Fotele retro – jakie wybrać? Najciekawsze modele foteli z PRL – 366, Lisek, Muszelka

2022-01-20 9:52

Fotele retro od kilku lat cieszą się niegasnącym zainteresowaniem Polaków. Zwłaszcza flagowe modele PRL, do których należy m.in. fotel 366, kultowy Lisek czy Muszelka, które zawładnęły wyobraźnią kilku pokoleń Polaków. Jak wybrać fotel retro do współczesnego wnętrza? Na co zwrócić uwagę?

Fotele retro
Autor: Eugeniusz Filipiuk Fotele retro przeżywają obecnie swój renesans. Obecne pokolenie Polaków zachwyca się modelami z PRL, zwłaszcza kultowym "Liskiem" czy fotelem Cheirowskiego

Spis treści

  1. Fotele retro znów są w modzie
  2. Fotel 366, Lisek, Muszelka, Tulipan – najsłynniejsze fotele z PRL
  3. Wybieramy fotel do salonu. Oto nasze propozycje

Fotele retro znów są w modzie

Fotele retro prezentują się dobrze nie tylko w mieszkaniu urządzonym w stylu vintage, ale również w eklektycznych, industrialnych i modernistycznych wnętrzach. Czym charakteryzują się fotele retro? Fotele retro wyróżniają się prostą konstrukcją, drewnianą ramą i smukłymi nogami nierzadko ustawianymi pod kątem. Fotele retro zazwyczaj przyjmują ciekawe, nietuzinkowe kształty, mają tapicerowane, nisko osadzone siedziska i podłokietniki. Są wygodne, minimalistyczne i pozwalają na dostosowanie kolorystyki i wzoru obicia do osobistych preferencji.

Jeżeli cenimy sobie elegancję i luksus, retro fotel z rzeźbioną ramą będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Tego typu mebel dobrze prezentuje się we wnętrzach francuskich i eklektycznych. Fotel z rzeźbioną ramą przyciąga wzrok, jest smukły, zgrabny i elegancki. Dzięki doborowi koloru ramy i tapicerki możemy dostosować fotel do stylu wnętrza i osobistych upodobań. Welurowe poszycie fotela, zwłaszcza w kolorze czerwonym, szarym lub granatowym to szyk i elegancja w najlepszym wydaniu.

Innymi fotelami retro, które cieszą się dużym zainteresowaniem, są fotele klubowe i koktajlowe. Fotel klubowy jest niskim i dość głębokim meblem obitym skórą, natomiast fotel koktajlowy jest niewielkich rozmiarów meblem z oparciem w kształcie wachlarza. Lekkości fotelowi koktajlowemu nadają jego zwężane nóżki i smukłe podłokietniki.

Zanim zdecydujemy się na konkretny fotel retro, zastanówmy się nad funkcją, którą chcemy, by spełniał. Jeżeli nasz fotel ma służyć do sporadycznego siedzenia, przyjmowania gości itd., nie musi być najwygodniejszy, ani mieć podłokietników. Jeżeli zależy nam na maksymalnym komforcie i długich, leniwych godzinach, dobrze jest wybrać wygodny, głęboki model z podłokietnikami.

Jakie fotele retro będą pasować do małego mieszkania? Ze względu na niewielki metraż, by nie przytłoczyć i nie zdominować przestrzeni, do małych mieszkań wybierajmy fotele na smukłych, wyższych nóżkach, ponieważ nadają wnętrzu lekkości i przestronności.

Fotel 366, Lisek, Muszelka, Tulipan – najsłynniejsze fotele z PRL

Fotele retro, które najchętniej eksponują w swoich domach Polacy to modele rodzime, których szczyt popularności przypadł na czasy PRL-u. Mowa oczywiście o kultowych modelach: 366, Lisku czy Muszelce.

  1. Fotel Modzelewskiego (fotel RM 58) – prototyp powstał w 1958 roku, niestety był zbyt awangardowy dla polskiego odbiorcy i musiał poczekać 50 lat, by w 2012 roku trafić do masowej produkcji. Model RM 58 charakteryzuje się jednorodną bryłą i organicznymi, opływowymi kształtami. Uważa się go za jeden z najlepszych projektów polskiej sztuki meblarskiej, zachwycił się nim sam Le Corbusier. Do produkcji fotela Romana Modzelewskiego zamiast popularnej w PRL-u sklejki i drewna wykorzystano laminat poliestrowo-szklany
  2. Fotel Chierowskiego (fotel 366) – to chyba najbardziej znany polski fotel, który dziś bije rekordy popularności. Model 366 powstał z zapotrzebowania na mebel o prostej konstrukcji, który można łatwo i szybko wyprodukować. W efekcie na polski rynek wypuszczono aż pół miliona egzemplarzy modelu 366 i z dnia na dzień stał się on ulubionym meblem Polaków. Nic dziwnego, projekt Józefa Chierowskiego jest lekki, zgrabny i bardzo wygodny, a przy tym pasuje do każdego wnętrza
  3. Fotel „Lisek” - nazywany tak na cześć swojego twórcy, Henryka Lisa. W PRL był obok modelu 366, najczęściej kupowanym przez Polaków fotelem. Ma lekką drewnianą formę z dwiema prostymi poduchami siedziska oraz zaplecka.
  4. Fotel „Muszelka” - Zachód w latach 60. przeżywał fascynację kosmosem, najpopularniejsze meble przywodziły na myśl modele wyjęte z filmów science-fiction. Charakteryzowały się futurystyczną formą, opływowymi kształtami, a do ich produkcji używano tworzyw sztucznych. Polski fotel „Muszelka” autorstwa Teresy Kruszewskiej inspirował się modelami zza granicy. Fotel ten formą przypominał muszelkę, miał przy tym bardzo cienkie nóżki i lekko odwinięte do zewnątrz krawędzie, które pełniły rolę podłokietników
  5. Fotel „Tulipan” - Teresa Kruszewska była mistrzynią giętej sklejki, a fotele, które wychodziły spod jej ręki miały naprawdę ciekawe kształty. Fotel „Tulipan” jej autorstwa charakteryzuje się doskonałym zrównoważeniem formy i proporcji, a wyglądem przypomina rozchylający się pąk kwiatu. Jest sensualny, intrygujący i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kultowych modeli epoki (np. projektu Chierowskiego czy Lisa)

Wybieramy fotel do salonu. Oto nasze propozycje

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany