Sofa w salonie to już niemal mebel-symbol współczesnego życia, dlatego tak ważna jest decyzja jaka sofa do salonu? W tym sezonie najmodniejsze sofy do salonu są w kolorze szarym. Obserwujemy strategiczny odwrót od deseni. W zamian powierzchnie sof do salonu urozmaicają krawieckie manewry: pikowania, przeszycia, podkreślone szwy. Nadal w salonie modna jest skórzana sofa, czyli połączenie reprezentacyjności oraz klasycznej elegancji. Nie ma sobie równych, jeśli chodzi o stworzenie wrażenia luksusu. Sofom o masywnych bryłach, lekkości dodadzą cienkie stalowe nóżki i obicia w jasnym lub stonowanym kolorze.

Jaka sofa do salonu: wybieramy model idealny

Sofa do salonu: TYP

Klucz do sukcesu to znajomość potrzeb. Czy sofa będzie służyć tylko do dziennego wypoczynku, czy też do spania? W pierwszym przypadku powinna być głęboka i miękka, w drugim twardsza. Ważną sprawą jest tu jakość podnośników (oraz łatwość obsługi mechanizmu), dzięki którym mebel przekształca się w łóżko . Coraz częściej zmechanizowane są również modele wyłącznie wypoczynkowe; mają regulowane oparcia (od pionu do poziomu przez kilka stanów pośrednich) i podłokietniki. To pozwala dopasować kanapę do upodobań właścicieli. Podobną rolę odgrywa budowa modułowa: poszczególne elementy zestawia się według własnego uznania i łączy na rzepy. Natomiast jeśli kanapa najczęściej wykorzystywana będzie w celach towarzyskich, nie powinna być ani głęboka, ani bardzo miękka, tylko sprężysta i z krótkim siedziskiem. Chodzi o to, by goście „nie zapadali się ” w mebel, co wygląda nieelegancko i może krępować.

Sofa do salonu: OBICIE

Liczy się nie tylko estetyka, ale i trwałość – pokrycie musi być grube, by się szybko nie przetarło. Jeśli w domu są dzieci, warto rozważyć kupno sofy ze zdejmowanym pokrowcem, który można uprać, albo tapicerką z powłoką teflonową zmniejszającą podatność tkanin na wchłanianie wody i przyjmowanie plam. Do mieszkań ze zwierzętami polecane są obicia antarowe , „odporne” na sierść.

Sofa do salonu: FORMA

Sofy o atrakcyjnej bryle, wyglądające jak nowoczesne rzeźby, przeznaczone są do podziwiania z różnych punktów. Ustawiamy je pośrodku pokoju, ale wymagają dużo wolnej przestrzeni. Nie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Zamiast jednej wielkiej kanapy lepiej kupić dwie mniejsze i ustawić je np. naprzeciwko.