Ekologiczna żywność, ekologiczne ogrzewanie, ekologiczne meble, wnętrze w stylu eko, nawet klimatyzacja również jest eko. Ochrona środowiska stała się priorytetem XXI wieku. Poszukujemy sposobów jak ratować ziemię przed zniszczeniem. Klimatyzacja ekologiczna czyści powietrze z wszelkich nieczystości, działa bez hałasu i wykorzystuje wody gruntowe. Oprócz wszystkich zalet ekologicznych, nowoczesny projekt klimatyzacji daje rzeczywiste korzyści w trakcie użytkowania. 

Ekologiczna klimatyzacja: dlaczego jest tak dobra?

W upalne dni klimatyzacja robi furorę, ale zanim się na nią zdecydujesz i zaczniesz używać pomyśl o ochronie środowiska. Ekologiczna klimatyzacja – to sposob na na zmniejszenie zużycia energii oraz emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Można jej używać także do ogrzewania, a wówczas pozyskuje się ciepło z gruntu za pomocą pomp ciepła i gruntowych wymienników, korzysta z darmowej energii słońca i wiatru. Powstał też pomysł, aby wodę gruntową wykorzystać do klimatyzacji. Klimatyzacja ekologiczna oszczędza energię, dba o czystość powietrza, idealna dla alergików, zapewni osobom przebywającym w pomieszczeniu komfort i zdrowie.

Klimatyzacja ekologiczna: jak działa?

Wymiana ciepła odbywa się w specjalnym wymienniku zrobionym z miedzianych rur połączonych mechanicznie z pokrytymi aluminium lamelami, wyposażonym w wentylatory promieniowe obustronnie ssące oraz dodatkowo w filtr powietrza. Wentylatory zasysają ciepłe powietrze z pomieszczenia, a zimna woda gruntowa przepompowywana przez wymiennik odbiera to ciepło. W ten sposób powietrze jest schładzane, oczyszczane i osuszane.

Zużycie energii elektrycznej do chłodzenia jest siedmiokrotnie mniejsze w porównaniu z klimatyzacją tradycyjnymi klimatyzatorami typu split. Ekologiczne klimatyzatory mają filtr powietrza, na którym gromadzą się nieczystości zassane z pomieszczenia – to najważniejsza ich zaleta. Co więcej inaczej niż wszystkie inne typy klimatyzacji, tutaj instalacja jest zamontowana wewnątrz budynku, więc na elewacji lub na dachu nie muszą być zainstalowane jednostki zewnętrzne klimatyzatorów. Ekologiczna klimatyzacja dba o ciszę, gdy pracują ma wywołują hałasu i wibracji. Głośność wentylatorów to mniej więcej 15-20 dB – na pierwszym biegu, 30-35 dB – na drugim, i 40-55 dB podczas pracy na najwyższych obrotach. Jeżeli wymienniki zostaną zamontowane w pomieszczeniach i obudowane, nie będzie ich w ogóle słychać.

Ekologiczna klimatyzacja: koszt

Koszt zakupu ekologicznego systemu klimatyzacyjnego jest o mniej więcej 20% wyższy niż instalacja tradycyjnej klimatyzacji. Wydatek jest opłacalny, bo opróćz zmniejszonej ilości zużycia energii, możemy część wody gruntowej po przetłoczeniu przez system klimatyzacji wykorzystać do podlania ogrodu.  Automatyczny rozdzielacz hydrauliczny będzie kierował wody grunotwe w określonym czasie i ilości na tereny zielone. Zatem kliamtyzacja ekologiczna to same korzyści, zarówno dla Ciebie, jak i dla ziemi.