Maja Ganszyniec: projektantka produktów

 Maja Ganszyniec: projektantka produktów

Fot. Materiały prasowe IKEA

Studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej ASP oraz wzornictwo w Londynie i Mediolanie. Laureatka prestiżowych konkursów i nagród. Od kilku lat regularnie projektuje meble i wyposażenie wnętrz dla IKEA.

Projekty Mai Ganszynec były wielokrotnie prezentowane i nagradzane, jest m.in. laureatką konkursu Selected Works organizowanego przez Royal College of Art oraz stypendium Young Design 2009 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Kim jest Maja Ganszyniec?

Pochodzi ze Śląska, jej rodzina ma inżynierskie tradycje. Studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz design na Politechnice w Mediolanie. W ramach programu Erasmus trafiła do mekki projektantów. Tam zrozumiała, na czym polega różnica w systemie nauczania przyszłych projektantów. We Włoszech poczuła się rozczarowana programem, który był nastawiony na kształcenie tylko w jednej specjalizacji. Postanowiła poszukać praktyk. Znalazła je w prestiżowym Atelier Mendini, a potem w biurze architektonicznym. Po stypendium wróciła do Polski i skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych. Po kilku miesiącach zdała na Royal College of Art w Londynie. Studia na Royal College of Art uważa za swój najważniejszy etap edukacji - zderzenie z zupełnie innym myśleniem o projektowaniu, które przełożyło się na jej rozwój zawodowy. Romans z Londynem mógł przeciągnąć się na życie - po uzyskaniu dyplomu dostała ofertę pracy na uczelni jako innovation acciociate. Jednak po roku z powodów zdrowotnych i osobistych postanowiła wrócić do Polski.

Ich dwóch, ona jedna. Studio Kompott

Mówienie tym samym językiem, wspólne doświadczenia i podobne poczucie estetyki - to połączyło Maję Ganszyniec, Pawła Jasiewicza i Krystiana Kowalskiego. Pod szyldem Kompott postanowili stworzyć profesjonalne studio projektowe. Takie, które działa zgodnie z ideą design thinking - co w uproszczeniu oznacza: myślący, inteligentny design. W praktyce to rozwiązania, które opierają się na wcześniejszej obserwacji zwyczajów oraz potrzeb użytkowników. Pierwszym wspólnym projektem Mai, Krystiana i Pawła był miejski stojak na rowery nazwany Parkower. Potem zmierzyli się ze zleceniem marek DuPont i Maro na stół z corianu. Zaprojektowali też siedzisko Fikka, płytę kuchenną dla marki Amica oraz sekretarzyk do koleckcji IKEA PS 2013. 

Autorskie studio

Dzisaj Maja od czterech lat tworzy swoje własne studio. Najchętniej z mebli projektuje te tapicerowane oraz tekstylia. Uważa, że projektowanie to narządzie, które działa w różnych sferach, dlatego chętnie przy współpracy z firmą Touchideas zajmuje się tworzeniem nowych produktów, budową marek i innowacjami na rynku FMCG, czyli produktów szybko zbywalnych. 

Projektuje dla...

IKEA, Leroy Merlin, Amica, Mothercare, Orange, Dupont, Camper, Comforty, PayPass, Touchideas, Bellamy.

Zobacz więcej projektów

 www.studioganszyniec.com

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY