Eklektyczne podejście do aranżacji wnętrz najmodniejszej części kosmopolitycznego Nowego Jorku to źródło niewyczerpanych inspiracji. Wyraziste kolaże, różnorodne desenie, różnorodne barwy i faktury zestawione w taki sposób, że całość aranżacji istnieje wyłącznie w otoczeniu wszystkich skompilowanych misternie, niby-przypadkowych przedmiotów. Jak umiejętnie łączyć style, meble i dodatki, by nasze wnętrze nawiązywało do stylu dolnego Manhattanu?

Nowojorskie dodatki: zawsze piękne, zawsze modne

Są takie mieszkania, które nigdy się nie starzeją i nawet po wielu latach wyglądają świeżo i współcześnie. Do tej grupy zdecydowanie należą wnętrza urządzone w stylu nowojorskim. W czym tkwi ich sekret? Styl nowojorski z jednej strony kocha proste formy, staranne wykończenia, materiały wysokiej jakości i zróżnicowaną, ale raczej stonowaną kolorystykę – czyli te elementy, które nigdy nie wychodzą z mody. Z drugiej strony ważną rolę w nowojorskich aranżacjach odgrywają wyraziste, geometryczne wzory, które można łączyć i zestawiać na wiele sposobów.

Nowojorskie dodatki: tkaniny, wzory i szlachetne materiały

Podstawą nowojorskiego stylu są proste formy. Nie ma w nim miejsca na finezyjne wygięcia i dekoracje – meble wyróżniają klasyczne kształty i idealne proporcje, a w pomieszczeniach króluje symetria. Niezwykle istotnymi elementami wystroju są tkaniny i wzory: mocne, wyraziste i zgeometryzowane nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Długie zasłony, tapicerowane sofy i fotele, tapety, wreszcie dodatki: poduszki, pledy, lampy – wszystkie te przedmioty powinny być z innych kolekcji i w różnorodne wzory. Ale muszą do siebie pasować. Właśnie oryginalne zestawiania różnych wzorów i kolorów cechują ten styl. Ważne miejsce w nowojorskich mieszkaniach zajmują także: piękna stolarka drzwiowa i okienna, wysokie listwy przypodłogowe oraz takie materiały jak szlachetnie wykończone drewno czy polakierowany nikiel. W kolorystyce również panuje zróżnicowanie – jest miejsce dla kilku kolorów, z jednym dominującym, ale na ścianach przeważają naturalne, stonowane odcienie szarości, beżu i bieli. Mile widziane są barwne akcenty, najlepiej monochromatyczne.

Nowojorskie dodatki: nie tylko dla apartamentów na Manhattanie

Styl nowojorski kocha przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że jest zastrzeżony wyłącznie dla wielo-metrażowych apartamentów. Pewne jego elementy prezentują się świetnie również na mniejszych powierzchniach, a nawet – optycznie je powiększają. Tak jak kanapy i fotele na nóżkach – dzięki odsłoniętej podłodze pokój wydaje się bardziej przestronny. Idealnie do mniejszych salonów pasują także charakterystyczne dla nowojorskiego stylu delikatne stoliki i konsole. Podobnie jak klasyczne dodatki i dekoracje: lampy, wzorzyste poduszki, wazony, latarenki i świeczniki. A zatem, każdy może mieć swój własny kawałek Manhattanu.