Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w wystroju wnętrz, pełni bowiem wiele funkcji. Oprócz dawania światła lampy dekorują i tworzą nastrój. Za ich pomocą możemy też wydobyć fakturę ścian czy skorygować proporcje pomieszczenia. Przy wyborze oświetlenia do salonu kierujmy się tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. W zależnośi od wystroju wnętrza możemy zdecydowąc się na tradycyjny żyrandol, bajecznie kolorowe klosze czy lampy zaskakujące niebanalnym wzornictwem. Pamiętajmy jednak, że optymalne oświetlenie wnętrz wcale nie znaczy najjaśniejsze z możliwych, tylko dostosowane do danej strefy w mieszkaniu.

Zakup lampy: na co zwrócić uwagę

  • Maksymalna moc żarówki. Sprawdź to koniecznie, jeśli lubisz jasno oświetlone wnętrza, a nie masz w pomieszczeniu wielu punktów świetlnych – może to dyskwalifikować wybrany model lampy.
  • Sposób konserwacji. Pedantkom spodobają się klosze szklane i plastikowe. Poleca się je też alergikom, którzy powinni unikać abażurów z materiału, papieru ryżowego albo o skomplikowanej, trudnej do wyczyszczenia konstrukcji.
  • Długośc kabla. Zdarzają się wiszące lampy, w których ma on 50 cm, i takie, gdzie mierzy 2 metry. To ważny parametr zwłaszcza w przypadku wysokich mieszkań, w kamienicach, loftach. Od tego, na jakiej wysokości zawiesimy lampę, zależy sposób oświetlenia wnętrza. Żyrandol wiszacy pod sufitem da światło rozproszone, opuszczony nisko zaś – skupione (zależy to tez od kształtu klosza).
  • Wielkość abażuru. Pokaźnych rozmiarów klosz w małym mieszkaniu nie będzie wyglądał dobrze.

Oświetlenie do salonu: uniknij pułapek

Zanim zdecydujesz się na zakup, zawsze proś o włączenie wybranej lampy. Przechodzące przez kolorowy (przezroczysty) klosz swiatło może mieć odcień, który będzie cię drażnić. Wybieraj wtedy abażury z kryjących materiałów lub dwuelementowe (kolorowa góra, a dół przezroczysty). Uważaj na bogactwo kształtów. Nowoczesne lampy zachwycają formami. Czasem trudno się oprzeć zakupowi. Jednak potem może się okazać, że mamy w domu kilka dizajnerskich lamp, które samodzielnie wygladają pięknie, lecz nie pasują do siebie ani do wystroju wnętrza. Najbezpieczniej jest postawić na jeden fantazyjny model w pomieszczeniu. Przeglądając katalogi z lampami, zwracaj uwagę na to, w jakich aranżacjach się znajdują. Po zakupie możesz być rozczarowana, jeśli twoje mieszkanie zupełnie nie przypomina tego ze zdjęcia. Miej feerię barw pod kontrolą. Efektowne wielobarwne lampy wyglądają najlepiej w uporządkowanych pomieszczeniach. Jeśli jesteś typem „zbieracza”, wybieraj raczej stonowane oświetlenie – kolorowe może wprowadzać do wnętrza dodatkowy chaos.