Jak wybrać biurko dla dziecka, ucznia i studenta? Radzi architekt wnętrz

2022-07-01 10:01

Jak wybrać biurko dla dziecka, ucznia i osoby dorosłej? Architekt podpowiada, jakie wymiary i wysokość powinny mieć biurka dla dzieci. Przeczytaj, jaki model wybrać, zanim zaplanujesz zakupy!

Biurko do pokoju dziecka
Autor: gettyimages Długi blat przy oknie to dobre rozwiązanie na biurko dla uczennicy

Spis treści

  1. Biurko dla dziecka - od czego zacząć?
  2. Najlepsze biurko dla dziecka, czyli dopasowane do wzrostu
  3. Jak wybrać biurko: wielkość blatu
  4. Biurko w pokoju dziecka a aranżacja pomieszczenia:
  5. Aranżacje dla dzieci: GALERIE ZDJĘĆ

Początek szkoły, nowy rok akademicki albo zwykła potrzeba, by zaaranżować miejsce do pracy – podpowiadamy, jak wybrać biurko dla dziecka i dobrze zaprojektować kącik do nauki lub pracy w pokoju oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na kupno gotowego mebla. Jak wybrać biurko dla dziecka, jakie biurko dla nastolatka - sprawdź, co jest ważne, by dobrze dopasować biurko.

Biurko dla dziecka - od czego zacząć?

Najważniejszym meblem, przy którym dziecko będzie spędzać większość czasu w swoim pokoju, jest biurko. Ustawienie biurka w pokoju dziecięcym powinien wyznaczać dostęp do światła słonecznego - dziecko, odrabiając lekcje, nie może sobie zasłaniać światła. Najlepiej, aby biurko dla dziecka stało przodem do okna lub bokiem. Dla dzieci wygodne są biurka, których blat można ustawić pod kątem 30 stopni - optymalnym do ręcznego pisania i rysowania. Ważne są też szuflady, półki i pomocniki, które można montować w pobliżu biurka w zależności od wieku i potrzeb dziecka.

A jak dobrać krzesło do biurka dla dziecka? Najlepsze są krzesła z regulacją wysokości, które rosną z dzieckiem, zapewniając mu właściwe warunki do pracy i zabawy przez całą naukę w szkole podstawowej. Podstawa krzesła powinna być stabilna i uniemożliwiać huśtanie się na krześle.

Najlepsze biurko dla dziecka, czyli dopasowane do wzrostu

Zazwyczaj pierwsze biurko kupujemy wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły – ma ono wtedy ok. 6 lat i przeciętnie 115-125 cm wzrostu. Odpowiednie biurko dla dziecka powinno mieć wtedy 55 cm wysokości. Biurka dla dzieci nie muszą być jednak duże – wystarczy blat biurka głęboki na 50 cm i szeroki na 60-75 cm – biurko będzie służyło głównie jako stolik do pisania i rysowania, ale dobrze, jeśli będzie miało regulację.

..  Pokój dziecka – najpiękniejsze aranżacje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Najważniejsze jest jednak zawsze indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika, dlatego nie kierujmy się standardowymi wymiarami, a sprawdźmy w praktyce, jakie będą najlepsze. Ważne, by podcza siedzenia przy biurku, przy prawidłowej postawie (proste plecy, swobodnie oparte ręce o blat, a nogi o podłogę), zarówno kąt między ramieniem a przedramieniem, jak i kąt między podudziem a łydką były kątami prostymi – w przeciwnym razie będziemy się męczyć, a kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, będzie bardzo obciążony. Najbardziej funkcjonalne będzie zatem biurko z regulowaną wysokością blatu – w przypadku dziecka będzie rosło razem z nim, a u osoby dorosłej pozwoli na modyfikację i najbardziej ergonomiczne dopasowanie biurka już w trakcie użytkowania.

..  Zobacz, jak Barbara Kurdej-Szatan urządziła pokój córki! >>>

Jak wybrać biurko: wielkość blatu

Jak wybrać biurko, aby jego blat był wygodnym miejscem do pracy? Jeśli chodzi o wielkość blatu, dopasujmy ją po pierwsze do przestrzeni, jaką dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze im większe biurko, tym lepszy komfort pracy. To także zasięg naszych rąk określa jego wymiary – w przypadku osoby dorosłej jest to ok. 80 cm, z czego wynika popularny wymiar blatu 80x180 cm. Dzięki meblowi tych rozmiarów nie będziemy musieli wstawać z krzesła, by po coś sięgnąć.

Biurko w pokoju dziecka a aranżacja pomieszczenia:

Nauka przez zabawę - oto klucz do sukcesu ucznia, który dopiero zaczyna naukę w szkole, oraz wskazówka, jak urządzić pokój dla ucznia. Nie ma potrzeby organizować dziecku w wieku 7 lat „dorosłego” pokoju. Pokoje dziecięce powinny mieć wygodne miejsce zarówno do zabawy, jak i nauki. A więc w pokoju dziecka zostawmy zabawki, kolorowe ściany, czy słodkie dekoracje. Powinno się jednak pojawić odpowiedniej wielkości biurko dla dziecka (najlepiej z opcją „rosnę razem z dzieckiem”), krzesło, kilka półek, miejsce na książki i przybory szkolne. Wybierajmy meble dla dzieci proste, solidne, bez ostrych kantów. Jeśli powierzchnia pokoju dziecięcego na to pozwala, warto zamontować dodatkowy blat, na którym można rozłożyć puzzle, modele do składania lub inne rzeczy związane z hobby. Dobrym pomysłem w pokoju dla dziecka jest pomalowanie jednej ze ścian lub fragmentu mebla farbą tablicową albo powieszenie zwykłej tablicy – nauka dodawania i odejmowania będzie przyjemniejsza. Kolorowe pudła, pudełka, kontenery nie tylko pomogą w opanowaniu szkolnego rozgardiaszu, ale posłużą też do zabawy - dziecko, wymyślając dla nich zastosowanie, będzie trenowało mózg, a przez to szybciej i skuteczniej się uczyło.

Aranżacje dla dzieci: GALERIE ZDJĘĆ

W pokoju dziecka ważną rolę odgrywa nie tylko miejsce do pracy. Liczy się ogólny aranżacyjny efekt, tak by maluch z ochotą spędzał czas w swoim królestwie.

Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia