Sofa jako mebel najważniejszy w każdym nowoczesnym salonie powinna być nie tylko piękna ale też wygodna i funkcjonalna (funkcja spania). Sofa jest właściwie królową salonu, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Jako duży mebel sofa powinna pasować do reszty pomieszczenia i być na tyle neutralna, by pasowała kolorystycznie nawet po małym liftingu. Właśnie dlatego nowoczesny salon z szarą sofą to tak popularne teraz rozwiązanie. Jest po prostu ponadczasowe. Nowoczesny salon z szarą sofą w zależności od dodatków może być bardzo męski, kobiecy lub po prostu rodzinny.

Szara sofa tłem dla innych kolorów w nowoczesnym salonie

Do niedawna w naszych mieszkaniach panowały kolorowe ściany i brązowe lub też kolorowe sofy. Chętnie kupowano sofy czerwone, niebieskie czy zielone. Szary był uznawany za bury i zimny. Teraz szarość, a właściwie mnóstwo jej odcieni, opanowała nasze salony. Szare są ściany, dywany i przede wszystkim sofy.
Szara sofa staje się tłem dla różnobarwnych dodatków: poduszek, pledów, tapet, obić krzeseł, foteli czy dywanów. Okazuje się, że szarość jest kolorem neutralnym i ponadczasowym, pasującym do wszystkich innych kolorów. Do nowoczesnego salonu z szarą sofą jako do bazy kolorystycznej możemy dobierać kolory ścian w odcieniach beżu, błękitu, różu, czerwieni, żółci czy bieli. Wszystko tak naprawdę zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. By dodać dramatyzmu możemy dodać czerń w postaci tapety lub lnianych, lekko przeziernych zasłon. Gdy natomiast zależy nam by  salon był lekki i pastelowy niech dodatki będą w odcieniu pudrowego różu, pistacji czy błękitu.

Szara sofa jako baza nowoczesnego salonu

Chyba największą zaletą  szarej sofy jest to, że doskonale wypada na tle drewna. Właściwie moda na szare sofy zaczęła się wtedy gdy zaczęliśmy wykorzystywać różnorodne rodzaje drewna egzotycznego. Teraz okazuje się, że szarość idealnie pasuje również do drewna z naszej strefy klimatycznej, czyli dębu, jesionu czy klonu. W nowoczesnym salonie z szarą sofą pięknie wyglądają panele ścienne pokryte fornirem – ciepło drewna i szarość tapicerki doskonale się uzupełniają i podkreślają  Inną niedocenianą zaletą nowoczesnego salonu z szarą sofą i neutralnymi dodatkami jest to, że stają się tłem dla kolorowej kolekcji dzieł sztuki.