Odświeżamy wnętrza na wiosnę - upcykling i reDesign

2014-03-17 18:26

Jak odświeżyć wnętrze na wiosnę dysponując niewielkim budżetem? Upcykling czy reDesign to pojęcia wciąż nie do końca jasne, choć niezmiernie już modne. Równie sławne co nie zrozumiałe dopiero moszczą sobie skrawki miejsc w naszych wnętrzach, delikatnie zaznaczając swoją obecność. W jakiej postaci występują najczęściej w polskich realiach?

Spis treści

  1. Odświeżamy wnętrza na wiosnę: dlaczego design upcyklingowy stał się tak popularny?
  2. Odświeżamy wnętrza na wiosnę: jakie meble upcyklingowe do nowoczesnych wnętrz?

Jak odświeżyć wnętrze przełamując powtarzalność i rutynę, jednocześnie nie kupując nic nowego? W jaki sposób twórczo nadać drugie życie przedmiotom oraz czy pozorne śmieci mogą być materiałem dla nowoczesnych przedmiotów użytkowych? Większość odpowiedzi znajdziemy w samych definicjach. Pojęcie upcyklingu rozumieć należy jako twórczą formę wtórnego przetwórstwa odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Natomiast reDesign to odmiana upcyklingu. Wychodzi z założenia, że każda epoka charakteryzowała się odrębnymi stylami, a meble z duszą wciąż nas otaczają. Zatem reDesign to nic innego jak ich reinkarnacja - designerzy twórczo wskrzeszają mebel, nadając mu nowe życie we współczesnej rzeczywistości.

Upcyklingowe meble dają nam możliwość przełamania rutyny w naszych wnętrzach, podkreślenia swojej indywidualności, oraz dokonania mądrych i etycznych decyzji zakupowych. Ten powoli odkrywany w polskich wnętrzach trend jest współczesną odpowiedzią ludzi twórczych, przedkładających sobie jakość i unikalność przedmiotów, którymi się otaczają nad powtarzalność i rutynę, jaką serwują znane koncerny modowe i designerskie.

Odświeżamy wnętrza na wiosnę: dlaczego design upcyklingowy stał się tak popularny?

Głównym czynnikiem umożliwienia przestrzeni dla rozwoju upcyklingu jest prozaiczne zmęczenie społeczeństwa zalewem sieciowej mody i designu „dla każdego”. Nietuzinkowe meble wytwarzane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach, czy limitowane serie w zależności od dostępnego aktualnie surowca, bezsprzecznie nadają niepowtarzalny charakter naszemu wnętrzu. Innym czynnikiem „trendotwórczym” jest wrażliwość na ekologię - mamy coraz większą świadomość globanego problemu śmieci i rozpaczliwego braku miejsca na naszej planecie do ich składowania. Upcykling daje możliwość stworzenia własnego, ograniczając produkcję śmieci. Pozwala na uzyskanie we wnętrzu niepowtarzalnego stylu, otoczenia się niebanalnymi przedmiotami z duszą w zgodzie ze zdrowym podejściem do konsumpcji i konieczności zakupu towarów. Poza tym jest to niezwykle kreatywny i nie drogi pomysł na to jak odświeżyć wnętrze na wiosnę.

Odświeżamy wnętrza na wiosnę: jakie meble upcyklingowe do nowoczesnych wnętrz?

Przy tworzeniu i kompozycji mebli upcyklingowych ogranicza nas jedynie wyobraźnia i powszechne stereotypy. Prawdziwym hitem upcyklingowego dizajnu w Polsce są meble i dodatki z palet. Powstają z nich siedziska, kanapy ze schowkami, stoliki na kółkach, podstawy i ramy łóżka, zagłówki, a nawet całe wyposażenie nowoczesnych biur. Projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych i bardziej ekstrawaganckich aranżacjach, wykorzystując jak najpełniej możliwości tego surowca. Idealnym uzupełnieniem „paletowej” aranżacji wnętrz stały się także zwyczajne skrzynki po owocach, które projektanci zamieniają w stylowe regały, półki na książki, ruchome stoliki kawowe, praktyczne skrzynki na zabawki czy stylizowane kwiatowe donice. Opony samochodowe jako huśtawki czy stoliki oraz lampy z bębna starej pralki to kolejna niecodzienna inspiracja dla recyklingowych wnętrz nasyconych niebanalnymi rozwiązaniami, w zgodzie z ideą zrównoważonej gospodarki odpadami.

Nasi Partnerzy polecają