Jeśli zupełnie nie pozbywamy się obrusa na stole, coraz chętniej zamieniamy tradycyjne, stonowane ich wzory na tkaniny przedstawiające feerię barw i printów. Niczym dawne zasłony - obrusy kwieciste, barokowe wręcz materiały, ociężale spływają z rantów stołów okrągłych i prostokątnych. Wzory obrusów w pęki kwiatów czy kosze owoców dominują nad resztą stołowej zastawy. Obrus na stole - niczym kwiecista zasłona. Ciekawym wzbogaceniem takiej stołowej aranżacji jest dodanie również kipiących wzorami podkładek pod zastawę. Dzięki takim zabiegom patchworkowy stół nigdy nie zieje nudą.

Obrus na stole: filcowe wycinanki

Znakomitą alternatywą dla funkcji obrusa na stole są filcowe serwety i bieżniki (nie koniecznie mocno już rozpowszechnione filcowe podkładki). Co raz częściej na wielu portalach z rękodziełem można zamówić taki obrus „na wymiar”, podając np. średnicę okrągłego stołu lub dokładne wymiary blatu w stole klasycznym. Filcowy obrus powinien być odrobinę mniejszy niż obrys blatu stołu (filc jest sztywny i nie ułoży się  do mebla jak obrusy materiałowe). Filcowy obrus nie powinien wychodzić poza granicę blatu również dlatego, ażeby nie pozorować powierzchni stołu (unikniemy wtedy zalania kawą z filiżanki postawionej zanadto na skraju). Ludowe wzory wycinanek i różne kolory filcu dają pole wyobraźni. W dodatku pięknie komponują się z patyną starego drewna, jednocześnie chroniąc je lepiej niż tradycyjny obrus przed gorącymi naczyniami (filc izoluje).

Obrus na stole: firanka zamiast koronki

Babcine koronki jako obrus na stole zazwyczaj siały w nas wewnętrzny strach przed nieumyślnym ich zachlapaniem i pozostawieniem „wiecznej” nań plamy. Przezorne Babcie układały rodzinne hafty w warstwie między stołem a popularnymi dawniej stołowymi szybami. Ile z nakrywaniem takiego stołu było zachodu, nie warto przypominać. Współcześnie mamy o wiele prostsze rozwiązania – firankowe wzory koronek i splotów znakomicie imitują cenne koronki. I nie budzą takiego strachu przed ich zachlapaniem kawą czy winem. Swobodnie, nieregularnie możemy je układać i drapować na naszych stołach. Mocniejszym meblom dodadzą lekkości, lżejszym – refleksji i sentymentalnej nuty z odległej przeszłości.