Funkcja manekina zależy od tego z czego jest wykonany, w jakiej jest formie – cała sylwetka człowieka czy tylko korpus. Ale chyba najbardziej zależy to od naszego poczucia estetyki i poczucia humoru. Z definicji manekin ma imitować sylwetkę człowieka – całego lub tylko korpus. Pamiętacie manekiny z lat 80. z pełnym makijażem – mocno niebieskie oczy i nieprawdopodobnie długie rzęsy? Do tego łysa głowa albo peruka z dziwnymi, sztywnymi włosami? Nie ma co, nie były to piękne istoty. Teraz manekiny wyglądają zupełnie inaczej.

Manekin w wersji nowoczesnej

Manekin w wersji nowoczesnej występuje bez żadnych zbędnych ozdób. Najczęściej jest to sam korpus wykonany z nowoczesnych, gładkich materiałów. Może być pozostawiony w wersji saute, a może mieć tylko torebkę, naszyjnik lub …bieliznę. Najlepiej wygląda we wnętrzu w stylu nowoczesnym jako jedyna dekoracja. Lubi występować w roli głównej. 

Manekin w wersji tradycyjnej lub romantycznej

Manekin tradycyjny – korpus krawiecki będzie wykonany z szarego płótna, na którym łatwo upinać tkaninę szpilkami. Potrafi być piękny sam we sobie, zwłaszcza jeśli nosi ślady prawdziwego użytkowania. Jednak romantyczki, które znane są z dekorowania wszystkiego i wszędzie udekorują także swojego manekinami kwiatami, koronkami lub całymi kolażami złożonymi z rożnych fragmentów tkanin. Niektóre artystki z dekoracji manekinów uczyniły swój sposób na życie. Niezwykłe manekiny, które wyszły spod ich ręki można kupić w galeriach sztuki.

ZRÓB TO SAM: jak zrobić lampę z manekina >>>