Kominki elektryczne nie uraczą cię widokiem wesoło trzaskającego ognia czy niepowtarzalnym aromatem palonego drewna, posiadają za to wiele innych zalet. Warto więc zastanowić się nad instalacją tego rodzaju dekoracji wnętrz, szczególnie, jeśli twoim lokum jest mieszkanie w bloku.

Kominek elektryczny: oszczędność miejsca, bezpieczeństwo i wygoda

Kominki elektryczne nie wytwarzają dymu ani spalin, nie muszą więc być podłączane do komina. Jest to jedna z najistotniejszych cech tego typu kominków, szczególnie, jeśli jesteś właścicielem mieszkania w bloku lub pragniesz dogrzać pomieszczenie, w którym kominek nie był wcześniej przewidziany – instalacja kominka elektrycznego nie wymaga żadnych prac związanych z budową przewodu kominowego. Kominki elektryczne zajmują o wiele mniej miejsca niż kominki otwarte lub te wyposażone w zamknięty wkład kominkowy – są dużo płytsze, bo nie muszą zmieścić w sobie szczap drewna. Do sieci podłącza się je przy pomocy wtyczki z bolcem, do ich podpięcia wymagane jest więc tylko gniazdo z uziemieniem. Kolejną zaletą kominków tego typu jest fakt, że można sterować nimi przy pomocy pilota, bez wstawania z kanapy czy łóżka! Są również całkowicie bezpieczne – można montować je w każdym rodzaju pomieszczenia, nie obawiając się pożaru, a nawet w pokojach dziecięcych, bez obawy, że maluch się oparzy – temperatura dotykowa kominka elektrycznego zbliżona jest do pokojowej.

Kominki elektryczne: właściwości grzewcze

Kominki elektryczne mogą dogrzewać dane pomieszczenie lub stanowić jedyne źródło ciepła w mieszkaniu. Kominek o mocy 2 kW wystarczy do ogrzania około 20 m2 pomieszczenia. Jest to orientacyjna wielkość – rzeczywista zależy od zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania, które w nowych, dobrze ocieplonych budynkach wynosi 60-70 W/m2, a w starych, nieocieplonych może dochodzić nawet do 150-200 W/m2. Ilość ciepła, jaką dostarcza kominek elektryczny można regulować. Zwykle mają one regulację dwustopniową (50 i 100% mocy grzewczej). Dodatkowo większość kominków ma wbudowany termostat, na którym można nastawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Poziom grzania ustawia się pokrętłem wyskalowanym od 1 do 10. Latem, kiedy ogrzewanie nie jest potrzebne, funkcję grzewczą kominka można całkowicie wyłączyć i pozostawić jedynie „żarzące się drewno”.

Kominek elektryczny: jako dekoracja wnętrz

Wkłady udające paleniska w kominkach elektrycznych są wypełnione imitacją kawałków drewna lub bryłek węgla. Imitacja paliwa wykonana jest niezwykle starannie, często ręcznie malowana. Paliwo może się tylko żarzyć albo dodatkowo stwarzać złudzenie migoczących płomieni. Są też kominki wypełnione prawdziwym węglem. Również oferta obudów kominków elektrycznych jest bogata. Są modele wolno stojące, które umieszcza się przy ścianie lub na środku pokoju. Niektóre przypominają wyglądem tak zwane kozy. Wkłady służą do zabudowy – można wybrać odpowiadający nam wkład i dobrać do niego obudowę. Najczęściej producenci oferują obudowy z drewna lub płyt MDF, ale można też znaleźć takie imitujące tradycyjne kamienne lub ceglane palenisko. Proponowane obudowy są mniej lub bardziej ozdobne, stylowe lub nowoczesne. Obudowę można wykonać także samodzielnie, dobierając jej materiał, kolor i charakter do wystroju danego wnętrza.