Nowoczesne lampy do salonu - świetnie zaprojektowane i z doskonałych tworzyw - wspaniale się prezentują także wtedy, kiedy nie świecą. Nowoczesne lampy bez względu na to, czy mają prostą czy fantazyjną formę, stają się teraz jednym z ważniejszych elementów aranżacyjnych salonu. Często więc te nowoczesne lampy eksponuje się nie tylko w centrum wnętrza, ale także nad stołem i w aneksie wypoczynkowym - przy kanapie. Dzięki modzie na mieszanie stylów nowoczesne lampy do salonu nie muszą być „od kompletu” - wszystkie z takimi samymi abażurami czy kloszami. Jedna z lamp – ta najważniejsza w pokoju – może mieć wyszukany kształt, być stylizowana czy awangardowa,  pozostałe powinny być wtedy prostsze, bardziej neutralne. W przypadku nowoczesnych lamp do salonu umiar w doborze lamp jest konieczny, bo w chaosie zwyczajnie przestaną być widoczne i pełnić swoją dekoracyjną funkcję.

Nowoczesne lampy do salonu: zgodnie z zasadami

Wybierając nowoczesne lampy do salonu, pamiętaj, że nie jest to tylko kwestia aranżacji, ale też funkcjonalności wnętrza. Powinno się w nim tak rozmieścić źródła światła, by każda ze stref służącej innej funkcji, była właściwie oświetlona. Zgodnie z zasadami powinno się uwzględnić w salonie trzy rodzaje oświetlenia. Pierwszy rodzaj to oświetlenie salonu ogólne. Zwykle to zadanie spełnia jedna lampa (lub kilka) wisząca w centrum salonu, rząd reflektorków na szynie, bądź wbudowanych w podwieszany sufit. Często teraz rolę tę powierza się także nowoczesnej lampie podłogowej w megarozmiarze. Drugi rodzaj oświetlenia to tzw. zadaniowe. Do tej grupy zalicza się lampy oświetlające kącik do czytania, stół jadalniany, aneks do pracy. Moc zastosowanych w nich źródeł światła nie może być zbyt słaba – nie mniejsza niż odpowiednik 60W tradycyjnej żarówki. Do tej grupy należą głównie lampy podłogowe, stołowe, biurkowe. Trzeci rodzaj oświetlenia – nastrojowe. Tę funkcję pełnią najczęściej niewielkie nowoczesne lampy ze źródłami światła o małej mocy (odpowiedniki około 40W tradycyjnej żarówki i mniejsze). Ustawia się je na meblach, podłodze lub wiesza na ścianie (kinkiety).

Nowoczesne lampy do salonu: jakie wybrać, by osiągnąć ładny efekt

Nowoczesne lampy do salonu wybierzesz bez błędu, trzymając się kilku reguł. Jeśli masz nowoczesny salon utrzymany w spokojnej tonacji barw, masz do wyboru lampy neutralne – białe czy z przezroczystego szkła. Możesz też zrobić inaczej – wybrać „centralną” lampę, np. nad stołem z czarnym kloszem, pozostałe źródła światła – z białymi abażurami (lub w innym zestawie barw). W ten sposób wyodrębnisz też optycznie aneksy w salonie. Piękne efekty daje zestawienie białej lampy z bielą albo szarością ścian oraz mebli. Kto lubi mocniejsze kolory, ma również dużo propozycji nowoczesnych lamp do salonu w intensywnych barwach. Doskonale zabłysną na neutralnym czy kontrastowym tle i świetnie ożywią aranżację salonu. Kupując nowoczesne lampy, nie zapomnij, że te fantazyjne „potrzebują” sporej przestrzeni, małą mogą przytłoczyć.