Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy?

Wybierając oświetlenie do pomieszczenia warto zwrócić na kilka aspektów interesujących nas lamp. Liczy się ich wygląd, atrakcyjność wzornictwa i jego dopasowanie do wnętrza, jakość użytych w produkcji materiałów i rodzaj źródła światła, w tym jego temperatura barwowa. Radzimy, jak wybrać idealnie dopasowane oświetlenie.

CARLA
ROBIN_4484
VIRGO_3778
APOLLO WHITE 770
MAXIM_4480

Lampy na cały rok i każdą porę dnia

Choć o lampach myślimy głównie w kontekście wieczorów, nocy albo okresu jesienno-zimowego, nie zapominajmy, że są stałym elementem wystroju. Ich design koniecznie musi być dopasowany do wnętrza.

Dodatkowo miejmy na uwadze, że lampa może bardzo łatwo stać się dominującym elementem, który nadaje ton całemu pomieszczeniu. Żeby dodać mu elegancji, nieraz wystarczy, że zastosujemy we wnętrzu lampę klasy premium.

 Lampy Madame Clicquot

Lampy Madame Cliquot marki Milagro by Maciej Zień - hołd dla "wielkiej damy szampana".

Fot. mat. pras. Milagro by Maciej Zień

Lampy premium. Co je wyróżnia?

Lampy wysokiej klasy, które mają moc odmienić charakter domu, wyróżnia przede wszystkim dobór materiałów. Przykładem niech będzie marka Milagro, której niepowtarzalne serie lamp powstały we współpracy z projektantem Maciejem Zieniem.

W kolekcji MiLAGRO by Maciej Zień wykorzystano na przykład dwie odmiany marmuru. Marmur karraryjski – ceniony w klasycznej rzeźbie już od czasów starożytnych wykorzystano przy produkcji lamp z linii Lecerta i Cassiopeia, gdzie klasyczny kamień przełamano nowoczesnym, połyskującym złotem.

Drugim gatunkiem jest czarny Marmur Nero Marquina z białymi akcentami. W Cassiopei połączono go w intrygujący sposób z chromowanymi dodatkami. Ozdobne metale stanowią swoją drogą drugą grupę materiałów charakterystycznych dla lamp premium

Lampy wykonane z takich materiałów to dobry wybór nie tylko do wnętrz glamour czy w stylu loftowym. Klasyczne, ekskluzywne materiały dają lampom nie tylko niepowtarzalny styl. Wysoka jakość tworzyw daje im także trwałość na lata.

Jak uwzględnić parametry i styl pomieszczenia przy wyborze lampy

Że lampa ma pasować do pomieszczenia, to mało powiedziane. Lampa powinna być atrakcyjnym i praktycznym dodatkiem, który wzmocni i podkreśli styl wnętrza.

W stylu industrialnym sięgnijmy po lampy sufitowe, których projekt nawiązuje do oświetleń dawnych hal fabrycznych. Do eleganckich wnętrz z nutą luksusu idealne będą lampy w stylu glamour. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się zarówno minimalistyczne projekty o geometrycznych formach, jak i bardzo fantazyjne lampy, które dobrze zagrają z oszczędnym, prostym pomieszczeniem na zasadzie kontrastu.

Uwzględnijmy koniecznie wysokość pomieszczenia. Przy wysokich stropach śmiało korzystajmy z lamp wiszących. Przy niższych – pomyślmy o plafonach. Ciekawą opcją są lampy o regulowanej wysokości.

NIE PRZEGAP

 Temperatura barwowa

Ciepłe światło sprzyja relaksowi.

Fot. mat. pras. Milagro by Maciej Zień

Temperatura barwowa

Czynnikiem, którego nie możemy pominąć, jest temperatura barwowa. Wybierać można spośród oświetlenia o ciepłej barwie (poniżej 3300 K), neutralnej (3300 K - 5300 K) i barwie zimnej (powyżej 5300 K).

Wpływ poszczególnych temperatur barwowych jest różnoraki. Temperatura wpływa między innymi na nasz nastrój. Barwa ciepła relaksuje i odpręża. Chłodniejsze barwy lepiej sprawdzą się przy pracy lub zabawie.

Jednym z czynników decydujących o temperaturze barwowej jest rodzaj zastosowanego źródła światła. W ofercie MiLAGRO znajdziemy zarówno lampy tradycyjne, jak i ledowe.

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych warto pomyśleć o kilku oddzielnych źródłach światła o odmiennych temperaturach barwowych, co pozwoli na optymalne oświetlenie przy każdej czynności.

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Milagro by Maciej Zień

POLECANE ARTYKUŁY