Wygodne fotele do salonu: wybieramy praktyczne i dekoracyjne meble

Wygodne fotele do salonu powinny urozmaicać nasz pokój dzienny. Warto jednak pamiętać, że salon to nie tylko kanapy. To fotel jest najbardziej domowym meblem, a więc nie może go zabraknąć w naszych mieszkaniach. W wygodnym fotelu do salonu można się zdrzemnąć, zasiąść z filiżanką kawy albo ciekawą książką.

Szary fotel
Szary fotel
Czarny, zgrabny fotel
Ciemny fotel
Czarny, skórzany fotel

Fotel powinien więc dobrze prezentować się we wnętrzu salonu i, przede wszystkim, być wygodny. Wygodne i szersze niż krzesło siedzisko, zazwyczaj z podłokietnikami, tapicerowany. Fotel kojarzy się z pokojem dziennym i w stylu klasycznym i w stylu nowoczesnym. Do wyboru, do koloru, bo fotel może być zupełnie odrębnym meblem od całości aranżacji.

Wybieramy fotele i materiały obiciowe do pokoju dziennego

Fotel do pokoju dziennego to synonim wygody. Tak jak sofa, fotel kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Siedząc w fotelu możemy miło spędzić czas na rozmowie z rodziną lub przyjaciółmi, oglądać telewizję, czytać książkę itp. Fotel jest na tyle lubianym meblem do pokoju dziennego, że znajdziemy odpowiedni dla siebie tego rodzaju mebel zarówno w stylu klasycznym, jak i w stylu nowoczesnym. Największym wrogiem fotela jest chyba tylko wielkość pokoju dziennego. Często musimy bowiem wybierać pomiędzy miejscem na stół, a fotelem. Ale jeśli tylko okazuje się, że w salonie jest wystarczająco dużo miejsca, wcześniej czy później "młodszy brat" sofy się zjawia… Teraz pozostaje już tylko wybór czy fotel ma być pokryty tradycyjną tkaniną obiciową, aksamitem czy skórą?

Nowoczesne fotele do pokoju

Fotele do pokoju w stylu nowoczesnym może stanowić komplet z sofą, ale nie musi. Zazwyczaj jest wręcz z innej bajki. Dzięki temu aranżacja pokoju dziennego w stylu nowoczesnym tylko na tym zyskuje. Przy rozłożystej i miękkiej sofie narożnej pojawiają się jeden albo dwa delikatne i lekkie w formie fotele. Czasem gdy sofa nie jest zbyt duża, a zależy nam na dodatkowym wygodnym miejscu, pojawia się wygodny miękki fotel lub w zaskakująco nowoczesnym wydaniu fotel "uszak" lub berżera. O wygodzie foteli i o tym jak są lubiane może świadczyć wielka ilość nowoczesnych foteli do salonu, które już się stały klasykami designu. Są to na przykład fotel Lounge chair z wygodnym podnóżkiem, projektu Ray i Charlsa Eams’ów  z roku 1955, EPC i EPA z 1950 roku też małżeństwa Eams, fotel Barcelona projektu Ludwiga Mies van der Rohe’a stworzony na wystawę w Barcelonie w 1929 roku (!) czy fotele Egg i Swan autorstwa Duńczyka Arne Jacobsona z roku 1958. O popularności tych foteli niech świadczy liczba powstałych replik, produkowanych i sprzedawanych do dzisiaj. Polskie wzornictwo też może się pochwalić dużym sukcesem, ponieważ ogromnym zainteresowaniem cieszy się "odkurzony" po latach projekt polskiego twórcy z roku 1958 - RM58 - Romana Modzelewskiego – który został niedawno przywrócony do produkcji. Jak widać, wybór nowoczesnych foteli do salonu jest niemały.

Kupujemy fotele: meble wypoczynkowe do salonu

Przy zakupie wygodnego fotela do salonu czy wyborze materiałów obiciowych warto pamiętać, że duże meble do salonu zawsze przykuwają uwagę, więc barwa i styl fotela powinny być starannie skomponowane z całym wystrojem wnętrza. Warto aby salon nie został przytłoczony przez zbytnio wymyślny fotel. Materiały obiciowe foteli do pokoju robi się najczęściej z żakardu, bawełny, floku (grubego weluru), microleinu (cienkiego weluru), szenilu (grubo tkanej przędzy bawełnianej), nubuku lub skóry. Siedzisko fotela powinno być elastyczne, jednak niezbyt miękkie, aby się nie zapadało. Ten cel osiąga się, stosując płaskie sprężyny faliste oraz piankę poliuretanową jako wypełnienie. Piankę zabezpiecza się delikatną i ciepłą włókniną puszystą, która zapobiega przesuwaniu się i marszczeniu tkaniny obiciowej. Zwolennikom niekonwencjonalnych rozwiązań w salonie przypadną do gustu fotele wykonane z nietypowych materiałów, np. meble do salonu wypełnione granulatem styropianowym, którego formę sami kształtujemy zasiadając na nich w określonej pozie.

