Meble wypoczynkowe stanowią jeden z podstawowych i najważniejszych elementów wyposażenia salonu. Wyznaczają centrum wnętrza, wokół którego skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Z uwagi na to, warto przywiązać większą wagę do wyboru mebli wypoczynkowych i skupić się nie tylko na ich estetyce, ale także wygodzie i funkcjonalności.

Meble wypoczynkowe do salonu: na co zwrócić uwagę?

Podczas urządzania nowego salonu warto wziąć pod uwagę metraż, którym dysponujemy, naszą wygodę oraz ulubiony styl. Aby przestrzeń nie sprawiała wrażenie chaotycznej, warto podzielić ją na funkcjonalne strefy. Jedną z nich, i jednocześnie najważniejszą, będzie strefa wypoczynkowa w salonie. Jej bohaterem są zaś meble wypoczynkowe. Tak, jak na każdej płaszczyźnie aranżacji salonu, tak również w przypadku wyboru mebli wypoczynkowych, idealnym rozwiązaniem jest znalezienie modelu, który jest połączeniem funkcjonalności z odpowiadającą nam estetyką. Wybierając meble wyznaczające wypoczynkową część wnętrza, skupmy się przede wszystkim na tym, czego oczekujemy. Czy potrzebujemy jedynie wygodnej sofy, czy funkcjonalnego wypoczynku z funkcją spania? Decydujemy się na zakup klasycznego zestawu wypoczynkowego z fotelami, czy może poszukujemy jedynie niewielkiej kanapy?

Sprawdź też: Meblujemy nowe mieszkanie: jakie meble kupić na początek?

 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kwestii wyboru mebli wypoczynkowych jest jednak postawienie na praktyczny narożnik, który dodatkowo może być wzbogacony w funkcję spania. Tutaj, wybór będzie uzależniony od metrażu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, że meble wypoczynkowe powinny być dopasowane do stylistyki wnętrza. Coraz częściej jednak są one jednym z pierwszych elementów wybieranych do salonu, do którego później usiłujemy dopasować całą aranżację.

Meble wypoczynkowe a ich funkcjonalność: jakie funkcje okażą się przydatne?

Podejmując decyzję o wyborze mebli wypoczynkowych do salonu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Bogata oferta wygodnych sof i narożników sprawi, że każdy z nas znajdzie coś idealnego dla siebie. W przypadku urządzania mniejszych wnętrz, do których wybieramy kanapę z funkcją spania, zwróćmy uwagę na to, by była ona wyposażona w dodatkowy pojemnik na pościel. To pozwoli nam na szybkie i proste przywrócenie porządku we wnętrzu, nawet wtedy, gdy salon „po godzinach” pełni także funkcję sypialni. Zwróćmy uwagę na rozwiązania, które mają na celu maksymalizację naszego komfortu. Ruchome zagłówki, czy narożniki z funkcją relaks, a także wbudowane systemy audio sprawią, że każda minuta spędzona na pozornie zwykłym meblu wypoczynkowym, przyniesie nam ulgę i odprężenie po ciężkim dniu.

Meble wypoczynkowe do salonu: jakie obicie wybrać?

Wybierając meble wypoczynkowe do salonu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich obicie. Wybierając jasne meble, warto pamiętać, że są one podatne na zabrudzenia i trudne w utrzymaniu czystości. W tej sytuacji, kluczowe znaczenie odgrywa tapicerka. Najlepiej, gdy jest wykonana z tkaniny odpornej na zabrudzenia i plamy. Praktycznym wyjściem jest także sofa ze zdejmowanymi pokrowcami, które można wyprać w pralce, bądź oddać do pralni chemicznej. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się obicia ze skóry naturalnej, skóry ekologicznej i materiału tekstylnego. Każde z tych obić ma zarówno wady, jak i zalety. Skóra naturalna zapewni nam komfort użytkowania. Jednak trzeba dodać, że jest też wrażliwa na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Obicie ze skóry ekologicznej jest na pewno sporo tańsze, niż obicie ze skóry naturalnej, jednak trwałość sztucznego obicia jest zdecydowanie mniejsza. Ponadto, skóra sztuczna nie zapewnia dobrej wentylacji. Obicie wykonane z materiału tekstylnego zawsze miało wielu zwolenników. Jest ono przede wszystkim niedrogie i odporne na zabrudzenia. Decydując się na tego rodzaju obicie mebli wypoczynkowych, mamy znacznie większy wybór, jeśli chodzi o wzór czy rodzaj tkaniny. W tym miejscu warto także wspomnieć o niezwykle modnych i efektownych połączeniach ekoskóry z tkaniną.

Narożniki i sofy w salonie: o czym warto pamiętać?

Bardzo ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać przy wyborze mebli wypoczynkowych jest oczywiście ich wielkość. Choć oczywiste jest, że duży zestaw wypoczynkowy będzie sprzyjał relaksowi, postarajmy się dopasować jego wielkość do metrażu salonu. Pamiętajmy, by dookoła wypoczynku zapewnić odpowiednią ilość miejsca do swobodnego poruszania się, czy chociażby postawienie niewielkiego stolika kawowego. Przyjęło się, że przed standardowym wypoczynkiem powinniśmy zostawić co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni. W przypadku mebla wypoczynkowego z funkcją spania, powinniśmy tego miejsca zostawić o wiele więcej. Jeśli wahamy się co do wyboru dwuosobowej lub trzyosobowej sofy, weźmy pod uwagę, że aby mogły na niej usiąść wygodnie dwie osoby, potrzebujemy co najmniej 120 cm. Dla trzech osób wartość ta rośnie do 185 cm. Idealną głębokością jest około 50 cm. Wypoczynki, których siedziska są zbyt głębokie, nie będą wygodne dla starszych oraz niskich osób. Dużą popularnością w wyposażeniu salonów cieszą się praktyczne i funkcjonalne narożniki. Wbrew pozorom – zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, niż standardowy zestaw wypoczynkowy z dwoma fotelami. Wybierając konkretny model narożnika, weźmy pod uwagę wielkość urządzanego wnętrza. Jeśli wydaje nam się, że narożniki są zarezerwowane tylko i wyłącznie do dużych i przestronnych salonów – jesteśmy w błędzie. Do mniejszych wnętrz wybierzmy niewielki narożnik z tzw. szezlongiem. Z kolei posiadacze dużych salonów, z powodzeniem mogą zdecydować się na modułowy zestaw wypoczynkowy, który pozwala na stworzenie dowolnej konfiguracji i dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb.