Dywany nowoczesne: trendy wnętrzarskie. Jak wybrać ładny, praktyczny i modny dywan?

Projektowanie tkanin to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin współczesnego designu. Stąd też dywany nowoczesne zajmują ważne miejsce jako praktyczne dekoracje dla domu. Przyglądamy się trendom i rosnącym w siłę tendencjom oraz radzimy, jak wybrać dywan nowoczesny pasujący do wystroju. Warto pamiętać, że nowoczesność to nie tylko minimalizm i geometria, lecz także interesujący dialog z tradycją.

Pomysł na dywan nowoczesny
Pomysł na dywan nowoczesny
Pomysł na dywan nowoczesny
Pomysł na dywan nowoczesny
Pomysł na dywan nowoczesny

Wystarczy dywan, sofa i... salon urządzony! Bo dziś dywany są jak intrygujące obrazy. Zachwycają motywami dekoracyjnymi, paletą kolorów, fakturami...

Modne dywany nowoczesne, czyli co w trendach piszczy?

Trochę musieliśmy poczekać na wielki powrót dywanów. Gdy we wnętrzach dominował nowoczesny minimalizm, projektanci woleli całkowicie odkrywać posadzki, a więc dywany zeszły na drugi plan. Dziś zaś mamy w czym wybierać! Oto kilka najgorętszych trendów, jeśli chodzi o nowoczesne dywany:

Przenikanie się barw – wiele kolorów na jednym dywanie i w różnych tonach, które wykraczają poza geometryczne formy na tkaninie. Do tego odcienie pastelowe łączone z mocno nasyconymi, inspiracje rozmytymi plamami akwareli, aż wreszcie abstrakcyjny dekor – czasami tak fantazyjny i wymykający się schematom, jak prosto z obrazów Jacksona Pollocka.

Geometria – to zawsze ważny składnik stylu nowoczesnego. Kształty czworoboków, kół czy trójkątów na dywanie warto zgrać z formami mebli, które na nim stawiasz. Ale motywy geometryczne nie muszą oznaczać matematycznej precyzji, zwłaszcza jeśli łączy się je z rozmytymi barwami albo z efektem „postarzenia”, czyli z angielskego „used look”. Takie nowoczesne dywany kilka lat temu proponowała w Mediolanie Patricia Urquiola, która szybko znalazła naśladowców.

Etno – temat tak szeroki, jak zróżnicowanie kulturowe całego świata. Projektanci nowoczesnych dywanów czerpią inspiracje z Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej, krajów Kaukazu, Afryki Północnej czy indiańskich kultur w obu Amerykach. Czasem wyprawiają się też do zapomnianych ludów na Syberii czy wyspach Oceanii. W ten sposób nowoczesne wzornictwo spójnie łączy się z tradycją rzemieślniczą. A co my zyskujemy we wnętrzach? Intrygujące formy – najczęściej zgeometryzowane, oraz fantastyczne kolory. Etno to również bliżej nam znany folk. Motywy łowickie czy dekoracje kwiatowe doskonale czują się na nowoczesnych dywanach.

..  Styl etno we wnętrzach – czym się wyróżnia? >>>

Wzory z natury – o inspiracjach przyrodniczych sporo wiedzą Skandynawowie, których styl wnętrzarski zawojował cały świat. W tym sezonie natura w pełni rozkwita na dywanach. Mamy przeskalowane kwiaty, motywy egzotyczne oraz wielokolorowych przedstawicieli fauny – od tych najmniejszych (owady) przez latających (ptaki!) po mieszkańców leśnych ostępów oraz tropikalnych dżungli. Z drugiej strony coś łagodniejszego, a więc kolory ziemi, drewna, plecionek.

Tradycja kontra nowoczesność – rozwój metod produkcji

Dywany nowoczesne to nie tylko wytwór zaawansowanych technologii, lecz także stałe sięganie do tradycyjnych metod produkcji. W tej ostatniej dziedzinie chlubnie zapisuje się Jan Kath, działając w oparciu o Fair Trade. Rzemieślnicy z Himalajów czy Mongolii dostają więc godziwe wynagrodzenia. Oczywiście to przekłada się na wyższy koszt dywanów, jednak zasady sprawiedliwości są tego warte.

Tradycyjne tkanie dywanów opiera się na wykorzystaniu w pełni naturalnych materiałów: wełny, bawełny, jedwabiu, włókien konopi, hiacyntu wodnego, a nawet pokrzywy. Z drugiej strony dąży się do tego, by tworzywa syntetyczne w nowoczesnych dywanach nie obciążały środowiska – chodzi zwłaszcza o ich biodegradowalność. Prawdziwą rewolucję mogą przynieść materiały wytwarzane przez grzyby czy… bakterie! Na razie to jednak pieśń przyszłości – przynajmniej jeśli chodzi o masową produkcję.

Technologiczny eklektyzm to kolejna cecha nowoczesnych dywanów. Hafty i koronki zestawia się z drukiem cyfrowym, co daje interesujące możliwości dekoracyjne. Tkaniny mienią się kolorami, a powierzchnie urzekają efektownymi „rozpryskami” czy marmurkowymi wzorami.

Na koniec warto wspomnieć o metodzie zwanej hand tufting. Dywan nowoczesny tkany ręcznie tą techniką powstaje z wysokiej jakości materiałów. Zamiast wykonywania węzłów (wiązań) używa się urządzenia przypominającego pistolet, za pomocą którego wstrzeliwuje się pętle przędzy w płótno będące podkładem. Na koniec przycina się włókna do właściwej długości, a ich końcówki są wyjątkowo miękkie. Hand tufting zapewnia szerokie możliwości w zakresie tworzenia wzorów i kształtów. A co ważne, dywany wykonywane tą techniką są trwałe oraz dostępne w dobrej cenie.

..  Nowoczesne wnętrza – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Klasyczne inspiracje w dywanach nowoczesnych

Wśród modnych dywanów nowoczesnych znajdziemy sporo modeli, których dekor mocno zakorzeniony jest w tradycji. Mistrzem eklektycznych połączeń do współczesnych wnętrz jest Christian Lacroix. W swoich projektach nawiązuje m.in. egzotycznych tkanin (kilimów i dalekowschodnich jedwabi), aksamitnych draperii czy klasycznych gobelinów. Sięga również jeszcze dalej do historii – np. do rzymskich mozaik czy wiekowych miedziorytów. Dlaczego by na dywanie nie pokazać np. prowansalskiego widoku czy sielskiej sceny jak z tkanin toile de Jouy.

Nie słabnie też popularność perskich dywanów, tym bardziej że wspaniale prezentują się w przestronnych loftach z industrialną nutą. Na takich dywanach znajdziemy często nieśmiertelny motyw paisley. Z kolei w mieszkaniach w stylu glamour i amerykańskim szczególnie upodobano sobie dywany z motywem marokańskiej koniczyny – proste, ale zawsze eleganckie.

Dobra rada: jak utrzymać dywan w jednym miejscu?

Niektóre dywany mają silikonowe lub gumowane podbicie, dzięki czemu się nie przesuwają. Pod większość, zwłaszcza tych mniejszych, warto dokupić matę antypoślizgową z tworzywa sztucznego lub podkładkę filcową (dodatkowo ociepla). Wszystkie ich rodzaje łatwo przytniesz do potrzebnego wymiaru. Dekoratorzy wnętrz odradzają stosowanie taśm samoprzylepnych – niszczą one posadzkę i cenny dywan.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe Esprit Home

POLECANE ARTYKUŁY