Czy warto mieć dywan w salonie? Jakie dywany dekoracyjne będą ładne i trwałe? Gdzie położyć dywan: na pewno już się odchodzi od zasłaniania całej podłogi dywanem. Dywan w salonie często służy do wyznaczenia np. kącika telewizyjnego, wypoczynkowego. Musi być dobrany do całego wystroju salonu. Dywan do salonu wzorzysty i kolorowy będzie mocnym akcentem, który wyróżni się w salonie. Taka aranżacja salonu z dywanen na pewno będzie ciekawa. 

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kiedy oglądamy dywany, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich wygląd – kolor i wzór dywanów ma pasować do aranżacji wnętrza. Dywany mogą być gładkie lub wzorzyste, z długim lub krótkim runem. Wystarczy jednak poznać drugą stronę dywanu, czyli metkę, by więcej się dowiedzieć o dywanie, który mamy zamiar kupić. Zanim zdecydujemy, jaki dywan wybrać, warto uzyskać podstawową wiedzę na temat dywanów.

Dywany do salonu: gęstość runa

Kupując dywan, warto zwrócić uwagę na jego metkę. Ważna jest gęstość runa dywanu - określa ją liczba punktów na metr kwadratowy. Niektórzy żartują, że jest  „rozdzielczość” dywanu – i tak jak w przypadku zdjęć, im większa, tym lepiej. A więc kupując dywan do salonu, pamiętaj, że: 150 tys. punktów na metr to absolutne minimum, 500 tys. oznacza dobrą jakość, więcej to już luksus. Wyjątkiem od tej reguły są „kudłate” dywany, których grube włosy nie pozwalają na duże zagęszczenie – tu wystarczy nieco powyżej 50 tys. punktów. W przypadku dywanu ważna jest też inna wartość – waga na 1 m2 – zasada podobna: im więcej, tym lepiej, a minimum to zwykle ok. 2,4 kg/m2.

Dywany do salonu: z włókien sztucznych czy dywan wełniany?

Dywany polipropylenowe (symbol PP) są szorstkie, odporne na ścieranie, zabrudzenia i wpływ światła. Uwaga: takich dywanów nie lubią mole! Dywany poliamidowe (PA) mają podobne cechy, ale występują w większej liczbie kolorów. Dywany heat-set frise (PPBCF) z  uszlachetnionego polipropylenu są bardziej gęste i odporne, wadą takich dywanów jest sztuczny połysk. Dywan akrylowy (PAN) przypomina wełniane, niestety często błędnie.

Dywany wełniane są wytrzymałe, antystatyczne, pochłaniają wilgoć, ale mogą uczulać! Dywany bawełniane mają podobne właściwości, są jednak mniej trwałe. Dywany jedwabne są lekkie, przyjemne w dotyku, najczęściej wzorzyste, ale też bardzo drogie.

Porada eksperta: jaki wybrać dywan do pokoju dziecka? Do pokoi dziecięcych stosujmy wykładziny i dywany z krótkim włosem, wykonane z dobrych materiałów syntetycznych. W salonach i sypialniach można poszaleć i położyć dywany "włochate".

 Nie przegap: Jak wybrać telewizor? >>>

Dywany do salonu: ceny

Rodzaj włókna i sposób tkania (maszynowo, ręcznie) ma wpływ nie tylko na trwałość dywanu, ale od tego zależy też cena. Najtańsze dywany są bawełniane i z polipropylenu. Najdroższy dywan to dywan tkany lub igłowany (tuftingowane) ręcznie, wełniany oraz jedwabny.

Metamorfoza salonu: GALERIE ZDJĘĆ

Zarówno dywan, jak i mniejsze dodatki dekoracyjne potrafią zdziałać cuda w aranżacji salonu. Proponujemy kilka rozwiązań, które są na topie - a wszystkie ze zdjęciami!