Fotel – wymarzony mebel do pokoju dziennego. Lubicie?

Fotel znaczy wygoda. Wygodne i szersze niż krzesło siedzisko, zazwyczaj z podłokietnikami, tapicerowane. Fotel kojarzy się z pokojem dziennym i w stylu klasycznym i w stylu nowoczesnym. Do wyboru, do koloru, bo fotel może być zupełnie odrębnym meblem od całości aranżacji.

Fotel typu sako
Współczesna wersja fotela Egg
Polski fotel retro RM58
Nowoczesny fotel na biegunach
Kultowy fotel Lounge chair

Fotel w pokoju dziennym to synonim wygody. Tak jak sofa, fotel kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Siedząc w fotelu możemy miło spędzić czas na rozmowie z rodziną lub przyjaciółmi, oglądać telewizję, czytać książkę itp. Fotel jest na tyle lubianym meblem do pokoju dziennego, że znajdziemy odpowiedni dla siebie fotel do siebie zarówno  w stylu klasycznym jak  i w stylu nowoczesnym. Największym wrogiem fotela jest chyba tylko wielkość pokoju dziennego. Często musimy bowiem wybierać pomiędzy miejscem na stół, a fotelem. Ale jeśli tylko okazuje się, że w salonie jest wystarczająco dużo miejsca, wcześniej czy później „młodszy brat” sofy się zjawia… Teraz pozostaje już tylko wybór czy fotel ma być pokryty tradycyjną tkaniną obiciową, aksamitem czy skórą…?

Fotel w stylu nowoczesnym


Fotel w stylu nowoczesnym może stanowić komplet z sofą, ale nie musi. Zazwyczaj jest wręcz  z innej bajki. Dzięki temu aranżacja pokoju dziennego w stylu nowoczesnym tylko na tym zyskuje. Przy rozłożystej i miękkiej sofie narożnej pojawiają się jeden albo dwa delikatne i lekkie w formie fotele. Czasem gdy sofa nie jest zbyt duża, a zależy nam na dodatkowym wygodnym miejscu pojawia się wygodny miękki fotel lub w zaskakująco nowoczesnym wydaniu fotel „uszak” lub berżera. O wygodzie foteli i o tym jak są lubiane może świadczyć wielka ilość foteli w stylu nowoczesnym, które już się stały klasykami designu. Są to na przykład fotel Lounge chair z wygodnym podnóżkiem, projektu Ray i Charlsa Eams’ów  z roku 1955, EPC i EPA z 1950 roku też małżeństwa Eams, fotel Barcelona projektu Ludwiga Mies van der Rohe’a stworzony na wystawę w Barcelonie w 1929 roku(!) czy fotele Egg i Swan autorstwa Duńczyka Arne Jacobsona z roku 1958. O popularności tych foteli niech świadczy liczba powstałych replik, produkowanych i sprzedawanych do dzisiaj. Polskie wzornictwo też może się pochwalić dużym sukcesem, ponieważ ogromnym zainteresowaniem cieszy się „odkurzony” po latach  projekt polskiego twórcy z roku 1958 - RM58 - Romana Modzelewskiego – który został niedawno przywrócony do produkcji.

Fotel w stylu klasycznym

Fotel w stylu klasycznym kojarzy się albo z tradycyjnym fotelem „uszatym” albo z oparciem w kształcie medalionu. Ale do nowoczesnej klasyki możemy też zaliczyć fotele kojarzące z wnętrzami zaaranżowanymi w stylu francuskim lub nowojorskimi. Fotele te charakteryzują się przyjemną dla oka formą i wielkością, wygodą i przede wszystkim piękną tapicerką. Fotele takie potrafią być sztuką samą w sobie. Nie zapominajmy też o fotelach bujanych, klubowych i pikowanych charlestonach (te najlepiej wyglądają w komplecie z sofą). Fotele w stylu klasycznym najczęściej stanowią komplet z sofą i krzesłami do stołu jadalnianego.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Małgorzata Góra, Michał Przeździk, materiały prasowe Benjamin Moore, Łukasz Kozyra, Monika Lewandowska, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Materiały prasowe Atak Design, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving, Le Pukka materiały prasowe, Materiały prasowe BBHome

POLECANE ARTYKUŁY