Klimatyzacja do mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator do mieszkania będzie najlepszy?

2021-03-08 9:42

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Jaki klimatyzator do mieszkania sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy na te pytania! Przystępując do wyboru klimatyzatora, trzeba przede wszystkim określić, czego oczekujemy od urządzenia i ile jesteśmy gotowi za nie zapłacić. Najpopularniejsze są klimatyzatory split. Sprawdź, czy klimatyzator przenośny zapewni w mieszkaniu przyjemny chłód latem.

Klimatyzator do mieszkania
Autor: serwis prasowy Panasonic Klimatyzator do mieszkania stanowi najlepsze remedium na upały

Spis treści:

Jaka będzie najlepsza klimatyzacja do mieszkania w bloku? Czym różni się klimatyzator split od innych modeli? Czy klimatyzator przenośny będzie wydajny i spełni nasze oczekiwania? Przeczytaj nasz poradnik na temat: klimatyzacja do mieszkania. Jest bowiem kilka ważnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, zanim dokona się zakupu klimatyzatora. Jaki wybrać?

Klimatyzacja do mieszkania - rodzaje

Zapewne nie wszyscy uznają, że klimatyzatory do mieszkania są tanie, ale z pewnością nie jest to luksus zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Zamiast narzekać na upały, warto chyba wydać kwotę porównywalną z tą, jaką trzeba przeznaczyć na przykład na telewizor, by zapewnić sobie komfort przez całe lato. Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie zatem najlepsza? Żeby uniknąć kłopotów i kosztów związanych z montażem klimatyzatora, najlepiej kupić urządzenie przenośne. Ważną jego zaletą jest łatwość przemieszczania – można go mieć zawsze tam, gdzie się akurat przebywa, i w ten sposób zapewnić sobie komfort w całym domu, wydając stosunkowo niewiele pieniędzy.

  • Klimatyzator przenośny - warto kupić, jeśli będzie używany tylko w największe upały, zwłaszcza gdy przewidujemy, że będzie przydatny w więcej niż jednym pomieszczeniu.
  • Klimatyzator stacjonarny typu split - to najlepsze rozwiązanie tam, gdzie chłodzenie przydaje się przez całe lato – pracuje cicho i wydajnie.
  • Multisplit - to system odpowiedni do domów wymagających chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Jest tańszy niż kilka niezależnych od siebie urządzeń.

Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku wybrać?

Oto parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierają klimatyzator do mieszkania:

1. Poziom hałasu - to ważny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę kupując klimatyzator do mieszkania. Jest szczególnie ważny dla osób wrażliwych na jednostajny szum. Klimatyzator split ma większość głośnych elementów montowanych poza mieszkaniem. Czym się kierować, porównując dane dotyczące głośności klimatyzatora? Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc klimatyzatory do mieszkania emitujące podczas pracy hałas, który zmierzony w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A). Sprawdźmy też w danych technicznych, czy podany w nich poziom hałasu dotyczy pracy klimatyzatora na najwyższym lub przynajmniej na średnim biegu. W przeciwnym razie może się okazać, że korzystanie z klimatyzatora będzie wysoce niekomfortowe.

2. Regulacja temperatury - w najprostszych modelach klimatyzatorów jest możliwa skokowa regulacja mocy, standardowo ustawiana za pomocą pilota. Do dyspozycji są dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre klimatyzatory do mieszkania mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg pracy wentylatora do utrzymania żądanej temperatury. Można jeszcze trafić na klimatyzację z regulacją jedynie włącz/wyłącz, ale jest to już dzisiaj bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Nowoczesne i warte polecenia są klimatyzatory z inwerterem, który ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Odbywa się to poprzez płynną regulację liczby obrotów wentylatora. Wybierając taki klimatyzator, zaoszczędzimy nawet 30-40% energii w stosunku do zwykłego urządzenia i zyskamy jeszcze dodatkowe atuty - krótszy czas chłodzenia do zadanej temperatury i dłuższą żywotność podzespołów. Dobrym uzupełnieniem takiego zestawu będzie czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia, na przykład w pobliżu kanapy w salonie lub przy biurku w gabinecie. To pozwoli dodatkowo obniżyć koszty eksploatacji.

