oświetlony i pozwalał zarówno na spokojny relaks jak i na zabawę z rodziną i przyjaciółmi.