Jak urządzić salon. Wybieramy tkaniny i materiały

2008-10-07 2:00

Tkaniny i materiały to ważny element wystroju wnętrz. Zastanawiając się jak urządzić salon, nie zapominajmy, że tkaniny obiciowe, materiały zasłonowe muszą pasować do wystroju wnętrza. Często to właśnie tkaniny są elementem nadającym styl aranżacji salonu. Sztuka zwinnego poruszania się w świecie tkanin i ich właściwego doboru zbliżona jest do umiejętności stylizowania samego siebie, z tą różnicą, że ubieramy wnętrza.

Spis treści

  1. Jak urządzić salon: tkaniny i materiały do wnętrz
  2. Wybieramy takniny i materiały obiciowe
  3. Tkaniny: kolory wnętrz
  4. Aranżacja wnętrz: zmieniamy tkaniny

W notesie prawie każdego architekta wnętrz, chyba najobszerniejszą rubrykę stanowią adresy "hurtowni tkani i pasmanterii". Choć przecież nie jest on projektantem mody. Jednak coś w tym jest. Architekt wnętrz używa tkanin różnej maści, koloru, grubości oraz faktury, za każdym razem osiągając inny efekt w aranżacji wnętrz. Tkaniny i materiały są na ścianach, w oknach, na obiciach mebli. Pytając jak urządzić salon, zastanówmy się też jakie wybrać tkaniny.

Jak urządzić salon: tkaniny i materiały do wnętrz

Dobry architekt wnętrz jest jak krawiec szyjący na miarę. Jednej kobiecie uszyje futro, innej zaproponuje futrzaną sportową kurtkę, a jeszcze innej poleci kaszmirowy płaszcz. Wszystko zależnie od figury, stylu, charakteru, osobowości, zawodu, ilości czasu spędzanego za kierownicą oraz wielu innych czynników... dobry architekt powinien to zauważyć. Tak samo jest z projektem aranżacji salonu.

Sprawdź też:

wybieramy zasłony do aranżacji okien >>>

wybieramy tkaniny obiciowe mebli >>>

wybieramy tekstylia do salon, jadalni, sypialni >>>

Zaczynając każdy nowy projekt wnętrza, architekt napotyka na podobne problemy. Gdy na pierwszym spotkaniu zaczyna mówić o tkaninach, zasłonach, obiciach - a jeszcze nie ma podłóg i tynków - klienci są nieco zniecierpliwieni. Tupią nogą, bo chcą usłyszeć o łazience i kafelkach; pewnie się też zastanawiają w duchu, czy dobrze zrobili decydując się na profesjonalnego stylistę. Jednak, aby uzyskać zadowalający efekt końcowy w aranżacji, trzeba z góry określić (i wiedzieć!) w jakim klimacie ma być urządzone wnętrze. Dlatego też nie należy się dziwić, że czasem rozmowa z projektantem zaczyna się właśnie "od końca", czyli od wyboru tkanin do wnętrz.

Wybieramy takniny i materiały obiciowe

W zależoności od efektu, który chcemy osiągnąć we wnętrzu jest kilka zasad, które sprawdzą się we wnętrzu. Na przykład co można zrobić jeśli do jasnej, bardzo nowoczesnej sypialni chcemy wstawić stare, ciemne meblami, z którymi nie potrafimy się rozstać? W takim przypadku konieczny będzie kompromis. Meble zostają, ale decydujemy się na materiały obiciowe z białej lnianej surówki (żeby materiał się nie brudził warto pokryć go specjalnym impregnatem do tkanin; impregnaty w sprayu - do namiotów lub kurtek przeciwdeszczowych - można kupić w sklepach sportowych). Z lnu mogą być także zasłony; podwójnie szyte, od strony wnętrza białe, a od strony okna ciemno-brązowe (na marginesie, ostatnimi czasy polski len robi w Europie błyskotliwą karierę; kupują go najznamienitsze domy wnętrzarskie). Do takiego wnętrza pasować będzie biała, prosta pościel, pikowana (również biała) batikowa kapa z ciemnobrązową lamówką oraz dekoracyjne poduszki z brązowego zamszu. Efekt końcowy świetny, a pomysł od początku klarowny. Podporządkowano mu także pozostałe elementy wnętrza. Ściany otrzymały fakturę dłutowanej białej sztablatury. Wszystko było jasne lub brązowe.

Tkaniny: kolory wnętrz

Nie wszyscy lubią sterylną biel. Są tacy, którzy nie mogą żyć bez koloru w aranżacji wnętrz. Pamiętajmy jednak, że kolorowe tkaniny wymagają odpowiedniej struktury. Nie może to być zwykła lniana surówka... Do wyeksponowanie kolorów zdecydowanie lepsze są takie tkaniny, jak: flausze, welury, aksamity, grubo tkane wełny. W takim wypadku ściany nie powinny mieć faktury. Na ogół pozostawia się je gładkie, tak by były czystym, nie agresywnym tłem dla barwnych zasłon, tkanin obiciowych mebli, pledów oraz poduch. Dla zwolenników barw we wnętrzu dobre będą różne połączenia kolorytyczne tkanin.

Aranżacja wnętrz: zmieniamy tkaniny

Raz na jakiś czas można zmienić "garnitur" tkanin w aranżacji wnętrz, zmieniamy np. zasłony, firany, narzuty, pledy, poduchy czy nawet obicie kanapy. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku ubrań. Na jesień i zimę wybieramy tkaniny cięższe i ciemniejsze, o bardziej nasyconych barwach, natomiast na wiosnę i lato odpowienie będą materiały jaśniejsze, zwiewne, pastelowe, świetliste. Dzięki temu nasze wnętrza zyskają nowy, inny wygląd bez konieczności zatrudniania ekipy remontowej.