Lampy, no jasne!

Dzisiaj wszystko wolno. Takie czasy. Można wybrać dowolnie wyglądającą lampę i nie narobić sobie przy tym wstydu. Sztuka polega na zapewnieniu jej odpowiedniego towarzystwa.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 3330
Lampy, no jasne!
Lampy, no jasne!
Lampy, no jasne!
Lampy, no jasne!

Poszczególne lampy muszą do siebie pasować, ale uwaga: nie muszą reprezentować jednego stylu, jednak można zdecydować się na jedną konkretną koncepcję. Skomponowanie spójnej całości jest trudne, ale nie ma się czego obawiać - wystarczy odrobina odwagi i ciekawy pomysł na wnętrze. Jeśli chodzi o oświetleniową modę, zdecydowanie jest w czym wybierać. Przedstawiamy Wam kilka przykładów lamp - wiszących i stojących - które pasują do obecnych wnętrzarskich trendów.

Lampy w formie tradycyjnej

Nowoczesność nas otacza, a my, pędząc przed siebie, wciąż patrzymy w przyszłość. Jednak w domowym zaciszu możemy bezkarnie wracać do tego, co już było - a wciąż jest godne uwagi. Moda wnętrzarska lubi takie sentymentalne podróże, dlatego na salony powróciły antyki i stylizowane formy. Fantazyjne żyrandole i rzeźbione nogi od lamp zdają się pamiętać pałacowe wnętrza, po których przechadzał się Ludwik XIV. Nic jednak nie przeszkadza w tym, aby wykonane były ze stali nierdzewnej lub plastiku. W końcu trzeba zachować zdrowy dystans - zarówno do przeszłości, jak i tego, co przynosi teraźniejszość.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów nawet mocno stylizowane lampy można zestawiać z bardzo nowoczesnymi meblami (co nada im charakteru) lub z prawdziwymi antykami, łagodząc w ten sposób ciężkie bryły. Takie zestawienia są charakterystyczne dla bardzo modnego (o ile nie najmodniejszego) ostatnio stylu eklektycznego.

Lampy w stylu eko

We wnętrzarskiej modzie znalazło się również miejsce dla ekologii. Styl eko lubi we wnętrzu naturalne materiały i tkaniny - takie jak drewno, papier, len, a także wzory i kształty inspirowane przyrodą. Do tego nurtu pasuje delikatne oświetlenie, lniane abażury, klosze z papieru czerpanego lub organiczne kształty lamp i żyrandoli. Jeśli chcemy mieć prawdziwie ekologiczne wnętrze, warto wykorzystać materiały z recyclingu i samemu wykonać abażur do lampy - na przykład z makulatury lub starych tkanin. Nie można też zapomnieć o zamontowaniu energooszczędnych żarówek!

Lampy nowoczesne

Zimna i surowa stal to jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów. Potrafi przybierać rozmaite formy - zarówno proste i bardzo oszczędne, jak i niezwykle fantazyjne. Jej dużym atutem jest to, że pięknie odbija światło, dzięki czemu rozjaśnia otoczenie. Wykonana z niej lampa będzie więc podwójnie świecić. Dla złagodzenia surowości można dobrać abażur z miękkiej tkaniny w ciepłym kolorze lub umieścić taką lampę w otoczeniu już nie tak nowoczesnych mebli.

NIE PRZEGAP

Lampy dizajnerskie

Transparetne, kolorowe lampy i żyrandole są bardzo trendy. Są stworzone dla fanów designu oraz wszystkich, którzy lubią wnętrza niekonwencjonalne, nowoczesne, z charakterem. Przy takim oświetleniu nie można stracić optymizmu - wystarczy włączyć światło, by znaleźć się w świecie pełnym rozweselających barw. Działa zupełnie niczym koloroterapia. Z kolei bezbarwne lampki i abażury stanowić będą dyskretną dekorację, w której wyczuć można nietuzionkowość i poczucie humoru właściciela takiego sprzętu.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk, Radosław Wojnar, Marcin Czechowicz, Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY