Wybór mebli do pokoju dziennego to wcale nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Salon jest wizytówką domu. To tu odpoczywamy, spędzamy nasz wolny czas i przyjmujemy gości. Meble mają być jednocześnie wygodne, funkcjonalne i ładne. Dlatego warto postarać się o dobry projekt wnętrza uwzględniający potrzebne meble do pokoju dziennego, czyli regały, komody, szafki pod TV, stoliki kawowe czy pomocnicze.

Meble do pokoju dziennego: komplet czy kolekcja różności?

Meble do pokoju dziennego możemy wybierać na dwa sposoby. Możemy korzystać z gotowych sugestii producentów i kupować meble z tej samej serii, lub możemy komponować meble do pokoju dziennego w „stylu dowolnym”, czyli samodzielnie komponując meble różne stylowo, z różnych epok, materiałów i mód. My polecamy ten drugi sposób, gdyż wtedy nasz pokój dzienny na pewno będzie wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i pokaże naszą osobowość. I tak znakomicie będzie wyglądała stara biblioteka, zestawiona z nowoczesnym stołem i stolikiem kawowym. Znakomicie też obok nowoczesnego stołu komponuje się na przykład stara komoda lub witryna. Innym pomysłem są tak modne ostatnio meble z lat 50. i 60., zestawiane z meblami współczesnymi. Pomysłów na meble do pokoju dziennego może być właściwie tyle, ile pokoi dziennych. Wystarczy rozejrzeć się po swoim pokoju i zastanowić, co możemy wykorzystać, a co wymienić, by nasz pokój dzienny zyskał nowego ducha i oddech. Jest to również sposób bardziej ekonomiczny od zakupu wszystkich mebli  z tej samej serii.

Meble do pokoju dziennego: jasne czy ciemne?

Kolorystyka mebli do pokoju dziennego powinna pasować do bazy czyli do parkietu – jasnego lub ciemnego egzotycznego i do koloru ścian. Im kolory bazowe ciemniejsze, tym kolor wykończenia mebli powinien być jaśniejszy (i odwrotnie), by uniknąć monotonii i nudy. Wyjątkiem są tutaj białe wnętrza, czyli zastosowanie tylko bieli, ale na różnych fakturach, które powodują, że wnętrze jest spójne, a jednocześnie bardzo plastyczne. Biel nie zawsze oznacza nudę. Pamiętajmy też, że w salonie spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto unikać dużych mebli w agresywnych, mocnych kolorach. Szybko nas zmęczą i konieczna będzie kolejna wymiana - na nowe.

Meble do pokoju dziennego: drewno, fornir czy mdf?

Wszystko zależy od tego jaki styl lubimy. Jeśli lubimy styl rustykalny bądź kolonialny, wtedy znakomite będą meble z litego drewna. Jeśli natomiast preferujemy styl nowoczesny, wtedy sprawdzą się lekkie meble fornirowane lub z lakierowanego mdf-u. Stylowe meble fornirowane w eklektycznych wnętrzach najlepiej łączyć z tymi drugimi (z lekkiej płyty mdf). Zestawione obok siebie lite drewno - starego i nowego mebls, niepotrzebnie tworzy sobie nierówną konkurencję. Ze stratą oczywiście dla nowego mebla z litego drewna. Łączmy kontrasty mądrze i z wyczuciem. Oto cała technika!