Meble do małego mieszkania: jak wszystko zmieścić?

2016-12-05 17:34

Gdy mamy małe mieszkanie, trzeba się nieźle natrudzić podczas jego urządzania. Radzimy postawić na meble rozkładane, wielofunkcyjne, zabierające mało miejsca. Podpowiadamy też niezawodne triki, które optycznie powiększają przestrzeń.

Spis treści

  1. Spanie w salonie...
  2. Meble do małego mieszkania: jeden na drugim
  3. Meblowanie małego mieszkania: ściana z pomysłem
  4. Dwa poziomy
  5. Galerie: małe mieszkania zdjęcia

Meble do małego mieszkania muszą być wygodne i bardzo funkcjonalne. Mniejsze wymiary sof czy foteli można osiągnąć, zmniejszając grubość oparć, podłokietników, nóżek. Idealnie, jeśli meble do małego mieszkania pełnią kilka zadań, np. regał ma wysuwany blat, a sofa się rozkłada, zamieniając w łóżko. Aby mniej rzucały się w oczy, mogą przepuszczać światło (dzięki ażurowej konstrukcji czy transparentnym materiałom). Dobrze, by meble, które wybieramy do małego wnętrza były do siebie podobne – kolorem, formą lub pochodziły z tej samej kolekcji. Meble wielkogabarytowe warto wizualnie wtopić w tło ściany lub podłogi. Efekt ten osiągniesz, ujednolicając ich barwę, materiał. Gdy podczas urządzania małego mieszkania dodasz do tego elementy odbijające światło, lustra – twoje mieszkanie będzie sprawiać wrażenie przestronniejszego.

Spanie w salonie...

...to często konieczność w kawalerce. Jeśli brakuje ci miejsca w małym mieszkaniu na tradycyjne łóżko (we wnęce lub za parawanem), wybierz rozkładaną sofę z funkcją spania.

Sprawdź także: sofa z funkcja spania - jaki system rozkładania jest najwygodniejszy >>>

Przed zakupem zwróć uwagę na sposób jej rozkładania (powinien być prosty i szybki) oraz równą powierzchnię spania. W małym mieszkaniu warto zastosować kilka trików. Zamiast wstawiać do salonu łóżko lub rozkładaną sofę, nad korytarzem i łazienką rozwiązaniem może być wybudowana antresola sypialniana. Taki projekt dostosowany do powierzchni mieszkania wykona najlepiej architekt. Warto przy takiej inwestycji przemyśleć dodatkowe schowki, które mogą się znaleźć w szufladach mebla.

Meble do małego mieszkania: jeden na drugim

Nie masz miejsca w mieszkaniu na dwa, a już tym bardziej na trzy stoliki? Kup lub zamów u stolarza modele o tym samym kształcie, ale różnym „wzroście” (będzie można je wsuwać jeden pod drugi, a potem wysuwać). W podobny sposób mogą „działać” konsole, lampy, pudełka, podnóżki czy pufy z nasuwanymi blatami. Z krzeseł do małego mieszkania polecamy te nadające się do sztaplowania, czyli nakładania na siebie.

Meblowanie małego mieszkania: ściana z pomysłem

W małym mieszkaniu zabudowując ścianę regałem, zyskasz więcej miejsca do przechowywania. W regale możesz eksponować nie tylko książki, ale też naczynia i ładne pudełka (ukrywające mniej efektowne drobiazgi). Postaraj się tylko dopasować całość kolorystycznie. Na zdj. biblioteczka I, płyta laminowana Kronopol, wąskie, wysokie moduły, które można multiplikować i montować „do góry nogami”.

Dwa poziomy

O ile wysokość małego mieszkania na to pozwala (a wymagane jest co najmniej 280 cm), rozważ budowę antresoli lub łóżka piętrowego. Na „dolnej kondygnacji” możesz urządzić np. biuro, kącik relaksu, bibliotekę. Myślisz o zamówieniu u stolarza łóżka na miarę? Może warto pomyśleć o dużej niskej „skrzyni”, która posłuży za podstawę materaca. Wolne miejsce obok sprawdza się jako stolik nocny lub siedzisko. Szuflady wsuwają się pod podest, rozwiązują problem przechowywania pościeli. Dzięki użyciu tych samych desek łóżko wygląda jak podwyższona podłoga.

Galerie: małe mieszkania zdjęcia

W galerii zdjęć prezentujemy realizacje i pomysły na urządzenie małego mieszkania. Zwróć uwagę na rozwiązania oraz podpowiedzi projektantów wnętrz zastowane w aranżacji małych wnętrz.

Sprawdź też: małe mieszkanie, kawalerka - galeria zdjęć >>>

Nasi Partnerzy polecają