Meble do salonu. Wybieramy fotel

Meble do salonu powinny urozmaicać nasz pokój dzienny. Salon to nie tylko kanapy. Fotel to najbardziej domowy mebel, a więc nie może go zabraknąć w naszych mieszkaniach. W fotelu można się zdrzemnąć, zasiąść z filiżanką kawy albo ciekawą książką. Fotel powinien więc dobrze prezentować się we wnętrzu salonu i, przede wszystkim, być wygodny. Wybieramy meble do salonu. Fotel i materiały obiciowe dobrane do pokoju dziennego

Meble do salonu. Wybieramy fotel
Meble do salonu. Wybieramy fotel
Meble do salonu. Wybieramy fotel
Meble do salonu. Wybieramy fotel
Meble do salonu. Wybieramy fotel

Przy zakupie fotela czy wyborze materiałów obiciowych na fotel warto pamiętać, że duże meble do salonu zawsze przykuwają uwagę, więc barwa i styl fotela powinny być starannie dobrane do tego jak urządzony jest pokój dzienny. Warto aby salon nie został przytłoczony przez zbytnio wymyslny fotel.
Materiały obiciowe foteli robi się najczęściej z żakardu, bawełny, floku (grubego weluru), microleinu (cienkiego weluru), szenilu (grubo tkanej przędzy bawełnianej), nubuku lub skóry.
Siedzisko fotela powinno być elastyczne, jednak niezbyt miękkie, aby się nie zapadało. Osiąga się to stosując płaskie sprężyny faliste oraz piankę poliuretanową jako wypełnienie. Piankę zabezpiecza się delikatną i ciepłą włókniną puszystą, która zapobiega przesuwaniu się i marszczeniu tkaniny obiciowej.
Zwolennikom niekonwencjonalnych rozwiązań w salonie przypadną do gustu fotele wykonane z nietypowych materiałów, np. meble do salonu wypełnione granulatem styropianowym, którego formę sami kształtujemy zasiadając na nich w określonej pozie.

Fotel a pokój dzienny

Projektanci oprócz przywiązywania dużej wagi do wyglądu fotela, na pierwszym miejscu stawiają jednak funkcjonalność mebli do salonu. Duże i wygodne fotele stały się obowiązkowym elementem wystroju salonu. Przestronny pokój dzienny i wygodny, rozłożysty fotel zapewnią wypoczynek po całym dniu pracy. Możemy wybierać wśród rozmaitych linii stylistycznych foteli - od klasyki po awangardę, od wzorzystych po gładkie materiały obiciowe, od obłych, miękkich kształtów po formy geometryczne.

Materiały obiciowe do salonu

Nowością są fotele o lekkiej ramowej, elastycznej konstrukcji, wykonane z giętego drewna klejonego warstwowo. Materiały obiciowe warto dobrać do tego w jakim stylu urzadzony jest salon. Niektóre modele foteli mają wygodny podnóżek. Oparcia są zazwyczaj wysokie, a miękki zagłówek pozwala wypocząć mięśniom karku. Materiały obiciowe takich foteli wykonane są najczęściej z bawełny.
Dzięki mocowaniu poduszki siedziska do części konstrukcyjnej na rzepy, można zdejmować i prać materiał obiciowy. Wciąż w modzie jest fotel wyplatany z wikliny i rattanu. Urozmaicone kształty i kolory pozwalają na dopasowanie fotela do wystroju niemal każdego salonu. Ich ażurowa konstrukcja sprawia, że nie „zagracają” salonu, a czasem nawet dzięki nim pokój dzienny nabiera charakteru.

Fotel i jego anatomia

Głębokość fotela to zazwyczaj 42-58 cm, a szerokość 48-60 cm. O wygodzie fotela w znacznym stopniu decyduje oparcie – materiały obiciowe, z jakich jest wykonane oraz kąt nachylenia. Zazwyczaj stosuje się szerokie gumowe pasy, które dają wrażenie jakby oparcie dostosowywało się kształtem do naszego ciała. Kąt nachylenia oparcia fotela w stosunku do siedziska powinien wynosić 110-125 stopni. Wysokie oparcie umożliwia wygodne ułożenie głowy. Podłokietniki muszą być na tyle sprężyste, by wspierając się na nich można się było bez trudu podnieść z fotela. Zazwyczaj znajdują się na wysokości 18-24 cm (licząc od siedziska).

Fotel dobrze dobrany do aranżacji wnętrza, w której utrzymany jest salon, może świetnie odświeżyć nasz pokój dzienny. Pamiętaj, że materiały obiciowe mogą w różny sposób (zależny od tkaniny) eksponować meble do salonu.

Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Zdjęcia: Marta Znój, Marcin Czechowicz, Joanna Olech, Konrad Kalbarczyk, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY