Aranżację pokoju dziennego bardzo często rozpoczynamy od wyboru mebli wypoczynkowych. Kiedyś decydowaliśmy się na standardowe rozwiązanie 2+1, czyli kapana z dwoma fotelami. Wszystko (koniecznie!) w tym samym stylu! Jeden materiał, jeden kolor, ta sama stylistyka Ale uwaga! To już przeszłość! Teraz w modzie jest łącznie różnych stylów, zestawianie ze sobą różnorodnych faktur i odmiennych kolorów. W końcu nikt nie powiedział, że wszystko musi być identyczne!

Meble wypoczynkowe: różne style i brak reguł

Wybór gładkiej i prostej sofy do pokoju dziennego to bezpieczne i uniwersalne rozwiązanie. Proste kubiczne bryły z łatwością dostosują się do otoczenia, pozostawiając nam dużą swobodę w kształtowaniu stylistyki salonu. Wówczas, oryginalne i nieco ryzykowne zestawienie jej z odmiennymi stylistycznie fotelami, nada jej niepowtarzalnego charakteru. Innym, bardziej odważnym rozwiązaniem, jest postawienie na teatralne formy mebla i wzorzyste tkaniny nawiązujące do stylistyki lat 50. i 60. Czy to oznacza, że jesteśmy w jakikolwiek sposób skrępowani i ograniczeni? Czy w takim przypadku, do charakterystycznej sofy jesteśmy zobowiązani dobrać proste, klasyczne fotele? Wręcz przeciwnie! Takie niedopasowanie ma swój urok, a osobliwy zestaw mebli do salonu wyznaczy charakter aranżowanej przestrzeni.

Meble wypoczynkowe do salonu: element spajający

Tak oryginalne połączenie stawia jednak jeden warunek: spokojne, wyciszające tło. Zadbajmy więc o to, by w jednym wnętrzu nie działo się zbyt wiele i do oryginalnego zestawu wypoczynkowego dobierzmy subtelne dodatki. W tym celu możemy zdecydować się na gładki dywan, prosty stolik czy naturalne kolory ścian. Jeśli nie mamy jednak do końca przekonania do tak awangardowych połączeń w zakresie mebli wypoczynkowych, w zanadrzu mamy propozycją bardziej złagodzoną. Nie chcąc popadać ze skrajności w skrajność i decydować się na proste i klasyczne zestawy, zaryzykuj z formą mebli, jednocześnie wprowadzając do wnętrza element spajający stylistyczne zróżnicowanie. Akcentem decydującym o harmonii wnętrza niech będzie na przykład kolor. Jeśli zdecydujemy się na charakterystyczny fotel w żywym kolorze, który odbiega stylistycznie od reszty mebli wypoczynkowych, dobierzmy do niego dywan utrzymany w podobnej kolorystyce.