3. Praca w trybie grzewczym - obecnie coraz więcej klimatyzatorów w mieszkaniu może pracować również jako urządzenia grzewcze. Działają wówczas na zasadzie pompy ciepła - pobierają ciepło z otoczenia i ogrzewają nim wnętrze mieszkania. Jest to bardzo przydatna funkcja w okresie przejściowym. Nie ma jednak co liczyć na to, że klimatyzacja w mieszkaniu ogrzeje pomieszczenie zimą – ma do tego zbyt małą moc grzewczą.

Jak działa klimatyzacja w mieszkaniu? Automatyka

Trudno znaleźć klimatyzator bez automatyki. Steruje ona każdym cyklem pracy urządzenia - chłodniczym, grzewczym, nawilżającym. Klimatyzatory można programować w cyklu dobowym lub tygodniowym, określając w tych przedziałach czasowych godziny intensywnej pracy urządzenia lub takie, w których nie działa w ogóle. Jest też funkcja cichej pracy nocnej oraz możliwość ustawienia temperatury, przy jakiej urządzenie ma się uruchamiać i wyłączać.

Klimatyzator może pracować w trybie auto, w którym sam dobierze bieg wentylatora optymalny do osiągnięcia, a potem utrzymania wymaganej temperatury. Może się też automatycznie przełączać z funkcji grzania na chłodzenie. Taka opcja może się przydać na przykład wtedy, gdy w dzień jest bardzo ciepło, a nocą temperatura gwałtownie spada.

Można też wybrać tryb ekonomiczny, w którym klimatyzator będzie wybierał optimum między komfortem a zużyciem energii. Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja gorącego startu. Zapobiega ona nawiewowi zimnego powietrza, gdy klimatyzator zaczyna pracować w trybie grzania.

Niektóre klimatyzatory do mieszkania mają funkcję automatycznego oczyszczania filtra, inne informują o potrzebie jego wymiany lub oczyszczenia albo też o uzupełnieniu wody w nawilżaczu czy opróżnieniu pojemnika na skropliny. Standardowo stosowana jest funkcja auto-restart, dzięki której w razie zaniku napięcia w sieci klimatyzator automatycznie uruchamia się ponownie.

Automatyka zamyka także żaluzje kierujące strumień powietrza, gdy klimatyzator się wyłącza, i ustawia je w odpowiednim położeniu, kiedy urządzenie zaczyna ponownie działać. W niektórych modelach można zaprogramować stopień wychylenia żaluzji w zależności od prędkości wypływu powietrza i trybu pracy (grzewczego lub chłodzącego). Warto przyjrzeć się funkcjom oferowanym przez producentów, bo czasem można znaleźć jakąś przydatną w użytkowaniu, a niestosowaną na szeroką skalę.

Klimatyzator w mieszkaniu - sterowanie

Obsługa klimatyzacji w mieszkaniu odbywa się za pomocą pilota. Służy on nie tylko do uruchamiania urządzenia i programowania wszelkich dostępnych w nim funkcji, ale także na przykład do ustawiania żaluzji w wymaganą przez nas stronę. W pilocie jest zamontowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i według jego wskazań można regulować pracę klimatyzatora.

Klimatyzacja w bloku: filtry powietrza

Są ważnym elementem wyposażenia klimatyzatorów, bowiem większość urządzeń nie pobiera powietrza z zewnątrz, a jedynie recyrkuluje powietrze w pomieszczeniu. Stały ruch powietrza i dodatkowo osuszanie go powodują wznoszenie się cząsteczek kurzu, alergenów, pyłków itp. Dlatego warto zainwestować w klimatyzator, który będzie wyposażony w skuteczny filtr.

