Szara kanapa w nowoczesnym salonie: jak wybrać szarą sofę? Porady, inspiracje, ZDJĘCIA

2021-10-08 11:39

Kolor szary coraz śmielej zastępuje wszechobecną biel. A co więcej, szara kanapa to mebel wypoczynkowy najchętniej wybierany przez Polaków. Powodów jest kilka, m.in. uniwersalna barwa pasująca do różnych stylów czy szeroki wybór form. Ale szara sofa powinna być też solidna i odporna na zabrudzenia. Jak więc wybrać tę najlepszą i najpraktyczniejszą?

Spis treści

  1. Szara sofa w różnych wersjach: dla kilku osób i z funkcją spania
  2. Szara kanapa: jaki materiał na tapicerkę?
  3. Szara sofa: jakie kolory ścian?
  4. Szara kanapa: jakie meble i dodatki?
  5. Kolor szary we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Szara sofa to dobry wybór dla… niezdecydowanych! Taka kolorystyka zawsze stanowi neutralne tło, które można dowolnie ubarwiać sezonowymi dodatkami. Ponadto szarość dobrze wpływa na nastrój: wycisza i relaksuje. We współczesnej odsłonie daleko jej do monotonii. Oprócz tego wprowadza do wnętrza subtelnie nowoczesny klimat.

Szara sofa w różnych wersjach: dla kilku osób i z funkcją spania

Określenia „szara sofa” i „szara kanapa” stosuje się właściwie wymiennie. Jednak wiele osób traktuję kanapę jako rodzaj wersalki, czyli mebla do spania (po rozłożeniu). Sofy zaś nie zawsze mają taką funkcję. Pomijając jednak kwestię terminologii, do salonu wybiera się sofy 2-, 3-, 4-osobowe, a nawet dla większej grupy osób. Ponadto dostępne są modele modułowe, których „kawałki” można zestawiać w dowolny sposób. Warto też zwrócić uwagę na sofy narożne, czyli narożniki. Pozwalają one świetnie zagospodarować trudne aranżacyjnie kąty.

Najpopularniejsza szara sofa to taka, której design oparty jest na prostych bryłach. Dobrze, jeśli wyposażona jest w wygodne oparcia, zagłówki i podłokietniki. Szara sofa na niskich, niemal niewidocznych nóżkach doskonale prezentuje się zwłaszcza w większym salonie. Do mniejszego pokoju dziennego warto wybrać szarą sofę na wysokich nóżkach, np. drewnianych i skośnych (modne dziś rozwiązanie w stylu lat 50. i 60.), która jest na tyle lekka optycznie, że nie zdominuje aranżacji.

Jeśli często przyjmujemy gości, w salonie doskonale sprawdzi się szara sofa z funkcją spania. Warto od razu wybrać model z pojemnikiem na pościel, w którym przechowamy prześcieradła, poszewki, poduszki i kołdrę dla odwiedzających. Co prawda taka sofa jest bardziej „przysadzista”, ale jeśli sprytnie wkomponujemy ją w wystrój, będzie prezentować się zjawiskowo.

Nie przegap: Jak dobrze ustawić sofę w salonie? >>>

Do nowoczesnych salonów najczęściej wybiera się szare sofy gładkie, podczas gdy miłośnicy klasycznych rozwiązań decydują się na sofy pikowane. Czasem jednak warto wyjść poza schematy! Pikowaną sofę wstawmy do mieszkania nowoczesnego, a gładką – do klasycznego. W obu przypadkach dodamy wnętrzu charakteru.

Szara kanapa: jaki materiał na tapicerkę?

Dużą popularnością cieszą się szare kanapy tapicerowane tkaninami naturalnymi (bawełna, len), syntetycznymi (np. poliester) albo mieszanką obydwu typów. Takie obicie jest miłe w dotyku, wytrzymałe, a także łatwo z niego usunąć zabrudzenia. Stanowi zatem dobry wybór do domów, gdzie są dzieci lub zwierzaki. Szczególną odpornością mechaniczną wyróżnia się len, co zresztą przekłada się na wyższą cenę tego materiału.

