Kiedy mamy mały salon, do którego chcemy wstawić kanapę, warto wybrać model sofy, który spełnia kilka funkcji. Najlepiej, aby nie była tylko meblem do wypoczynku, ale także mogła zamienić się w łóżko. Sofa z funkcją spania będzie niezastąpiona, gdy pojawi się konieczność zorganizowania dodatkowego miejsca do spania dla gości. Wybierzmy więc kanapę rozkładaną. Idealnie, jeśli będzie wyposażona w schowek na bieliznę – wtedy zyskamy dodatkowe miejsce nie tylko na pościel, ale także dość pojemny składzik na inne rzeczy.

Mały salon: jak sofa się sprawdzi

Do małego salonu można też wybrać tapczano-półkę – kiedyś mebel ten był bardzo popularny, dziś wraca do łask, ale już w nowoczesnej formie. Możemy tez poszukać w sklepach meblowych systemu, który w dzień jest kanapą, pod wieczór kącikiem do pracy, a w nocy wygodnym łóżkiem.
Dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania jest rozkładany narożnik z pojemnikiem na pościel. Mebel ten pozwoli zyskać dużo miejsca i do wypoczynku, i do snu. A dodatkowo wypełni często trudny do zagospodarowania kąt pokoju dziennego.
Innym pomysłem jest wybór sofy modułowej, która pozwala na dowolność aranżacji. Kanapa modułowa składa się z kilku mniejszych, niescalonych ze sobą części, dzięki czemu można je zestawiać, rozsuwać i ustawiać według własnych potrzeb i upodobań. Modułowa kanapa może więc zmienić się w kilka foteli, jedną kanapę bądź łóżko. Wielu producentów oferuje w sprzedaży pojedyncze elementy, które można dowolnie zestawiać i w miarę potrzeb dokupować.