Montaż telewizora na ścianie: jak powiesić TV na ścianie ZRÓB TO SAM

Jak powiesić telewizor na ścianie: pokazujemy w zrób to sam. Coraz częściej telewizor zamiast stać na szafce, wisi na ścianie. Do montażu telewizora na ścianie nie musisz wzywać fachowca - odbiornik możesz zamontować samodzielnie. Oto instrukcja montażu telewizora na ścianie krok po kroku.

Telewizor w aranżacji salonu
montaż telewizora na ścianie
montaż telewizora na ścianie
montaż telewizora na ścianie
montaż telewizora na ścianie

Przy zakupie nowoego telewizora zastanów się, gdzie go umieścisz w salonie. Czy telewizor ma stać na szafce, czy ma być zawieszony na ścianie, a może ma być wbudowany w mebel? W każdej z tych opcji trzeba pamiętać, by telewizor umieścić na wysokości wzroku (choć telewizor podwieszony może być trochę wyżej). Kiedy już kupiliśmy telewizor i wybraliśmy miejsce dla odbiornika, możemy się zabrać do montażu telewizora na ścianie. W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak powiesić telewizor na ścianie. Do powieszenia telewizor będzie potrzebny specjalny uchwyt wieszak, warto go wybrać od razu przy zakupie telewizora. Często w sklepach są gotowe zestawy telewizorów wraz z uchwytami, które sprzedawane razem w pakiecie mogą być tańsze.

Montaż telewizora na ścianie: rodzaje uchwytów

Telewizor na ścianie możemy zamocować za pomocą uchwytu naściennego bądź sufitowego. Różnią się one nie tylko miejscem mocowania, ale także funkcjonalnością – są wieszaki uchwyty na telewizor stałe (bez regulacji), wieszaki uchwyty na telewizor uchylne (z regulacją w płaszczyźnie pionowej) oraz wieszaki uchwyty na telewizor obrotowe (z regulacją w dwóch płaszczyznach).

  • Uchwyt do telewizora bez regulacji. Jak sama nazwa wskazuje, taki uchwyt mocuje telewizor w jednej płaszczyźnie, zostawiając przy tym mały odstęp między ścianą a ekranem. Z reguły jest uniwersalny – ma regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe i pasuje do  różnych telewizorów.
  • Uchwyt do telewizora z regulacją w osi pionowej. Umożliwia zmianę kąta nachylenia telewizora góra - dół, przeważnie w zakresie od -15 do +15°.
  • Uchwyt do telewizora obrotowy. Pozwala na zmianę ustawienia telewizora w pionie i poziomie. Niestety, przez swoje duże wymiary jest bardzo widoczny.
  • Uchwyt w telewizorze. W niektórych odbiornikach podstawa telewizora, w którą są wbudowane głośniki, jest jednocześnie uchwytem na ścianę. Takie rozwiązanie umożliwia szybki i łatwy montaż.

Uwaga! Nie wszystkie uchwyty będą pasowały do każdego telewizora. Wybierając „wieszak”, powinniśmy uwzględnić między innymi wagę oraz rozstaw śrub montażowych telewizora (VESA). Takie informacje powinny być zawarte w specyfikacji technicznej. Jeśli jednak ich nie mamy, musimy wymierzyć (w poziomie i pionie) rozstaw otworów montażowych, które znajdują się z tyłu telewizora.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: architekt wnętrz Maria Tyniec Zdjęcia: Kalbar, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY