Meble do pokoju: jakie meble do pokoju dziennego wybrać?

2018-01-24 17:04

Meble do pokoju to nie tylko sofy, ale także regały, stoły i krzesła, stoliki kawowe, półki oraz zabudowy TV. Wybór mebli do pokoju dziennego jest ogromny: od mebli z litego drewna przez meble fornirowane, z lakierowanego MDF-u, aż po rzadziej stosowane ze szkła, pleksiglasu czy nowoczesnych tworzyw sztucznych. Radzimy, jakie meble do pokoju wybrać.

Spis treści

  1. Jakie meble do pokoju dziennego: komplet mebli czy kolekcja różności?
  2. Jakie meble do pokoju dziennego: jasne czy ciemne?
  3. Meble do pokoju: drewno, fornir czy MDF?
  4. Jakie meble do pokoju: fotel w zestawie czy jako niezależny mebel?
  5. Meble do pokoju: jak ograć pozorne niedopasowanie?
  6. Meble do pokoju: prostota form
  7. Meble do pokoju: monochromatyczna kolorystyka
  8. Meble do pokoju: wydzielamy strefy
  9. Meble do pokoju a układ pomieszczenia
  10. Meble do pokoju: duże okna w pomieszczeniu wadą czy zaletą?
  11. Meble do pokoju - najpiękniejsze aranżacje [GALERIE ZDJĘĆ]

Wybór mebli do pokoju dziennego to wcale nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Salon jest wizytówką domu. To tu odpoczywamy, spędzamy nasz wolny czas i przyjmujemy gości. Meble mają być jednocześnie wygodne, funkcjonalne i ładne. Dlatego warto postarać się o dobry projekt wnętrza uwzględniający potrzebne meble do pokoju dziennego, czyli regały, komody, szafki pod TV, stoliki kawowe czy pomocnicze.

Zobacz też: IKEA aranżacje - meble do małego mieszkania. 19m2 z pomysłem!>>

Jakie meble do pokoju dziennego: komplet mebli czy kolekcja różności?

Meble do pokoju dziennego możemy wybierać na dwa sposoby. Możemy korzystać z gotowych sugestii producentów i kupować meble z tej samej serii lub komponować meble do pokoju dziennego w „stylu dowolnym”, czyli samodzielnie zestawiając meble różne stylowo, z różnych epok, materiałów i mód. My polecamy ten drugi sposób, gdyż wtedy pokój dzienny na pewno będzie wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i pokaże naszą osobowość. I tak znakomicie będzie wyglądała np. stara biblioteka zestawiona z nowoczesnym stołem i stolikiem kawowym. Obok nowoczesnego stołu świetnie wypadnie też stara komoda lub witryna. Innym pomysłem są tak modne ostatnio meble w stylu retro z lat 50. i 60., zestawiane z meblami współczesnymi.

Pomysłów na meble do pokoju dziennego może być właściwie tyle, ile pokoi dziennych. Wystarczy rozejrzeć się po swoim pokoju i zastanowić, co możemy wykorzystać, a co wymienić, by pokój dzienny zyskał nowego ducha i oddech. Jest to również sposób bardziej ekonomiczny od zakupu wszystkich mebli  z tej samej serii.

Polecamy: Jak urządzić kawalerkę? 10 pomysłów na aranżację kawalerki - ZDJĘCIA>>

Jakie meble do pokoju dziennego: jasne czy ciemne?

Kolorystyka mebli do pokoju dziennego powinna pasować do bazy, czyli do parkietu – jasnego lub ciemnego egzotycznego koloru wenge i do koloru ścian. Im kolory bazowe ciemniejsze, tym kolor wykończenia mebli powinien być jaśniejszy (i odwrotnie), by uniknąć monotonii i nudy. Wyjątkiem są tutaj białe wnętrza, czyli zastosowanie tylko bieli, ale na różnych fakturach, które powodują, że wnętrze jest spójne, a jednocześnie bardzo plastyczne. Biel nie zawsze oznacza nudę. Pamiętajmy też, że w salonie spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto unikać dużych mebli w agresywnych, mocnych kolorach. Szybko nas zmęczą i konieczna będzie kolejna wymiana - na nowe.

Sprawdź: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny - GALERIA >>

Meble do pokoju: drewno, fornir czy MDF?

Wszystko zależy od tego, jaki styl lubimy. Jeśli jest to styl rustykalny bądź kolonialny, wtedy znakomite będą meble z litego drewna. Jeśli natomiast preferujemy styl nowoczesny, wtedy sprawdzą się lekkie meble fornirowane lub z lakierowanego MDF-u. Stylowe meble fornirowane w eklektycznych wnętrzach najlepiej łączyć z tymi drugimi (z lekkiej płyty MDF). Zestawione obok siebie lite drewno - starego i nowego mebla, niepotrzebnie tworzy sobie nierówną konkurencję. Ze stratą oczywiście dla nowego mebla z litego drewna.