Jest wiele rodzajów filtrów, producenci klimatyzatorów prześcigają się w ich unowocześnianiu. Lepiej więc najpierw zastanowić się, co chcemy usuwać (pył, kurz, roztocza, dym nikotynowy, zapachy w kuchni, pleśń, bakterie, wirusy itp.), i wtedy zapytać o odpowiadające nam rozwiązanie. Filtr należy wymieniać lub myć (jeżeli jest przeznaczony do wielokrotnego użytku) po każdym sezonie letnim.

Inteligentne oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Poznaj popularne modele >>

Klimatyzacja i nawilżanie powietrza w pomieszczeniu

Taka funkcja jest przydatna szczególnie wtedy, gdy klimatyzator pracuje w funkcji grzewczej. Powietrze zbyt wysuszone – o wilgotności względnej poniżej 40% - jest niekorzystne dla zdrowia i pogarsza nasze samopoczucie, dlatego taki element klimatyzatora może się okazać bardzo przydatny w codziennym użytkowaniu.

Klimatyzacja i doprowadzanie świeżego powietrza do mieszkania

Standardowo klimatyzator pracuje na powietrzu wewnętrznym, dlatego nie zastępuje wentylacji pomieszczenia, a jedynie ją uzupełnia. Tylko niektóre modele klimatyzatorów mają możliwość doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz, dzięki czemu podczas ich pracy nie jest potrzebna dodatkowa wentylacja. Jeżeli klimatyzator będzie pracował w funkcji chłodzenia, świeże powietrze będzie od razu ochładzane, jeśli w funkcji grzania - będzie ogrzewane. Unikniemy wówczas nieprzyjemnego odczucia napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a sam proces wymiany ciepła będzie bardziej efektywny.

Inteligentne oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Poznaj popularne modele >>

klimatyzator w mieszkaniu
Autor: Mariusz Bykowski Klimatyzator zamontowany na ścianie pod sufitem nie szpeci wnętrza. To, że klimatyzator chłodzi, a kiedy trzeba także grzeje, oraz że oczyszcza powietrze, to czasem zbyt mało, żeby przyciągnąć uwagę klientów. Dlatego niektóre modele wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także wbudowanym modułem Wi-Fi umożliwiającym sterowanie nimi na dużą odległość przez Internet.

Klimatory i klimatyzery - tańszy sposób na klimatyzację do mieszkania

Urządzenia nazywane klimatorami, klimatyzerami albo klimatyzatorami ewaporacyjnymi oferowane za kilkaset złotych w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub wyposażenia wnętrz przynoszą ulgę w czasie upału, ale nie dają możliwości ustalenia temperatury, jaką mają utrzymywać w pomieszczeniu. Są wyposażone w wentylator, który wprawia w ruch powietrze, i już dzięki temu przebywające w zasięgu jego działania osoby mogą poczuć się lepiej. Do tego jest jeszcze zbiornik, który co pewien czas należy napełniać wodą, by odparowując, odbierała ciepło od przepływającego przez urządzenie powietrza. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu nieco spada.

Żeby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, zamiast wody można zastosować wkłady wypełnione lodem przygotowanym wcześniej w zamrażarce.

Moc chłodnicza takich urządzeń do zastosowań domowych zwykle jest niewielka – producenci bardzo często nawet o niej nie informują. Kłopotliwa może się okazać konieczność uzupełniania wody lub lodu. Jednak urządzenia tego typu mają ważne zalety: kosztują 200-300 zł, czyli kilkakrotnie mniej niż „prawdziwe” klimatyzatory, a do działania potrzebują niewiele energii elektrycznej (jedynie do napędu wentylatora). Taki zakup można uznać za rozsądny, ale tylko wtedy, gdy nie można sobie pozwolić na większy wydatek.

Zadbaj o powietrze w mieszkaniu. Zobacz jak:

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora