Trend na miedź we wnętrzach oswaja i adaptuje się w naszych domach powoli, acz konsekwentnie. Moda na styl loftowy i industrialne wnętrza ma się jak najlepiej. A nic tak perfekcyjnie nie ociepla surowego wizerunku bielonej cegły czy betonu architektonicznego jak dodatki i dekoracje w ciepłym i lśniącym odcieniu miedzi. Jakie elementy i dekoracje z miedzi są na topie? Do jakich wnętrz pasują i z czym się komponują?

Miedź w aranżacji wnętrz: miedziana iluminacja

Nic tak nie dodaje wnętrzu przytulności jak ciepłe odcienie złota i miedzi. Dawkowane z umiarem i w ciekawych ekspozycjach, dodadzą każdemu surowemu, industrialnemu wnętrzu domowej aury i ciepłego klimatu. Rozłożyste lampy fabryczne z intensywnie miedzianymi wnętrzami, znakomicie grają ciepłym światłem przy zapalonej żarówce. Ciepły światłocień padający na stół w jadalni czy kuchenny barek, znakomicie dbają o ciepłą aurę w domu. Industrialne, ażurowe, o kubicznych formach, miedziane lampy Toma Dixona doskonale aranżują loftowe i industrialne wnętrza łazienek. Roboczo-dostojne lampy stołowe Zapalgo czy „kolankowe” systemy świetlne Kozo Lamp to z kolei ciekawe propozycje aranżacji miedzią i światłem przestrzeni salonu czy sypialni. Wykorzystanie dyskusyjnej urody miedzianych rur i hydraulicznych kolanek do produkcji stylowego oświetlenia to prawdziwy hit trend współczesnych wnętrz w stylu industrialnym, loftowym czy holenderskim.

Miedź w aranżacji wnętrz: struktury i stelaże

Miedziane stelaże z wąskich, profilowanych rur, to prawdziwy hit w nowoczesnych, industrialnych i loftowych aranżacjach łazienek i kuchni. Pomieszczenia, w których niezbędne są instalacje wodne, zamiast wstydliwie skrywać liczne przyłącza, eksponują je dodatkowo w ciekawych konstrukcjach z miedzianych rur. We wnętrzach sanitarnych utrzymanych w klimacie „metro”, z kafelkowymi płytkami, ciemnymi fugami i szarymi płytami gresowymi na podłodze, miedź doskonale przełamuje surowy i ciemny charakter aranżacji. Miedziana lub staro-złota armatura czy uchwyty mebli do zabudowy – niby nic, a czyni efekt! Styl inspirowany loftem zakłada użycie tradycyjnych materiałów, takich jak metale, drewno, cegła, czy beton. Instalacje, przewody wentylacyjne i metalowe rury są dla wszystkich widoczne. W Polsce najbardziej popularne stają się soft lofty – trend z USA i Kanady, gdzie tworzy się budynki od podstaw, ale w stylu industrialnym. Miedziane dodatki znakomicie komponują się również z materiałem takim jak marmur. Kuchenny blat z szarego marmuru i miedziana armatura w granitowym zlewozmywaku to doskonały początek dla miedzianych dekoracji w kuchni. Ekspozycja miedzianych garnków czy choćby noży kuchennych na magnetycznej listwie, wpłyną niebagatelnie na cieplejszy wygląd nowoczesnej lub loftowej kuchni.

Jak powstało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie: opowiada Andrzej Wajda