O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do wnętrza? Ostre światło bardzo szybko zabija domową przytulną atmosferę we wnętrzu. Oślepiające światła, jedno światło górne bez ściemniacza, światła fluorescencyjne - żadne z nich nie sprawi, że w domu lub mieszkaniu będziemy się czuć swobodnie. Unikaj używania tylko jednego źródła światła. Najczęstszym błędem jest włączanie jednego żyrandola znajdującego się na środku pomieszczenia. Im więcej zróżnicowanych źródeł światła, tym lepiej. Dobrze dobrana lampa do pomieszczenia powinna nie tylko dobrze je oświetlić, ale także pasować do dominującego we wnętrzu stylu, a przede wszystkim je zdobić. Jak dobrać styl lampy do stylu wnętrza? Podpowiadamy!

Styl skandynawski – lampa, której nie widać

Bardzo modny aktualnie styl skandynawski opiera się głównie na wprowadzeniu do pomieszczenia dużej ilości światła. Styliści przekonują, że należy tak samo zadbać o światło naturalne, jak sztuczne. W mieszkaniu w stylu skandynawskim o każdej porze wnętrze powinno być jasne i optycznie przestronne. Idealna lampa powinna pasować do kolorystyki, a jej forma nie może przytłoczyć wnętrza. Z materiałów warto wybrać funkcjonalną stal, delikatne szkło lub wykończenie w naturalnym drewnie.

Styl loft – połączenie Nowego Jorku z fabryką

Miłośnicy wnętrz w stylu industrialnym mają ogromne pole do popisu w wyborze odpowiedniej lampy. Przede wszystkim nie ogranicza ich gama kolorystyczna – ważne by dobrany kolor pasował do wyposażenia lub tworzył kontrastowe zestawienie np. z dominującą kolorystyką pomieszczenia. Lampy w stylu industrialnym charakteryzują się bardzo wyrazistą, surową  formą kojarzoną z oświetleniem w fabrykach. To mocny, dominujący element we wnętrzu dla odważnych. Projektanci bardzo chętnie wykorzystują je nad stołem, tworząc centralny, skupiający uwagę fragment pomieszczenia. Dla osób, które boją się wizualnej „ciężkości” industrialnych lamp na rynku znajdziemy delikatne, druciane oprawy, które wyglądają lekko i tworzą delikatne rozproszone światło. Modny kolor? Elegancki blask miedzi lub złota!

Uniwersalny styl nowoczesny

Nowoczesność we wnętrzach polega na doborze prostego, ponadczasowego wyposażenia bez ozdobników. W tym kontekście lampy często spełniają dekoracyjną funkcję, nadając wnętrzu efekt wykończenia. Ze stylem nowoczesnym szczególnie kojarzą się nowatorskiego rozwiązania – lampy na długich wysięgnikach, charakterystyczne futurystyczne kształty oraz materiały. Lampy w stylu nowoczesnym mogą spójnie wpisać się w stylistykę pomieszczenia, ale projektanci wnętrz często zachęcają do eksperymentów np. z kolorem.

 

Więcej informacji: lampy.pl