Zobacz też: salon - galeria inspiracji ZDJĘCIA >>>

Wygodny fotel do pokoju dziennego

Projektanci, oprócz przywiązywania dużej wagi do wyglądu fotela, na pierwszym miejscu stawiają jednak funkcjonalność mebli do salonu. Duże i wygodne fotele stały się obowiązkowym elementem wystroju pokoju dziennego - przestronny pokój wygodny, rozłożysty fotel zapewnią wypoczynek po całym dniu pracy. Możemy wybierać wśród rozmaitych linii stylistycznych foteli - od klasyki po awangardę, od wzorzystych po gładkie materiały obiciowe, od obłych, miękkich kształtów po formy geometryczne.

Wygodne mieszkanie dla dwojga

Zobacz, jak je urządzić!

Materiały obiciowe fotela do pokoju

Nowością są wygodne fotele do salonu o lekkiej ramowej, elastycznej konstrukcji, wykonane z giętego drewna klejonego warstwowo. Materiały obiciowe warto dobrać do tego w jakim stylu urzadzony jest salon. Niektóre modele foteli mają wygodny podnóżek. Oparcia są zazwyczaj wysokie, a miękki zagłówek pozwala wypocząć mięśniom karku. Materiały obiciowe takich foteli wykonane są najczęściej z bawełny. Dzięki mocowaniu poduszki siedziska do części konstrukcyjnej na rzepy, można zdejmować i prać materiał obiciowy. Wciąż w modzie jest fotel wyplatany z wikliny i rattanu. Urozmaicone kształty i kolory pozwalają na dopasowanie fotela do wystroju niemal każdego salonu. Ażurowa konstrukcja tych wygodnych foteli do salonu sprawia, że nie "zagracają" go, a czasem nawet dzięki nim pokój dzienny nabiera charakteru.

Fotele do pokoju w stylu klasycznym

Fotele do pokoju w stylu klasycznym kojarzy się albo z tradycyjnym fotelem"uszatym", albo z oparciem w kształcie medalionu. Ale do nowoczesnej klasyki możemy też zaliczyć fotele kojarzące z wnętrzami zaaranżowanymi w stylu francuskim lub nowojorskim. Fotele te charakteryzują się przyjemną dla oka formą i wielkością, wygodą i przede wszystkim piękną tapicerką. Fotele takie potrafią być sztuką samą w sobie. Nie zapominajmy też o fotelach bujanych, klubowych i pikowanych charlestonach (te najlepiej wyglądają w komplecie z sofą). Fotele do pokoju w stylu klasycznym najczęściej stanowią komplet z sofą i krzesłami do stołu jadalnianego.

Fotele do pokoju - jak je zaaranżować?

Zapoznaj się z poniższymi pomysłami! Krzesła i fotele z drewna litego - wygodny wybór do twojego mieszkania - obejrzyj zdjęcia w galerii!

NIE PRZEGAP

Wygodny fotel do pokoju i jego anatomia

Głębokość fotela to zazwyczaj 42-58 cm, a szerokość 48-60 cm. O wygodzie fotela w znacznym stopniu decyduje oparcie – materiały obiciowe, z jakich jest wykonane oraz kąt nachylenia. Zazwyczaj stosuje się szerokie gumowe pasy, które dają wrażenie jakby oparcie dostosowywało się kształtem do naszego ciała. Kąt nachylenia oparcia fotela w stosunku do siedziska powinien wynosić 110-125 stopni. Wysokie oparcie umożliwia wygodne ułożenie głowy. Podłokietniki muszą być na tyle sprężyste, by wspierając się na nich można się było bez trudu podnieść z fotela. Zazwyczaj znajdują się na wysokości 18-24 cm (licząc od siedziska).

Fotel dobrze dobrany do aranżacji wnętrza, w której utrzymany jest salon, może świetnie odświeżyć nasz pokój dzienny. Pamiętaj, że materiały obiciowe mogą w różny sposób (zależny od tkaniny) eksponować meble do salonu.

Meble w salonie

Zobacz, jak je ustawić, by było wygodnie!

Fotel Fin
camera

Designerskie fotele polskich projektantów

Autor: www.gotowewnetrza.pl

LISTA ZAKUPÓW

Nowoczesne meble
camera

Nowoczesny salon: modne, piękne aranżacje

Autor: www.gotowewnetrza.pl

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Zdjęcia: Marta Znój, Konrad Kalbarczyk, Joanna Olech, Marcin Czechowicz, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY