Oprócz stylu, formy i liczby mebli do salonu, jednym z najważniejszych kryteriów ich wyboru jest kolor. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najciekawsze kolekcje do salonu mebli FORTE.

Meble do salonu: kiedy wybrać ciemne, a kiedy jasne?

Wybierając meble do salonu na samym początku warto zadać sobie pytanie o efekt końcowy. Czy myślimy o przestrzennej, jasnej strefie dziennej w stylu skandynawskim, czy o klimatycznym wnętrzu w stylu holenderskim? Ważną kwestią jest także metraż, który często determinuje nasz wybór. Ciemne barwy, zarówno mebli jak i ścian czy tekstyliów, pochłaniają światło. Im mniej światła, tym nasze wnętrze wydaje się mniejsze. Chcąc optycznie dodać wnętrzu przestrzeni powinniśmy wybierać jasne meble. Najlepiej takie, które cechuje wielofunkcyjność. Sprawdzona zasada? Im mniejsza liczba mebli w salonie, tym więcej wolnej przestrzeni. Tego trzymają się nie tylko minimalistyczni mieszkańcy Skandynawii, ale także lubiący tradycyjny design Niemcy. Każdy pokój dzienny, bez względu na szerokość geograficzną, oprócz sofy wymaga zazwyczaj takiego samego wyposażenia: stolika kawowego, pojemnego regału lub witryny na książki i podstawy pod sprzęt RTV. Wszystkie wymienione meble do salonu znajdziemy w kolekcjach jasnych mebli Garland, Alexandria czy Kashmir.


Na zdj. kolekcja Alexandia Dąb Śnieżny, meble FORTE

Duży salon, duży efekt

A kiedy możemy postawić na ciemny kolor mebli? Niewątpliwie w dużym mieszkaniu lub domu, w którym przestrzeń dzienna pozwala na ustawienie obszernych gabarytowo i widocznych mebli. W takim salonie możemy eksperymentować z dekorami, kolorami oraz łączeniem faktur bez obaw, że przestrzeń stanie się przeładowana i ciężka. Warto nadmienić, że ciemne meble od kilkunastu lat cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Dzisiaj ich miłośnicy szukają nie tylko szlachetnych odcieni ciemnego dębu czy wenge, ale także unowocześnionej sylwetki. Do dużych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem może być kolekcja mebli Latina, łącząca odcienie Czarnego Dębu i ciemnobrązowego Dębu Sangallo. Oszczędny design mebli w połączeniu z elegancką kolorystyką sprawdzi się w salonie, w którym chcemy osiągnąć spójny stylistycznie efekt i ponadczasową aranżację.


Na zdj. kolekcja Latina, meble FORTE

Kolory ścian: efekt bieli

Bardzo istotna jest spójna kolorystyka całego pomieszczenia. Jeżeli mamy już wybrany styl oraz kolor mebli warto zastanowić się nad odcieniami ścian oraz dodatków. Jasne meble na białej ścianie to rozwiązanie dla osób, które chcą optycznie powiększyć przestrzeń, stworzyć aranżację w stylu skandynawskim. Odcieni bieli jest bardzo dużo, a szczególnie modna jest teraz paleta "off white", czyli tzw. złamanej bieli. Na takim tle atrakcyjnie wygladają meble nie tylko matowe, ale także na wysoki połysk.


Na zdj. kolekcja Snow, meble FORTE

Kolory ścian: mocny akcent

Ciemna ściana to łatwy sposób na metamorfozę wnętrza. Projektanci do salonów szczególnie polecają ścianę z efektem betonu, odcienie granatu oraz czerń. Szary odcień betonu jest propozycją najbardziej uniwersalną, ale warto pamiętać, że nada wnętrzu industrialnego charakteru. Z kolei granat i czerń to ukłon w stronę wnętrz w stylu holenderskim. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Meble mają naturalne odcienie brązu, a całe otoczenie jest utrzymane w stonowanych barwach ziemi. Miłośnicy stylu holenderskiego nie boją się zestawień "ciemno na ciemnym", które są eleganckie i ponadczasowe.

Na zdj. kolekcja Lacjum, meble FORTE