Lustrzane tafle z pryzmatycznie ściętą fazą (wzdłóż rantów), niekiedy z historyczną patyną starościwprowadzają do dekorowanego nimi wnętrza pewną aurę niesamowitości. Lustra w stylu vintage, często o nieregularnych kształtach i z lekko sfatygowaną lustrzaną taflą, to dekoracja ściany obok której z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. Jakie właściwości estetyczne wnoszą ze sobą lustra z fazą i lustra z patyną do współczesnych aranżacji?

Lustra z fazą

Lustra z fazą, czyli delikatnie ściętym rantem, pięknie rozszczepiają światło dzienne. Tęczowe pryzmaty na ścianach i meblach wprowadzają przyjemne rozedrganie aranżowanego wnętrza, odzwierciedlając jednocześnie pory dnia i uwypuklając ekspozycję okien. Subtelny efekt pryzmatów sprawia, że o pewnych porach dnia wnętrze zyskuje kilka chwil niesamowitości, której ulotność warunkowana jest kątem i intensywnością padania światła.

Lustra z fazą i dodatkową perforacją rantów to także ciekawe rozwiązanie, szczególnie popularne dla stylistyki lat '60 i '70. Sprawdzi się w oszczędnej aranżacji nowoczesnych lub neutralnych łazienek w bieli, szarościach czy pastelach. Zawieszone na łańcuszku czy naturalnym sznurku nasycą stylistycznie proste wnętrze.

Czytaj więcej: Styl glamour w aranżacji wnętrz

Lustra z patyną

Lustra z patyną (symptomami starości) to często niedoceniany element dekoracji wnętrza. Lustra z patyną w stylu art deco, umieszczane zwyczajowo nad ekranem kominka w salonie to trend, który wraca do nas wraz z popularyzacją mieszkań w rewitalizowanych kamienicach czynszowych z początku XX wieku. Charakterystyczna patyna tafli starego lustra, którą tworzą przedarcia, delikatne uszkodzenia, wykruszenia i perforacje srebrzystej folii w zwierciadlanym odbiciu, paradoksalnie budują wyjątkowy i sentymentalny charakter aranżacji z lustrem. Lustro z patyną zazwyczaj zdobi atrakcyjna, stylowa oprawa. Bez względu na to, czy oprawione jest w bogato rzeźbioną, złoconą ramę czy przeciwnie - minimalistyczną i uproszczoną, właściwą stylistyce designu lat '50 i '60 XX wieku, stanowi silny nośnik stylu w aranżacji. Przykuwa uwagę. Określa charakter wnętrza.

Dekoracyjne lustro w aranżacji wnętrz wymaga tylko dobrze przemyślanej ekspozycji. Dobrego sąsiedztwa. Lustro z fazą na ścianie w przedpokoju, utrzymane w stylistyce vintage, oszczędnie podkreśli funkcjonalny charakter tego wnętrza jednocześnie stanowiąc atrakcyjną dekorację wejścia. Lustro z patyną w aranżacji salonu można z kolei potraktować jako stylistyczną dominantę, wokół której zbudowana zostanie estetyka wnętrza. Umieszczone na ścianie nad ekranem kominka, w dekoracyjnej ramie, lustro z patyną zada szyku najprostrzej nawet aranżacji. Warto zaryzykować?

Czytaj więcej: Lustrzane meble HIT czy KIT!