Co warto wiedzieć o klimatyzacji, po tym jak zdecydujemy się już na jej zakup? Oprócz mocy chłodzenia klimatyzacji, istotne jest to gdzie zainstalujemy klimatyzator. Niewłaściwa lokalizacja klimatyzatora może być przyczyną przeziębień i bólów mięśni. Jeśli decydujemy się na klimatyzator stacjonarny, nie bagatelizujmy wyboru miejsca, w którym ma być zamontowany. Działanie klimatyzatorów w małych pomieszczeniach jest często źle odbierane przez użytkowników ze względu na wrażenie powstawania zimnych przeciągów.

KLIMATYZACJA: idealna lokalizacja to...

Najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione najpoważniejszych wad opisywanych dotąd klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne typu split. Takie cieszą się największym powodzeniem. Wymagają trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a jednostki zewnętrznej poza domem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi. Jeśli chodzi o klimatyzację sterowaną pilotem, kliamtyzatory powinny być umieszczone co najmniej 1 m od radia i telewizora. Pilot może mieć wbudowany czujnik temperatury, za pomocą którego urządzenie mierzy temperaturę we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia, na przykład przy biurku, i dostosowuje do niej intensywność chłodzenia. Dobrym rozwiązaniem i najpopularniejszym pomysłem na umieszczenie klimatyzacji, to przestrzeń przy suficie – nawiewane przez nią zimne powietrze miesza się z gromadzącym się tam ciepłym powietrzem z pomieszczenia.

Niewłaściwe miejsca do zainstalowania KLIMATYZACJI

Nie do zaakceptowania jest nawiew zimnego powietrza bezpośrednio na znajdujące się w pobliżu osoby. Zatem kliamtzyacja nad fotelem, kanapą jest błędem. W wielu urządzeniach możliwe jest sterowanie klimatyzacji łopatkami ukierunkowującymi jego strumień, co w praktyce bardzo się przydaje.