Jak podawać kawę? Krótki przewodnik po rodzajach kawy. Czy wiesz, że...?

Kawa jest jednym z naszych ulubionych napojów. Podajemy ją na wiele różnych sposobów. Oprócz najbardziej popularnych: espresso, cappuccino, cafe latte czy macchiato pojawiają się nowe, szybko zdobywające popularność: flat white czy  ciesząca się powodzeniem tego lata cold brew. czy wiesz, że 29 września jest Światowym Dniem Kawy?

Nordic Birds_Fyrklovern_jesien 8
Jak podawać kawę
Jak podawać kawę
Jak podawać kawę
Jak podawać kawę

Wśród nas są zwolennicy kawy czarnej i z mlekiem, z cukrem i dodatkami smakowymi lub bez. Puryści twierdzą, że jedynym dodatkiem nie wpływającym na smak kawy jest gorzka czekolada, ewentualnie ciasteczko imbirowe, zdecydowanie nie polecają ciastek z kremem. Włosi przestrzegają zwyczaju picia kawy z mlekiem tylko do południa, później jedynie czarna, a Francuzi nie widzą nic złego w maczaniu ciasteczek w śniadaniowej białej kawie z mlekiem. Jedno jest pewne – kawa podana we właściwym naczyniu smakuje świetnie w towarzystwie i w samotności…

Sposoby serwowania kawy

Każdy z nas lubi kawę podawaną w innej postaci. Jedni lubią małą czarną lub espresso – bez mleka, cukru i dodatków. Inni nie wyobrażają sobie życia bez kawy z mlekiem. Dyskusja na temat, która kawa jest lepsza trwa już bardzo długo, zwolennicy każdej z opcji są nieprzejednani i bronią swoich ulubionych napojów. Dzięki temu możemy się cieszyć kawą podawaną na wiele różnych sposobów.  Podobnie zdania podzielone są na temat: czy lepsza jest arabica czy robusta? Ziarno pochodzące z Afryki, Ameryki Środkowej czy Południowej? To zależy od tego czy lubimy kawę bardziej kwaśną czy z goryczą. Dobrze jest zrobić pod okiem doświadczanego baristy test kilku rodzaju kaw pochodzących z różnych stron świata. Wtedy łatwiej będzie nam wybierać kawę w kawiarni lub w sklepie. W jednej kwestii wszyscy są zgodni - kawa powinna być mielona bezpośrednio przed spożyciem.

Czytaj też: Stylowe filiżanki do małej czarnej

 Jak podawać kawę

Fot. Materiały prasowe Ćmielów

Najczęściej wybierane rodzaje kawy:
•    Espresso – dobre espresso poznaje się po piance na powierzchni. Espresso jest bazą innych napojów na bazie kawy. Serwuje się je w najmniejszych filiżankach. Często spotykamy espresso lungo (przedłużone) z większą ilością wody, lub ristretto – bardziej skoncentrowane. Do espresso zazwyczaj podaje się szklankę wody.
•    Espresso macchiato – to klasyczne espresso z odrobiną ciepłego lub zimnego, spienionego mleka.
•    Cappuccino – jeden z najbardziej lubianych sposobów przyrządzania kawy. Jest łagodne w smaku, składa się z równych czesci espresso, ciepłego mleka i mlecznej piany. We Włoszech ten typ kawy pije się tylko do południa.
•    Caffe latte (Cafe au lait) – czyli kawa z mlekiem, skałada się z 1 części espresso i 2 ciepłego, lekko spienionego mleka. Cappuccino można podawać w wersji „freddo”, czyli schłodzonej, z cukrem.
•    Flat white – ten typ podawania kawy pochodzi z Australii lub Nowej Zelandii. Napój oparty jest na proporcjach stosowanych do przygotowania do Caffe latte, ale ma mniej spienionego mleka na wierzchu.
•    Cold brew – kawa parzona na zimno, delikatniejsza w smaku niż parzona w sposób tradycyjny. Grubo mieloną kawę (powinna przypominać piasek) zalewamy wodą o temperaturze pokojowej lub schłodzoną w proporcjach 50-100 gr na 1 litr wody. Naczynie trzeba przykryć i zostawić na 12 godzin, od czasu do czasu mieszać. Przed podaniem kawę należy przelać przez papierowy filtr. Do kawy Cold brew możemy dodać mleko, spite, skórkę pomarańczową itp.