Oprócz tego dostępne są szare sofy skórzane. Do obicia wykorzystuje się różne rodzaje skóry – od naturalnej po syntetyczną, zwaną też ekoskórą lub skórą ekologiczną. Szara sofa obita skórą naturalną jest znacznie droższa, wymaga też uważniejszej pielęgnacji. Z kolei ekoskóra zadowoli miłośników stylu ekologicznego. Warto jednak pamiętać, że materiał naturalny „oddycha”, w związku z czym nie będziemy się przyklejali do tapicerki. Jest też bardziej elastyczny niż syntetyk.

Mniejszą popularnością cieszą się obicia pluszowe, czyli z dłuższym runem. Mają tę niewątpliwą zaletę, że wprowadzają do wystroju elegancki akcent z pałacową nutą. Dlatego jeśli urządzamy dom w stylu glamour, pamiętajmy o tym materiale, choć wymaga on większej pielęgnacji niż wspomniane wcześniej tkaniny (bawełna, len, poliester) albo skóra. Nie polecamy go też do mieszkań ze zwierzakami. Wśród tkanin pluszowym warto wymienić chociażby aksamit, welur i welwet.

Szara sofa: jakie kolory ścian?

Co prawda z szarością doskonale komponują się niemal wszystkie barwy, jednak w przypadku koloru ściany warto być ostrożnym. Powód? Na źle dobranym tle sofa zwyczajnie „zniknie”. Do nowoczesnego salonu z szarą sofą możemy dobierać kolory ścian w odcieniach beżu, błękitu, różu, czerwieni czy żółci. Najciekawszy efekt zapewnią barwy pastelowe. A jeśli kochamy styl skandynawski, postawmy na białe ściany.

Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ciekawy efekt we wnętrzu zapewnia duet szarej sofy z szarą ścianą. Ale takie rozwiązanie polecamy wtedy, gdy sofa jest ciemnoszara, antracytowa. Wtedy znakomicie zaprezentuje się na tle ściany pomalowanej na pastelowy odcień szarości.

Szara sofa

Autor: Mariusz Bykowski

Szara sofa a materiały wykończeniowe

Szarą sofę często zestawia się z cegłą. W ten sposób powstaje duet ciekawy, a przy tym bardzo przytulny. We wnętrzach w stylu industrialnym polecamy ustawić sofę na tle ceglanej ściany (najlepiej w kolorze rudoczerwonym). Z kolei w domu w stylu skandynawskim wybierzmy białą cegłę.

Kolejne interesujące połączenie to szara sofa plus drewno. Ponieważ do łask wraca boazeria, warto wyłożyć drewnem ścianę za sofą. A jeśli chcemy zyskać podobny efekt bez trudnego montażu boazerii, wybierzmy fototapetę z rysunkiem drewna albo panele perfekcyjnie je imitujące.

Oprócz cegły i drewna na ścianie może zagościć kamień dekoracyjny. W ten sposób zyskuje się ciepły, rustykalny klimat. Również na takim tle znakomicie zaprezentuje się szara sofa – najlepiej w ciemnym odcieniu.

Szara kanapa: jakie meble i dodatki?

Szara kanapa zasługuje na jak najlepsze otoczenie! To, jakie meble i dodatki warto wybrać, zależy od stylu wnętrzarskiego, który króluje w salonie:

Styl skandynawski: z szarą sofą znakomicie skomponują się meble z jasnego drewna. W dodatkach zaś można nieco zaszaleć z kolorami, ale najbezpieczniej – z pastelowymi. Polecamy zwłaszcza miętę, róż, błękit i żółty. Takie kolory niech pojawią się na pledach, poduszkach, dywanie, zasłonach czy naczyniach i lampach.

Styl klasyczny: meble drewniane (zarówno jasne, jak i ciemne) to zawsze dobry wybór. Równie ciekawie zaprezentują się te białe, kremowe czy beżowe. W dodatkach można iść w stronę klasycznej elegancji, stawiając na biel, srebro, złoto i granat.

Styl nowoczesny: dodatki warto dobierać oszczędnie. Wystarczą poduszki w intensywnych barwach (czerwień, limonkowa zieleń, turkus). A meble? Proste formy i stonowane kolory, choć można zdecydować się na designerski stolik kawowy czy jedną przykuwającą wzrok komodę.

Kolor szary we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Szarość we wnętrzach ma mnóstwo ciekawych odsłon. Warto poznać ich najwięcej, by się zainspirować i urządzić swój własny, piękny dom.

Sofa do salonu. Jakie rozmiary i funkcje powinna mieć sofa?