Industrialne oświetlenie w stylu LOFT: surowy stelaż, szkło i ciepłe światło żarówki

Industrialne oświetlenie do wnętrz w stylu loft wbrew pozorom nie jest chłodne i nieczułe. Profilowane stelaże abażurów i ciepło światła stylizowanych żarówek wprowadzają ducha romantyzmu i szorstkiego nieco ciepła do przestrzennych wnętrz w stylu loft. Jakie oświetlenie najlepiej pasuje do stylu loft? Gdzie, jak i na czym je zawieszać, aby oddało charakter miejsca?

Żarówka za kratkami Lady Cage Zava
Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim
Żarówka za kratkami LADY CAGE
Lampa przemysłowa na zielonym przewodzie
Lampy przemysłowe na tle fototapety z miastem

Industrialny charakter aranżacji wnętrz w stylu loft domaga się równie indywidualnej oprawy świetlnej. Z uwagi na dość dużą swobodę w doborze mebli i dodatków do wnętrz loftów i aranżacji inspirowanych pofabrycznymi wnętrzami hal produkcyjnych, inspiracji szukać możemy dosłownie wszędzie. Jak umiejętnie dobrać oświetlenie do wnętrz w stylu loft? Miej oczy szeroko otwarte. I kreatywnie zestawiaj z sobą pozorne przeciwieństwa.

Oświetlenie w stylu loft: metalowe stelaże, szkło i ciepłe światło żarówki

Przyciąganie się przeciwieństw funkcjonuje tak w życiu, przyrodzie jak i w aranżacji wnętrz. Pozornie skrajne faktury i materiały często wspólnie stanowią doskonałą całość. Dopełniają wnętrze, czyniąc je oryginalnym i wyjątkowym. Integralne z wnętrzem w stylu loft oświetlenie bardzo często opiera się na kompozycji skrajnych elementów. Surowe stelaże z metalowego drutu, przypominające kształtem klasyczne abażury, uzupełnione o sznurkowy kabel w intensywnym kolorze i stylizowaną żarówkę, żarzącą się charakterystycznym, ciepłym światłem stanowią kreatywny dialog między przeszłością (kształt abażura, ciepłe światło żarówki) a współczesnością (surowy materiał stelaża, wyeksponowany kabel). „Spójne sprzeczności” w industrialnym oświetleniu wnętrz w stylu loft niosą ze sobą też lampy-słoiki, spopularyzowane szczególnie w przestrzeniach kuchennych i barowych. Dość wdzięczne do samodzielnego wykonania, dają przyjemne, pryzmatycznie rozproszone światło, dające ciekawe refleksy na ścianach dzięki nieregularności słoikowego szkła. W tym przypadku, oprócz szklanej powierzchni, eksponuje się również surowość gwintu na żarówkę, ciepłe światło oraz urodę sznurkowego kabla. Najciekawsze efekty uzyskamy wieszając kilka podobnych lamp (zróżnicowanych wielkością bądź kształtem słoika) na różnej wysokości kabli. Idealne dla nich miejsce? Wyspa kuchenna, barek czy przestrzeń nad stołem w jadalni.

Oświetlenie w stylu loft: ruchome światło na szynach

Wnętrza industrialne są w tej szczęśliwej sytuacji, że nie trzeba się martwić o konstrukcyjne ukrywanie technicznych rozwiązań. Tutaj każdy metalowy stelaż, kable, rury czy konieczne instalacje elektryczne traktowane są na równi z estetyką wyposażenia, jak meble czy dodatki. Dzięki takiej interpretacji aranżacji wnętrz, na światło dzienne wydobyto metalowe listwy, profile, szyny i prowadnice wzdłuż których poprowadzono punktowe oświetlenie. Dzięki tym mobilnym możliwościom oświetlania wnętrza, możemy dodatkowo – w zależności od okazji czy nastroju, kreatywnie aranżować przestrzeń światłem. I tak ta sama lampa, która świetnie spełnia się nad stołem w jadalni, może w dowolnej chwili „przetransferować” się na szynie do kącika wypoczynkowego, kiedy przyjmujemy gości i większa wiązka światła będzie mile widziana w tej właśnie części pokoju dziennego. We wnętrzach w stylu loft warto rozważyć oświetlenie na prowadnicach. Dzięki niemu możemy mieć zarówno dostęp do okazałych lamp przemysłowych nad stołem, jak i rozproszonego, ultra nowoczesnego oświetlenia punktowego w części wypoczynkowej, intensyfikowanego w zależności od oczekiwań i potrzeb chwili.

ZRÓB TO SAM: podświetlana półka w stylu industrialnym!

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Leszek Bajkowski, Michał Mrowiec, DADO DESIGN, Materiały prasowe Sodo, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Agnieszka Zawadzka, fot. Bosch, materiały prasowe, Maciej Kulig

POLECANE ARTYKUŁY