Nowoczesne meblościanki: świetny wybór do małych mieszkań

2017-04-24 14:58

Meblościanka w wersji „Gierek” to już przeżytek, ale mebel ten powraca w o wiele ciekawszym wydaniu. Nowoczesne meblościanki doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach. Warto się na nie zdecydować zwłaszcza w małych mieszkaniach. A jaka jest odświeżona meblościanka? Lekka optycznie i często z systemem modułowym.

Spis treści

  1. Co to jest meblościanka?
  2. Nowoczesne meblościanki: czym się wyróżniają?
  3. Nowoczesne meblościanki do małych mieszkań
  4. Nowoczesne meblościanki modułowe lub na zamówienie
  5. Kolory nowoczesnych meblościanek
  6. Nowoczesne meblościanki w stylu skandynawskim i angielskim
  7. Meblościanki i regały - GALERIE ZDJĘĆ

Co to jest meblościanka?

Tradycyjna meblościanka składa się z segmentów meblowych ze wspólnymi ściankami pionowymi łączącymi poszczególne elementy w całość. Zazwyczaj meblościanka zajmowała większą część ściany – stąd zresztą jej nazwa. Meblościanka święciła triumfy w Polsce od lat 60. do późnych 80. dwudziestego wieku, dlatego uznawana jest za jeden z symboli PRL we wnętrzach. Później była meblem bardzo nielubianym – przede wszystkim dlatego, że kojarzyła się z minionym ustrojem. Ponadto zmieniły się gusta i stawiano raczej na lekkie optycznie rozwiązania, a tego brakowało pereelowskim meblościankom. Współcześnie jednak następuje wielki powrót meblościanki jako mebla wygodnego i doskonale organizującego przestrzeń w mieszkaniu.

Nowoczesne meblościanki: czym się wyróżniają?

Współczesne meblościanki utrzymane są w jasnych kolorach. Niepodzielnie króluje biel, dlatego lekkie optycznie meblościanki często wybiera się do wnętrz w stylu skandynawskim. Nowoczesne meblościanki to także mnóstwo otwartych półek (a mniej zamkniętych szafek czy gablotek), idealnych do eksponowania dodatków dekoracyjnych i książek. W zamykanych szafkach można przechowywać dokumenty, segregatory i drobiazgi, które nie powinny znajdować się na widoku. Wszystko to sprawia, że nowoczesne meblościanki z powodzeniem zastępują biblioteczki czy regały – zarówno w salonie, jak i np. sypialni czy biurze.

Nie przegap: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Nowoczesne meblościanki do małych mieszkań

Meblościanka była i jest meblem idealnym do małych mieszkań. Czasem meblościanka występuje w formie identycznej z tyłu i z przodu. Można ją wtedy wykorzystać w roli ścianki działowej i wydzielić za jej pomocą np. strefę sypialnianą w kawalerce.

Projektanci wnętrz chętnie inspirują się formą meblościanki, tworząc większą zabudowę meblową. Taki „blok” umieszcza się np. między salonem a kuchnią. Od strony salonu znajdują się przede wszystkim półki, które najlepiej jest zagospodarować domowym księgozbiorem, a od strony kuchni – blat roboczy, płyta grzewcza, AGD oraz półki i szafki na kuchenne wyposażenie. To oczywiście tylko przykładowe rozwiązanie. W części salonowej można też wygospodarować chociażby wnękę na telewizor i sprzęt RTV.

Meblościanka w stylu angielskim
Autor: agencjafree/living4media Biała meblościanka w stylu angielskim

Nowoczesne meblościanki modułowe lub na zamówienie

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na indywidualny projekt architekta wnętrz. Dlatego łatwiej wybrać jedno z dwóch rozwiązań: meblościanka modułowa albo wykonana na zamówienie (przez firmę stolarską) np. z płyt wiórowych, drewnopodobnych czy MDF.

Nowoczesne meblościanki modułowe to po prostu kolekcje mebli, w których poszczególne elementy można dowolnie zestawiać. To duża zmiana w porównaniu z meblościanką sprzed dziesięcioleci, która tworzyła jeden duży blok z elementami połączonymi na stałe. W skład modułowych części meblościanki wchodzą szafki, komody, półki, regały stojący i ścienne, witryny czy szafki RTV.

Zobacz też: Styl nowoczesny we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Opcja na zamówienie jest także prosta – wystarczy udać się do firmy stolarskiej, która wykona meblościankę z drewna bądź płyt. Inne rozwiązanie to zabudowa z karton-gipsu. Taka konstrukcja jest lekka i można ją postawić w dowolnym miejscu. Jej podstawę stanowi stelaż metalowy, dzięki czemu jest stabilna i wytrzymała. Poszczególne elementy przykręca się do ścian, podłogi i sufitu, wykorzystując kołki rozporowe.

