Marzenie o obszernym kominku we wnętrzu często z powodu czasochłonnej przebudowy, odkładamy w czasie. Za to pomysł na domowe palenisko za pomocą piecyka kozy jest możliwym do spełnienia już w praktycznie każdym wnętrzu. Łatwość i szybkość montażu piecyka kozy sprawia, że jest on najchętniej wybieranym dodatkowym źródłem ciepła w domach.

Koza we wnętrzu: nie taka koza czarna, jak ją malują...

Piecyki kozy występują obecnie w nieograniczonej wręcz gamie kolorów, kształtów i zdobień. Te najbardziej uniwersalne, pasujące zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych, mają kolor czarny i prostą, walcowatą bryłę. Kozy w bardziej klasycznej odsłonie, prostokątne i trapezoidalne, posiadają stylizowane nóżki, profilowane esoidalnie zaszczepki i dekoracyjne motywy na korpusie. Występują też w bardzo bogatej kolorystyce: od klasycznej czerni, poprzez brązy, butelkowe zielenie, purpury, kolory wina i kremowe wariacje na temat kolorów off white.

Koza we wnętrzu: podstawy od podstaw

Akcesoria do piecyków-kóz również z roku na rok przedstawiają bogatszą paletę rozwiązań. Neutralne podkłady z przeziernego, hartowanego szkła pozwalają na beztroskie eksponowanie drewnianego parkietu pod naszym piecykiem, bez obaw o jego uszczerbek. Czarne, okrągłe maty z grafitowego szkła hartowanego, miedzi bądź blachy chronią przestrzeń pod i wokół piecyka, kryjąc tym samym rysunek podłogi. Każdy podkład docięty być może na dowolny kształt i wymiar (okrąg, półokrąg, łezkę, prostokąt, ścięty kwadrat i inne). Dla naszego bezpieczeństwa i pełnej estetyki miejsca wokół piecyka, warto zadbać o przestrzeń pod i wokół naszej kozy, docinając podkład do przestrzeni o zasięgu ok. 60 cm wokół paleniska.