Gdzie umieścić klimatyzator w pomieszczeniu? Podstawowe zasady

Pytanie: gdzie najlepiej umieścić klimatyzator w pokoju - dotyczy przede wszystkim jednostek wewnętrznych montowanych na stałe. Przenośne, jednoczęściowe, można ustawiać  dowolnie – w zależności od potrzeby. Od prawidłowego usytuowania klimatyzatora stacjonarnego będzie zależał nie tylko nasz komfort, ale także jakość działania urządzenia. Zasady są proste i warto je znać.

Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator w pomieszczeniu? Czy zależy to tylko od aranżacji wnętrza, czy istnieją sprecyzowane wymogi techniczne dla poszczególnych urządzeń? Okazuje się, że miejsce klimatyzatora w pomieszczeniu nie może być przypadkowe. Będzie o tego zależała jakość działania urządzenia i nasze zdrowie. Warto zatem poznać podstawowe zasady mówiące o tym, w którym miejscu, w zależności od rodzaju pomieszczenia i typu urządzenia, najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną. Te same zasady dotyczą urządzeń typu split (dwie jednostki – parownik – jednostka wewnętrzna i skraplacz - część zewnętrzna  – posiadają oddzielne obudowy) i multisplit (jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych). Lokalizację jednostki zewnętrznej regulują osobne zasady. Najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzatora podczas prac wykończeniowych lub remontu – wtedy najłatwiej ukryć w ścianach lub w zabudowie kartonowo – gipsowej rury doprowadzające schłodzone powietrze do wnętrza.

Gdzie umieścić klimatyzator w domu? W salonie czy w sypialni?

Idealnie jest, jeśli klimatyzacja może być rozmieszczona w całym domu. Często musimy jednak wybrać tylko jedno pomieszczenie, w którym zamontujemy klimatyzator. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie umieszczenie go we wnętrzu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Pierwszy na myśl przychodzi więc salon. Jednak to w sypialni spędzamy najwięcej czasu i upał najbardziej przeszkadza i męczy w nocy, nie pozwalając spać. Nagrzane pomieszczenie jest niekomfortowe i nie zapewnia nam odpowiednich warunków do odpoczynku. Innym, ważnym kryterium jest położenie pomieszczeń względem stron świata - największego chłodzenia wymagają te położone po stronie południowej i zachodniej budynku.

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną w pomieszczeniu?

Miejsce, w którym umieścimy jednostkę wewnętrzną będzie miało wpływ na efektywność urządzenia, poziom hałasu, czasem nawet na sprzęty elektroniczne sterowane zdalnie.  Jednostki wewnętrzne, montowane na stałe,  można umieszczać na ścianie, pod parapetem okiennym (tu gdzie zazwyczaj jest grzejnik), pod sufitem, a klimatyzator kasetonowy lub kanałowy można umieścić poza klimatyzowanym pomieszczeniem, łącząc go z wybraną przestrzenią rurami umieszczonymi w suficie podwieszanym. Ostatnie rozwiązanie eliminuje jednostkę wewnętrzną z pomieszczenia i hałasy powodowane przez klimatyzator.

Czytaj też: Klimatyzacja w mieszkaniu. Czyszczenie klimatyzatora

Rodzaje jednostek wewnętrznych:
Ścienne – montowane na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu, najczęściej wybierane do mieszkań prywatnych
Kasetonowe – montowane w podwieszanym suficie, najlepsze są czterokierunkowe rozprowadzające równomiernie powietrze po całym pomieszczeniu. Najczęściej wybierane do biur
Kanałowe – jednostka wewnętrzna może być umieszczona w innym pomieszczeniu niż to schładzane, a powietrze doprowadzane jest kanałami umieszczonymi pomiędzy sufitem i sufitem kartonowo – gipsowym. Są najbardziej ciche, często wybierane do domów.
Przysufitowe – można je montować pod sufitem, we wnękach podokiennych lub na strychach.

 

 

 Klimatyzator kanałowy w mieszkaniu

Fot. Radosław Wojnar

  •   Najlepsze miejsce dla jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona tak by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Nie powinno się zasłaniać klimatyzatora kotarami, firankami ani meblami. Wybierając miejsce dla klimatyzatora trzeba też wziąć pod uwagę aranżację meblową – ważne żeby strumień zimnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na przebywające w pobliżu osoby, czyli na łóżko, fotel czy kanapę. Powoduje to uczucie chłodu i w efekcie choroby. Najbezpieczniej jest umieścić klimatyzator pod sufitem – wtedy zimny strumień powietrza miesza się z ciepłym, zgromadzonym pod sufitem i dopiera opada na dół. Najlepiej jest umieścić klimatyzator nad drzwiami do pokoju - wtedy nawiewane powietrze będzie najefektywniej działało.

  •  Jak zminimalizować hałas emitowany przez klimatyzator?

Jednostki wewnętrzne mogą hałasować. Dlatego nie powinno się ich umieszczać blisko łóżka, ani w narożniku – powstający wtedy ewentualny hałas nie rozchodzi się swobodnie po pomieszczeniu tylko odbija, od trzech twardych powierzchni – dwóch ścian i sufitu, przez co wzmacnia. Najlepiej gdy jednostka znajduje się 20 cm od sufitu i około 30 cm od przeszkód z boku.

NIE PRZEGAP

Dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez klimatyzator

Wybierając klimatyzator sprawdźmy poziom emitowanego hałasu, zwłaszcza, jeśli jednostka wewnętrzna będzie umieszczona w sypialni. Sprawdzajmy charakterystyki urządzeń i pytajmy fachowców. Wartość emitowanego hałasu nie powinna przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB nocą. Konieczne jest też regularne serwisowanie klimatyzatora – jedna obluzowana część może być źródłem dodatkowego, niepotrzebnego hałasu.

  • Miejsce klimatyzatora, a czujnik temperatury

Umiejscowienie klimatyzatora ma też wpływ na sprawność działania czujnika temperatury – nie powinien być umieszczony tu gdzie padają promienie słoneczne, nad lodówka i w miejscach gdzie temperatura może odbiegać od tej w reszcie pomieszczenia.

  • Klimatyzator sterowany zdalnie

Klimatyzator sterowany pilotem powinien być umieszczony nie bliżej niż 1 m od radia, telewizora  lub innego urządzenia elektronicznego.

Ocena: 0
Tekst: Monika Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY