Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie: stwórz idealny nastrój do relaksu

Letnie wieczory kojarzą nam się z relaksem w hamaku lub fotelu na tarasie. Nic tak nie umili wypoczynku jak nastrojowe oświetlenie w ogrodzie i na tarasie.

Lampki solarne
Lampiony z puszek
Latarenka ogrodowa
Ogień jako forma oświetlenia
Małe lampki

Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie pełni nie tylko funkcję zwiększania bezpieczeństwa domowników, ale też może być fantastycznym sposobem na ozdobienie ogrodu i wprowadzenie atmosfery relaksu i wypoczynku. Lampy to ważny element aranżacji tarasu. Po zmroku ich ciepła barwa przyciąga jak ognisko. Taras można oświetlić takimi samymi słupkami, jakie zastosowano w pozostałych częściach posesji. Dzięki temu przestrzeń wokół domu będzie jednorodnie zaaranżowana, a taras i reszta ogrodu utworzą całość. Granicę tarasu można zaznaczyć, stosując lampy gruntowe. Podobnych opraw warto użyć w innych częściach ogrodu, na przykład na ścieżkach czy podjeździe. Oferta lamp zewnętrznych jest bogata, więc można znaleźć takie najlepiej pasujące do naszej aranżacji tarasu.

Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie: wybór efektownego i funkcjonalnego oświetlenia

Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie jest konieczne, ale nie każdy będzie miał co do niego te same wymagania i potrzeby. Powinniśmy więc przeanalizować jakie oświetlenie jest nam konieczne i wybrać odpowiednie. Na pewno jednak bardzo istotne jest oświetlenie ścieżki do drzwi i wjazdu do garażu. Dobrym rozwiązaniem w takich miejscach będą lampy stojące w formie słupka. Dają one wystarczające światło, nie są wymagające w konserwacji i są odporne na warunki atmosferyczne. Możemy także wybrać lampy w formie latarni, lecz jest to już raczej rozwiązanie dla dużych podwórek i ogrodów. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie lamp najazdowych, czyli zagłębionych w podłożu. Można po nich chodzić i jeździć różnymi pojazdami, są bardzo wytrzymałe. Strumień światła z tych lamp ukierunkowany jest do góry, więc nadadzą się również, by podkreślić interesujące elementy elewacji budynku, lub by zainstalować je wokół altany czy oczka wodnego. Do tego celu fantastycznie nadadzą się także lampy reflektorowe, które możemy skierować na wybrane przez nas elementy. Do wyboru mamy także różnego typu kinkiety, które możemy umieścić na ścianie domu, podkreślając główne wejście. Wybierając interesującą formę kinkietu bardzo wzbogacimy także aranżację tarasu.

Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie: oświetlenie dekoracyjne

By zaaranżować odpowiednio przestrzeń tarasu czy ogrodu, poza oświetleniem czysto funkcjonalnym musimy też przemyśleć oświetlenie dekoracyjne. Z nim będziemy mieć o wiele większe pole do popisu. Możemy użyć go oszczędnie, na przykład pod postacią lampek solarnych. Mają one formę niewysokich słupków. Jedyne co trzeba zrobić to wbić je w ziemię. Mały panel solarny podczas dnia będzie absorbował promienie słoneczne i dzięki temu nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużym zasięgu i sile. Efekt jaki tworzą te lampki jest bardzo ładny i subtelny. Zasadniczo nie nadają się one do oświetlania większych powierzchni. Użycie ich w ogrodzie pośród kwiatów da wspaniały efekt. Oświetlenie w ogrodzie i na tarasie można też urozmaicić stosując girlandy lampek i wieszając je między drzewami i krzewami. Takie girlandy mogą składać się z kolorowych światełek, co dodatkowo urozmaici aranżację. Jest to bardzo modne i efektowne rozwiązanie. Jeśli nie mamy drzew na swoim podwórku możemy użyć takiej formy oświetlenia na tarasie, podwieszając je na zadaszeniu lub na słupach konstrukcyjnych. Warto też przemyśleć oświetlenie wiszące – jest ono bardzo praktyczne, a wymieniając klosz możemy zyskać nową aranżację tarasu niewielkim kosztem. Na tarasie sprawdzą się też doskonale przezroczyste wazony, w których można umieścić zwykłe świece, albo specjalnie kupione do tego celu świeczniki. Bardzo stylowym wyborem będą też lampiony. Dzięki odpowiednim zabiegom oświetlenie w ogrodzie i na tarasie stworzy nastrojowy klimat, sprzyjający wypoczynkowi.

Oświetlenie zewnętrzne: wybieramy lampy ogrodowe

Do montażu na dworze używaj tylko specjalnie do tego przystosowanych lamp - nie wolno stosować opraw domowych, nawet gdy zamierzasz je zamocować na tarasie czy balkonie pod solidnym zadaszeniem. O szczelności oprawy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP – w tych przeznaczonych na zewnątrz powinien być co najmniej IP 54. Jeżeli taras łączą z ogrodem schody, zadbaj także o ich oświetlenie, by ginące w mroku stopnie nie stały się pułapką. Wybierając lampy do ogrodu czy na taras, pilnuj, żeby do siebie pasowały. Często w ofercie firm są kolekcje opraw zewnętrznych utrzymane w tej samej stylistyce, jednak różniące się zastosowaniem (niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, sufitowe). Wybierając oświetlenie do ogrodu i tarasu zachowaj umiar. Relaksowi sprzyja delikatne, rozproszone światło, więc nie ma potrzeby robić dnia z nocy. Poza tym rzęsiście oświetlony taras wycięty z mroku nie wygląda dobrze.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: : MS Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski, stylizacja:Katarzyna Sawicka, Michał Przezdzik, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY