Absolutnym obowiązkiem w oświetleniu salonu wydaje się zaplanowanie światła ogólnego. Nie zapominajmy jednak jak ważną rolę ogrywa oświetlenie dodatkowe. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie poszczególnych stref we wnętrzu, stworzy w przestrzeni niepowtarzalny klimat, a dodatkowo pomoże nam wyeksponować największe atuty mieszkania. Świetnym pomysłem będzie ustawienie w różnych częściach wnętrza lamp. Jakie lampy do salonu wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Oświetlenie salonu: co wybrać?

Sposobów oświetlenia salonu jest naprawdę sporo. Możemy zdecydować się na centralne źródło światła, bądź też oświetlenie poszczególnych stref. Projektanci wnętrz bardzo często zalecają jednak zaplanowanie kilku różnych źródeł światła w jednym pomieszczeniu. Wybierając lampy do salonu powinnyśmy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, lampy do salonu powinny pasować do wnętrza i jego stylistyki. Są one ważnym elementem wystroju, który pełni kilka istotnych funkcji. Lampy nie tylko oświetlają wnętrze, ale także je dekorują i tworzą wyjątkową atmosferę. Odpowiednio dobrane oświetlenie może okazać się ogromnym sprzymierzeńcem w aranżacji wnętrz, ponieważ pomoże nam wyeksponować jego zalety, a jednocześnie ukryć nieco pewne niedociągnięcia.

Oświetlenie pod ręką: nowoczesne wyłączniki

Oświetlenie pokoju dziennego: triki z lampą w roli głównej

Decydując się na lampy w salonie, niezwykle ważne jest ich pomysłowe rozmieszczenie. Warto wiedzieć co możemy osiągnąć sytuując lampę w różnych miejscach. Jeśli zdecydujemy się na lampy podłogowe o transparentnych kloszach, które dają delikatnie rozproszone światło, możemy optycznie powiększyć wnętrze. W małych przestrzeniach idealnie sprawdzą się lampy, które dobrze oświetlają sufit, a także te ustawione w narożniku wnętrza. W rezultacie odpowiedniego doświetlenia, wnętrze salonu wyda się nieco wyższe i większe. Jeśli chcemy osiągnąć klimatyczne i nastrojowe oświetlenie, wybierzmy lampy z kloszem, który nie przepuszcza światła. Taki efekt osiągniemy wybierając także lampy podłogowe i stołowe o ciepłej temperaturze barwowej i niewielkiej mocy. Takie punkty świetlne możemy z powodzeniem zastosować w paru miejscach we wnętrzu i na różnej wysokości. Do oświetlenia salonu bardzo chętnie wykorzystywane są także lampy papierowe, które są niezwykle lekkie i dają ciepłe, przyjemne oświetlenie.

Lampy do salonu: na co zwrócić uwagę?

Wybierając lampy do salonu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich wymiar, materiał i światło. Jeśli zdecydujemy się na kilka lamp w jednym wnętrzu, nie muszą być one identyczne. Najważniejsze by miały ze sobą jakiś element wspólny, np. kolor czy materiał z jakiego wykonany jest abażur. Rozmiar lamp tak naprawdę powinien być dopasowany do wielkości salonu. W przypadku małych wnętrz zrezygnujmy z dużych, pokaźnych abażurów, ponieważ wprowadzą do wnętrza niepotrzebny chaos. W takim wypadku lepiej wybrać kilka drobniejszych źródeł światła. Końcowy efekt oświetlenia salonu za pomocą lampy jest uzależniony zarówno od rodzaju światła, jak i modelu klosza. Lampa kierująca światło ku górze, delikatnie rozproszy je po całym wnętrzu, natomiast klosz wielopunktowy doświetli jednocześnie kilka stref.