Zobacz też: 15 inspiracji na SZARY SALON: co wybrać - SZARE ściany, meble, dodatki PORADY i ZDJĘCIA>>

Jakie meble do pokoju: fotel w zestawie czy jako niezależny mebel?

Meble wypoczynkowe w konfiguracji 2+1, czyli kanapa z dwoma fotelami, te same kolory, identyczne faktury i bliźniacze stylistyki – to już przeszłość. Coraz swobodniej mieszkamy style, łączymy kolory i zestawiamy meble pozornie do siebie niepasujące. Efekt? Idealne dopasowanie w imię hasła: „meble do pokoju dziennego z innej bajki". Pamiętajmy jednak, że przesada nie zawsze jest dobra. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór prostej i gładkiej sofy do salonu i dopełnienie aranżacji oryginalnym fotelem. Tutaj możemy puścić wodze fantazji i zdecydować się na fuzję barw, inne faktury, różnorodne style. Proste, kubiczne bryły fotela z łatwością dostosują się do otoczenia, pozostawiając nam tym samym dużą swobodę w kształtowaniu stylistyki pokoju dziennego. Do wyboru mamy fotele utrzymane w stylu klasycznym bądź nieco bardziej awangardowe. Możemy wybrać obłe, miękkie kształty lub też zdecydować się na fotel w wersji bardziej geometrycznej. Niektóre modele foteli wyposażone są także w funkcjonalny podnóżek, który pozwoli naszym nogom odpocząć po ciężkim dniu. Nieocenione okażą się fotele z miękkim zagłówkiem - ulga dla zmęczonych mięśni karku.

Zobacz też: Rozwiązania dla małych mieszkań: SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM. Piękne projekty ZDJĘCIA>>

Meble do pokoju: jak ograć pozorne niedopasowanie?

Decydując się na odważne połączenia różnych stylów i kolorów w kwestii mebli do pokoju dziennego, warto zadbać o wyciszające całość tło. Pozwoli to uniknąć w projekcie wnętrza niepotrzebnego chaosu, a dodatkowo podkreśli efektowność niecodziennych połączeń. Równowagę do wnętrza pozwoli nam wprowadzić na przykład jednokolorowy dywan czy jasna dekoracja ścian w salonie. Świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do aranżacji zróżnicowanej pod względem stylu czy koloru elementu spajającego. W tym celu wykorzystajmy jakiś element aranżacji w kolorystyce przybliżonej do barwy bohatera wnętrza - niebanalnego fotela. Zwolennicy wszelkich dopasowań i współgrania aranżacji z pewnością postawią jednak na podobna linię stylistyczną mebli do pokoju dziennego.

Coraz częściej, oprócz przywiązania dużej wagi do estetyki fotela, na pierwszym miejscu stawiamy jego wygodę. Duże i wygodne fotele, pozwalające na przybranie wygodnej pozycji ciała, to hit. Przy wyborze fotela do kącika do czytania czy też do salonu warto zwrócić także uwagę na stronę praktyczną. Decydując się na model z poduszkami siedziska mocowanymi do części konstrukcyjnej na rzepy mamy gwarancję łatwego zdejmowania i prania materiału obiciowego. Coraz modniejsze stają się także fotele wyplatane z wikliny albo rattanu, które idealnie wpasują się w sielskie, nieco rustykalne aranżacje pokoju dziennego. Nie oznacza to jednak, że muszą stanowić one dopełnienie rattanowej sofy w salonie.

Meble do pokoju: prostota form

Ostre krawędzie czy obłe kształty? Jasne czy ciemne? Metalowe czy drewniane? Jeśli wybierasz meble do nowoczesnego salonu i nie do końca wiesz, z czym to się je, sprawdź, czym charakteryzują się idealne meble do pokoju dziennego w nowoczesnym stylu.

Przede wszystkim powinny charakteryzować się prostotą form. Bez względu na to, czy preferujesz meble z ostrymi krawędziami, czy podobają ci się obłe kształty, elementy wyposażenia do nowoczesnego salonu powinny być surowe – pozbawione zbędnych ozdób. Jeśli chcesz wprowadzić do pokoju dziennego nutę ekstrawagancji, postaw na jeden designerski mebel (ewentualnie zestaw kilku takich samych mebli) o nowoczesnych, niebanalnych kształtach. Meble do salonu w stylu nowoczesnym mogą być wykonane z prostych, pozbawionych wzorów tkanin, metalu, plastiku i szkła, jednak odpowiednio dobrane drewniane meble również zdają egzamin.

