Jak odświeżyć wnętrze przełamując powtarzalność i rutynę, jednocześnie nie kupując nic nowego? W jaki sposób twórczo nadać drugie życie przedmiotom oraz czy pozorne śmieci mogą być materiałem dla nowoczesnych przedmiotów użytkowych? Większość odpowiedzi znajdziemy w samych definicjach. Pojęcie upcyklingu rozumieć należy jako twórczą formę wtórnego przetwórstwa odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Natomiast reDesign to odmiana upcyklingu. Wychodzi z założenia, że każda epoka charakteryzowała się odrębnymi stylami, a meble z duszą wciąż nas otaczają. Zatem reDesign to nic innego jak ich reinkarnacja - designerzy twórczo wskrzeszają mebel, nadając mu nowe życie we współczesnej rzeczywistości.

Upcyklingowe meble dają nam możliwość przełamania rutyny w naszych wnętrzach, podkreślenia swojej indywidualności, oraz dokonania mądrych i etycznych decyzji zakupowych. Ten powoli odkrywany w polskich wnętrzach trend jest współczesną odpowiedzią ludzi twórczych, przedkładających sobie jakość i unikalność przedmiotów, którymi się otaczają nad powtarzalność i rutynę, jaką serwują znane koncerny modowe i designerskie.

Odświeżamy wnętrza na wiosnę: dlaczego design upcyklingowy stał się tak popularny?

Głównym czynnikiem umożliwienia przestrzeni dla rozwoju upcyklingu jest prozaiczne zmęczenie społeczeństwa zalewem sieciowej mody i designu „dla każdego”. Nietuzinkowe meble wytwarzane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach, czy limitowane serie w zależności od dostępnego aktualnie surowca, bezsprzecznie nadają niepowtarzalny charakter naszemu wnętrzu. Innym czynnikiem „trendotwórczym” jest wrażliwość na ekologię - mamy coraz większą świadomość globanego problemu śmieci i rozpaczliwego braku miejsca na naszej planecie do ich składowania. Upcykling daje możliwość stworzenia własnego, ograniczając produkcję śmieci. Pozwala na uzyskanie we wnętrzu niepowtarzalnego stylu, otoczenia się niebanalnymi przedmiotami z duszą w zgodzie ze zdrowym podejściem do konsumpcji i konieczności zakupu towarów. Poza tym jest to niezwykle kreatywny i nie drogi pomysł na to jak odświeżyć wnętrze na wiosnę.

Odświeżamy wnętrza na wiosnę: jakie meble upcyklingowe do nowoczesnych wnętrz?

Przy tworzeniu i kompozycji mebli upcyklingowych ogranicza nas jedynie wyobraźnia i powszechne stereotypy. Prawdziwym hitem upcyklingowego dizajnu w Polsce są meble i dodatki z palet. Powstają z nich siedziska, kanapy ze schowkami, stoliki na kółkach, podstawy i ramy łóżka, zagłówki, a nawet całe wyposażenie nowoczesnych biur. Projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych i bardziej ekstrawaganckich aranżacjach, wykorzystując jak najpełniej możliwości tego surowca. Idealnym uzupełnieniem „paletowej” aranżacji wnętrz stały się także zwyczajne skrzynki po owocach, które projektanci zamieniają w stylowe regały, półki na książki, ruchome stoliki kawowe, praktyczne skrzynki na zabawki czy stylizowane kwiatowe donice. Opony samochodowe jako huśtawki czy stoliki oraz lampy z bębna starej pralki to kolejna niecodzienna inspiracja dla recyklingowych wnętrz nasyconych niebanalnymi rozwiązaniami, w zgodzie z ideą zrównoważonej gospodarki odpadami.