Gdy już zdecydujemy się na rodzaj kominka lub piecyka, który będzie stylowym dodatkiem do wnętrza i jednocześnie odpowiedzią na nasze estetyczne wnętrzarskie pragnienia, przed nami kolejne trudne wybory. Piecyk piecykowi nie równy, a parametry techniczne kominka lub kozy, jakie musimy sprawdzić i dopasować do gabarytów ogrzewanego wnętrza, są często dla nas słabo czytelne.

Jak dobrać moc piecyka: jak ważne są parametry piecyka?

O tym jak ważne są właściwie dobrane parametry piecyka do ogrzewanej powierzchni udowodni nam już pierwszy sezon grzewczy. Jeśli wrzucając do kominka duże ilości drewna uzyskana temperatura w pomieszczeniu nadal nas nie zadowala, to najlepszy znak na to, że mamy źle dobrany czyli za słaby kominek do wnętrza. Aby zapobiec tak niefortunnym zdarzeniom, lepiej wcześniej przygotować się merytorycznie do wyboru odpowiedniej wielkości kominka, piecyka czy kozy.

Jak dobrać moc piecyka: tajemnica idealnego kominka!

Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze do naszego wnętrza zawsze warto skonsultować nasz wybór przed zakupem z ekspertem bądź przedstawicielem handlowym danego produktu. Czasem może nam się jedynie wydawać, że dana wielkość piecyka będzie odpowiednia, zaś jego parametry nie do końca o tym będą świadczyć. Chcąc wybrać piecyk idealnie dopasowany do pomieszczenia, które ma ogrzać, przeliczmy sobie w przybliżeniu moc piecyka bądź kominka do wielkości metrażu pokoju w stosunku ok. 70 Wat mocy piecyka do 1 m² powierzchni pokoju. Chcąc operować jednostkami popularnymi przy opisie danych technicznych piecyków grzewczych, do ogrzania ok. 100 m² potrzebować będziemy piecyka o mocy min. 7kW. Trzymając się tej ogólnej zasady unikniemy kosztownej w skutkach pomyłki w doborze zbyt słabego piecyka do wnętrza, zapewniając sobie optymalną dozę ciepła do danego wnętrza. Pamiętajmy także o konieczności wyboru miejsca na otwór kominowy. Standardowo do piecyków żeliwnych i kóz umieszcza się otwór kominowy na wysokości ok. 160 cm. W stylistyce loftowej często otwór kominowy znajduje się dużo wyżej, eksponując fabryczny urok rury kominowej. O lokalizacji otworu kominowego warto pomyśleć wcześniej z uwagi na finalny efekt stylistyczny piecyka we wnętrzu.