Polecamy: Jaka sofa do salonu: wybieramy idealny model sofy do pokoju dziennego!>>

Meble do pokoju: monochromatyczna kolorystyka

W nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych wnętrzach najlepiej prezentują się meble w stonowanej, monochromatycznej kolorystyce. Czerń, biel i szarość to uniwersalne kolory, które możesz zestawiać ze sobą w dowolny sposób – używając ich, właściwie nie jesteś w stanie popełnić żadnego aranżacyjnego błędu. Stanowią także doskonałe tło dla kolorowych dodatków, którymi ożywisz minimalistyczne wnętrze. Białe meble do salonu (szczególnie regały i innego rodzaju zabudowa na książki) „wtapiają się” w ściany (chyba że postawiłeś na czarną lub ciemnoszarą farbę!), stając się na pierwszy rzut oka niewidoczne – co często jest pożądanym efektem w aranżacji nowoczesnych przestrzeni – a przy okazji powiększają optycznie pomieszczenia. Jeśli marzy ci się pokój dzienny w nowoczesnym stylu, a jednocześnie jesteś miłośnikiem naturalnych kolorów, nie martw się – odpowiednio dobrane meble w odcieniach drewna mogą z powodzeniem wpisać się w tego typu aranżację!

Meble do pokoju: wydzielamy strefy

Robiąc projekt pokoju dziennego, powinniśmy wziąć pod uwagę: wielkość i kształt pomieszczenia, z ilu osób składa się nasza rodzina, jaki wiedziemy tryb życia – czy jesteśmy domatorami często przyjmującymi gości, czy w domu tylko nocujemy, jak lubimy spędzać nasz wolny czas i ile mamy rzeczy, które powinny znaleźć się w pokoju dziennym, czyli książki, sprzęt RTV, może jakiś instrument muzyczny? Takie przemyślenia pozwolą nam odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich mebli będziemy potrzebowali, jakiej wielkości  i jak je ustawić, tak by optycznie wydzielić wygodne strefy, czyli strefę wypoczynku z sofą, strefę jedzenia ze stołem, strefę do pracy z małym biurkiem czy kącik z wygodnym fotelem, idealnym do czytania książek lub słuchania muzyki.

Meble do pokoju a układ pomieszczenia

Projekt pokoju dziennego powinien zawsze uwzględniać naturalny kształt wnętrza, rozmieszczenie ścian, okien oraz często istniejące trudne skosy. Zawsze warto zastanowić nad zastanym układem ścian, bo może jest w porządku? Nie zawsze trzeba ulegać modzie na totalny open space, ponieważ później brakuje miejsca, w którym możemy ustawić meble czy powiesić telewizor. Czasem w pokoju dziennym tworzy się w sposób naturalny zakamarek przy balkonie, z którym nie wiemy, co zrobić. Po chwili zastanowienia okazuje się że jest to idealne miejsce na wstawienie wygodnego fotela, w którym możemy spędzać wieczory, czytając książki, lub może to być idealne miejsce na wstawienie tam niewielkiego biurka i stworzenie wygodnego miejsca do pracy. Pod skosem natomiast - w zależności od wysokości ściany kolankowej - można ustawić wygodną i przepastną sofę, biurko lub stół jadalniany (musimy tutaj zawsze wziąć pod uwagę wzrost korzystających z tego miejsca domowników). Słup konstrukcyjny lub komin, zazwyczaj niechciany i uznawany za wadę, przekujmy w zaletę i wykorzystajmy go do dobudowania wygodnego regału na książki, oddzielenia kuchni od salonu czy miejsca do pracy od części rozrywkowej. Pamiętajmy też, że zawsze łatwiej wydzielić wygodne strefy pokoju dziennego w pomieszczeniu w kształcie prostokątnym niż kwadratowym.

Meble do pokoju: duże okna w pomieszczeniu wadą czy zaletą?

Jeśli w naszym pokoju dziennym znajdują się wyjątkowo duże okna, czasem nawet na całą wysokość kondygnacji – nie zasłaniajmy ich wysokimi meblami. Dobrym pomysłem jest wtedy szezlong, czyli mebel niski, niezabierający widoku za oknem, a wręcz przyciągający do niego wzrok. Wtedy odpoczywając na szezlongu, możemy podziwiać kojący widok za oknem, nie tracąc z oka pokoju dziennego (i tego, co się w nim aktualnie dzieje).

Meble do pokoju - najpiękniejsze aranżacje [GALERIE ZDJĘĆ]

Meble do pokoju dziennego, a wśród nich reprezentatywne komody, pojemne szafy, meble wypoczynkowe i zupełnie niezależne – fotele. Fotel w pokoju dziennym to najlepsze uzupełnienie jego aranżacji. Nie musi być elementem zestawu wypoczynkowego, a może istnieć jako zupełnie niezależny mebel. Prezentujemy przegląd ciekawych aranżacji mebli do pokoju.

Nasi Partnerzy polecają