Kolory nowoczesnych meblościanek

Biała meblościanka, czyli optyczne powiększenie: meble w kolorze śnieżnej lub złamanej bieli dobrze sprawdzają się w małych wnętrzach. Zwłaszcza jeśli moduły są niewielkich rozmiarów i sami możemy decydować o wielkości zestawu. Do niedużych przestrzeni projektanci wnętrz polecają witryny, kompozycje z kubików, ażurowe regały. Te ostatnie świetnie nadają się do oddzielenia stref we wnętrzu, np. części sypialnianej od dziennej. W przypadku minimetrażu w cenie są też szklane panele i półki. Ponieważ nie stają na drodze światłu, pomagają stworzyć wrażenie jasnego przestronnego wnętrza. Białe meble komponują się z każdą tonacją, ale szczególnie lubią towarzystwo beżów i pasteli. Nie jesteś fanem bieli? Poszukaj meblościanki z jasnymi frontami górnych szafek i ciemniejszymi dolnych.

Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - ZDJĘCIA >>>

Kolory drewna, czyli prosto z natury: bez względu na to, jaki jest charakter pomieszczenia, komplet drewnianych mebli sprawia, że we wnętrzu robi się przytulniej. Jest uniwersalny – równie dobrze wygląda w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych. Chcąc ocieplić klimat pomieszczenia, nie trzeba od razu zestawu z pełnego drewna. Możesz wybrać fornirowany (oklejony cienkimi drewnianymi płatami) lub z drewnopodobnego MDF-u. Moduły z różnych meblościanek można ze sobą łączyć. Tworzenie własnych aranżacji, poprzez samodzielny dobór elementów z różnych kolekcji – barw, odcieni, faktur, usłojenia – to dobry pomysł na stworzenie niepowtarzalnego (dosłownie) umeblowania. Ale uwaga, jest warunek! Muszą być utrzymane w identycznej stylistyce, np. skandynawskiej, country, lat 60. itp.

Drewno w kolorze: drewniane zestawy dobrze prezentują się we wnętrzach o barwnych ścianach. Mogą to być zarówno odcienie intensywne, jak i stonowane. Drewno lubi tzw. kolory ziemi. Odradzamy jednak łączenie pastelowych, jasnozielonych ścian z bardzo jasnymi, np. klonowymi, meblami (mogą przybrać zielonkawy odcień). Dobrym pomysłem jest pomalowanie intensywnym kolorem tylko jednej ściany, tej, na której stoją główne moduły zestawu. Sprawdzi się zwłaszcza w salonie, który jest połączony z kuchnia – zaznaczy w ten sposób strefę kina domowego. Bezpiecznym sposobem na wprowadzenie różnorodności do salonu z meblościanką jest zaproszenie do niego szarych tonacji oraz zakup dwubarwnych drewnianych mebli.

Odcień czekolady: ciemny brąz to jeden z najbardziej popularnych kolorów mebli do salonu. Prym wiedzie egzotyczne wybarwienie wenge. W zależności od tego, czy meble są drewniane, czy z płyty, do wyboru mamy wyraźniejszy lub ledwie widoczny charakterystyczny deseń, ciepły bądź chłodny, prawie wiśniowy odcień. Ciemnobrązowe meble prezentują się bardzo elegancko zarówno wtedy, gdy przybiorą formę nowoczesną, jak i w wersji tradycyjnej. Renesans przeżywają meblościanki nawiązujące do swojej klasycznej, jednoelementowej wersji. Jeśli rozważasz zakup meblościanki w ciemnym kolorze, a masz małe dzieci, poszukaj takiej, która jest wykonana z płyt odpornych na zarysowania i uderzenia. Dziecięca aktywność nie zostawi na niej wyraźniejszych śladów. Warto pamiętać, że na meblach w kolorze czekolady widać najmniejsze drobinki kurzu!

Zobacz też: Powrót ciemnego drewna we wnętrzach! >>>

Nowoczesne meblościanki w stylu skandynawskim i angielskim

Wielki powrót meblościanki nastąpił wraz z modą na aranżację wnętrz w stylu skandynawskim. To styl słynący z pochwały prostoty. Skoro w jednym meblu można przechowywać rzeczy dekoracyjne, książki i te, które chcemy schować, to dlaczego kupować kilka różnych mebli? Najpopularniejsza meblościanka w stylu skandynawskim, czyli „string”, zaprojektowana przez szwedzkiego architekta Nisse Strinninga w 1949 roku, składa się z drewnianych półek i pionowych ażurowych ścianek z metalowych prętów.

Meblościanka w stylu angielskim wyposażona jest w „plecy” i zazwyczaj wykonywana jest na zamówienie, tak żeby zajmowała całą ścianę. Meblościanka w stylu angielskim obowiązkowo ma głębsze szafki na dole. Podobne meble często znajdziemy także w aranżacjach w stylu francuskim i nowojorskim.

Meblościanki i regały - GALERIE ZDJĘĆ

Współczesne meblościanki znacznie się różnią od tych znanych z minionej epoki. Sprawdź, jak prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.