NIE PRZEGAP

 Jak podawać kawę

Fot. Mat. prasowe: DeLonghi

  10 mitów i ciekawostek na temat kawy

Michał Pluta – doświadczony barista, zdradził 10 mitów i ciekawostek na temat kawy, które każdy miodnik tego czarnego naparu powinien znać.
1.    Espresso ma największą zawartość kofeiny – fałsz – intensywny smak nie przekłada się na zawartość kofeiny - jest jedną z najsłabszych pod katem mocy. Najmocniejsze są kawy parzone tradycyjnie i rozpuszczalne.
2.    Po espresso trudno zasnąć –  fałsz – kofeina trafia do krwi dopiero po 20-30 minutach. Jest to świetny moment na „turbo drzemkę” – po 20-30 minutach budzimy się wypoczęci, jak po długim śnie – pomysł na regenerację dla kierowców w długich trasach.
3.    Kawa pomaga schudnąć – prawda - kofeina przyspiesza proces spalania tłuszczu i obniża łaknienie. Regularne spożywanie kofeiny podnosi spoczynkowe tempo przemian metabolicznych o 3-5 %.
4.    Nie wolno pić kawy przed treningiem – fałsz – zwiększa zdolności wysiłkowe i spalanie tłuszczu. Warto wypić espresso (z odrobiną chilli) na 30 minut przed treningiem  - osoby z nadciśnieniem powinny zachować ostrożność.
5.    Kwaśna kawa, oznacza niesmaczną kawę – fałsz -kwaśność mylimy z cierpkością pojawiająca się w bardzo ciemno palonych ziarnach. Kwasowość kawy jest naturalna – kawowiec to rodzina wiśniowatych!
6.    Dodatek robusty powoduje jej kwasowość – fałsz –bardziej kwasowe są ziarna arabici – wynika to z mniejszej zawartości cukru i kofeiny.
7.    Kawa jest niezdrowa – fałsz – kawa zwiększa koncentracje i pamięć, zwiększa wydolność organizmu i pobudza, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia funkcjonowanie wątroby i układu trawiennego. Pomaga zwalczać bóle głowy i migrenę.
8.    Picie kawy przedłuża życie – prawda – zdaniem hiszpańskich naukowców 4 filiżanki kawy dziennie, to ilość, która wydłuży życie zdrowych osób (ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 64 %, w stos do osób nie pijących kawy).
9.    Kawa przechowywana w lodówce dłużej zachowuje świeżość – fałsz – kawa jest produktem higroskopijnym i wchłania wszystkie zapachy znajdujące się w lodówce.
10.    Kawa służy do picia – fałsz – jest świetnym odświeżaczem – pochłania zapachy z lodówki, samochodu, szafek. Grubo zmielone ziarna są świetnym składnikiem naturalnego peelingu do ciała.

 Jak podawać kawę

Fot. Thinkstockphotos.com

Którą kawę podajemy w filiżance, a którą w szklance?

Ulubiony czarny napar podajemy w różny sposób. Tak jak do wina, do każdego rodzaju kawy przeznaczone są osobne naczynia – mniejsze i większe, z grubszymi i z cieńszymi ściankami, porcelanowe i szklane. Mimo, że w domu najczęściej ulubioną kawę pijemy z kubka lub z filiżanki rodzaj naczynia , w którym ją serwujemy naprawdę ma znaczenie. Warto znać zasady by nie tylko uniknąć krepujących nieporozumień ale przede wszystkim by cieszyć się jak najlepszym smakiem kawy.
•    Espresso - podajemy w porcelanowych (lub z porcelitu) filiżankach, pojemności 50-70 ml.
•    Espresso macchiato – w filiżankach przeznaczonych do espresso
•    Cappuccino – pijemy z porcelanowych (lub porcelitowych) filiżanek o pojemności 150-200 ml.
•    Caffe latte – pijemy w większych i wyższych naczyniach o specyficznym, stożkowatym kształcie.
•    Flat white – serwujemy w kubku lub w dużej filiżance
•    Cold brew – podajemy w szklankach z grubego szkła o pojemności 100-150 ml

Czytaj też: Jak dbać o porcelanę?

Ocena: 0
Zdjęcia: serwis prasowy Fyrklӧvern

POLECANE ARTYKUŁY